Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Rydzyk o problemach Radia Maryja. Wspomniał początki rozgłośni
Maria Glinka
Maria Glinka 08.12.2021 11:15

Rydzyk o problemach Radia Maryja. Wspomniał początki rozgłośni

Pawel Wodzynski/East News
Pawel Wodzynski/East News

Ojciec Tadeusz Rydzyk udzielił obszernego wywiadu z okazji 30. urodzin Radia Maryja. W trakcie rozmowy wskazał, że na początku rozgłośnia walczyła z "dyskryminacją" w trakcie przydzielania częstotliwości. Natomiast obecnie musi zmagać się z trudnościami w dotarciu do młodych słuchaczy, których "psują ateiści i lewica".

W sobotę 4 grudnia zorganizowano huczne obchody 30-lecia Radia Maryja w Arenie Toruń. O tym, jaki podarunek przekazał na ręce redemptorysty prezydent Andrzej Duda, pisaliśmy tutaj.

Trudne początki Radia Maryja. Rydzyk o "dyskryminacji"

W trakcie wywiadu dla Radia Maryja Tadeusz Rydzyk zdradził kulisy powstania rozgłośni. Duchowny przyznał, że dzięki włoskiemu konsulowi poznał Rosę Winter, która przekazała mu 10 tys. zł, aby wesprzeć nową inicjatywę. To równowartość wybudowania pierwszego masztu Radia Maryja.

- W czasie działalności rozgłośni takie sytuacje miały miejsce niejeden raz. Niektórym się wydaje, że mamy miliony. Robimy, co możemy, ale to wszystko dzięki Panu Bogu i ludziom - tłumaczył Tadeusz Rydzyk.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Na początku Radio Maryja miało do dyspozycji tylko dwie częstotliwości - w Toruniu i Bydgoszczy, bez połączenia między stacjami. - Ale zrobiliśmy je, bez pozwolenia władzy - zdradził duchowny. Z tego powodu założyciel Radia Maryja dostał reprymendę od dyrektora Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej. - Jakim prawem to zrobiliście? Co ksiądz sobie wyobraża? - wspominał słowa urzędnika.

Zdaniem Tadeusza Rydzyka wydanie zgody na powstanie Radia Maryja i TV Trwam "to była pomyłka przy pracy". - Błąd tych, którzy dawali koncesję. Dostaliśmy najpierw, tak na odczepne, dwie stacje. I myśleli, że padniemy. A później otrzymaliśmy (po wielkiej walce) 37 stacji, jednak tylko wysokie częstotliwości, a w Polsce były same niskie - wskazywał. 

Tymczasem Polacy nie posiadali odpowiednich odbiorników, aby móc słuchać Radia Maryja w takiej częstotliwości. Tadeusz Rydzyk zwrócił uwagę, że "wówczas częstotliwości otrzymały Radio Zet, RMF", dlatego namówił młodych ludzi zainteresowanych techniką, aby samodzielnie założyli niskie częstotliwości. 

- A co jest najsmutniejsze? Decydowali o tym także katolicy, znam ich nazwiska. Później, po wielu latach, przychodzili do mnie, by nawiązać współpracę. Ale podziękowałem im - wyjawił duchowny. - Nie możemy zgadzać się na dyskryminację - zaznaczył.

Problemy ze słuchaczami. "Młodzież nam psują ateiści, lewica"

Mimo upływu lat Radio Maryja nadal zmaga się z problemami. Tadeusz Rydzyk wskazał, że najtrudniej dotrzeć do młodych słuchaczy. - W dzieciństwie jest łatwiej formować. Młodzież ma w sobie taką cechę (nazywam to z "kwiatka na kwiatek"), że nie jest stała w działaniach - ocenił. 

Jego zdaniem młody człowiek powinien mieć "siłę do refleksji" i zastanowić się, zanim w coś się zaangażuje. - Bo może popełnić błąd, a ten błąd może rzutować na całe jego życie. I to go złamie. Młodzież nam psują ateiści, lewica. Oni mają do dyspozycji potężne media, internet - tłumaczył.

Tadeusz Rydzyk zwrócił uwagę, że starsi ludzie często rezygnują z wychowywania młodzieży. Tę lukę stara się wypełnić Radio Maryja, ponieważ, jak przekonywał duchowny, "miłość wymaga cierpliwości i rozmowy".

Tym bardziej, że Tadeusz Rydzyk postrzega media, którymi posługują się lewica i ateiści, jako "dzisiejszą broń". Jako przykład podał styczniowe ataki na amerykański Kapitol, ale dostrzega także wyzwania w naszym kraju. - A w Polsce? Popatrzmy, jak media zaatakowały Kościół - przekonywał.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: radiomaryja.pl