Rząd prosi samorządy o współpracę w kwestii węgla. Czy będzie go więcej?
Podczas konferencji prasowej w Otwocku, wicepremier Jacek Sasin poinformował, że do końca sezonu grzewczego import węgla osiągnie wielkość 17 mln ton, a do końca 2022 r. prawie 11 mln ton. Dodatkowo, do końca roku z polskich kopalń na rynek trafi 5,4 mln ton węgla. Minister zwrócił się także do samorządów, by te zaangażowały się w aktywną dystrybucję węgla.
Zima za pasem, a tymczasem polskie składy opału w dalszym ciągu świecą pustkami. Zakup węgla u najpopularniejszych producentów węgla w Polsce, np. PGG graniczy aktualnie z cudem. Dodatkowo od kilku miesięcy w obozie władzy trwa przepychanka i wzajemne obwinianie się o braki kluczowych surowców.
Odpowiedzialny za złoża kopalin w Polsce, minister Jacek Sasin, w towarzystwie prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego ogłosił plany na najbliższe miesiące w kwestii węgla, a także zaapelował do samorządów o współpracę przy dystrybucji surowca.
Jacek Sasin obiecuje: do końca roku do Polski trafi 11 mln ton węgla
- Wydałem dyspozycję spółkom, które mają takie kompetencje, aby podjęły zwiększony import węgla z zagranicy - oznajmił wicepremier Jacek Sasin w trakcie konferencji prasowej w Otwocku. Chodzi tu głównie o spółki PGE Paliwa i Węglokoks.
– Do końca roku do Polski trafi prawie 11 mln ton węgla importowanego, który przypłynie do polskich portów i również, w dużo mniejszej ilości, drogą lądową. Ten węgiel zostanie przesiany [...] i z tych 11 mln około 3-3,5 mln ton trafi do gospodarstw domowych – poinformował minister aktywów państwowych.
📹Wicepremier @SasinJacek w #Otwock: @Grupa_PGE i @weglokoks zwiększają import węgla.▶️ pic.twitter.com/96u9WtupnW
— Ministerstwo Aktywów Państwowych 🇵🇱 (@MAPGOVPL) October 3, 2022
– To jest ilość, która zapewnia pokrycie tego ubytku, który spowodował węgiel rosyjski. […] Do końca sezonu grzewczego, już w przyszłym roku, ta ilość będzie jeszcze większa, bo zakładamy, że import osiągnie wielkość 17 mln ton – dodał Sasin
Sklep internetowy PGE
PGE Polska Grupa Energetyczna w marcu uruchomiła sklep internetowy, za pośrednictwem którego sprzedaje "cały dostępny węgiel". Bezpośrednio mogą go tam kupować samorządy, instytucje i firmy. Minimalne zamówienie to 25 ton. Szerzej temat opisywaliśmy tutaj:
– Apeluję do wszystkich samorządów, burmistrzów, wójtów, aby odpowiedzieć pozytywnie na tę ofertę PGE i Węglokoksu, aby się zaangażować w pomoc dla mieszkańców. Ta oferta dotyczy również instytucji. […] Węgla nie powinno zabraknąć – dodał Sasin.
Przypomnijmy, że we wrześniu prezes PGE Wojciech Dąbrowski zapowiadał, że grupa zamierza sprowadzić do Polski 10 mln ton węgla, do końca kwietnia 2023 r. Dawałoby to import na poziomie 1,1 mln ton miesięcznie.
Aktualnie kluczowy w kontekście nadchodzącej zimy surowiec, jest importowany do Polski głównie przez spółki Skarbu Państwa: PGE Paliwa i Węglokoks z Kolumbii, Australii, Indonezji i RPA.
Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl
Artykuły polecane przez Goniec.pl: