Goniec.pl
25.03.2021 Warszawa Wojskowy Instytut Medyczny Rozpoczecie szczepien COVID-19 zolnierzy Wojska Polskiego fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ruszyły ważne zmiany dla zaszczepionych. Projekt już trafił do Sejmu

9 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Fundusz Kompensacyjny dla osób, które doznały powikłań po szczepieniu był zapowiadany od dłuższego czasu. Choć z dużym opóźnieniem, projekt wreszcie trafił do Sejmu.

O sprawie informuje dzisiejsza "Gazeta Wyborcza". Według doniesień gazety w Sejmie znalazł się już projekt specjalnej ustawy. Została stworzona z myślą o osobach, które po zaszczepieniu na koronawirusa doznały uszczerbku na zdrowiu.

W myśl procedowanej ustawy osoby, które doświadczyły NOP-u mogą starać się o odszkodowanie do rządu. Suma wypłaconych pieniędzy nie może jednak przekroczyć 100 tys. zł.

NOP - co to jest?

NOP, czyli niepożądane odczyny poszczepienne mogą wystąpić w trzech wariantach. Rząd na swoich stronach dzieli je na łagodne, poważne i ciężkie. Najczęściej występują w formie lekkiej i mają postać podwyższonej temperatury bądź biegunki.

Jakiekolwiek NOP-y występują jednak u pacjentów bardzo rzadko. "To lekarz określa, czy dany symptom, odnotowany po podaniu szczepionki, jest niepożądanym odczynem poszczepiennym. W Polsce NOP-y odnotowywane są średnio raz na 10 000 przypadków. Ryzyko wystąpienia niebezpiecznej reakcji anafilaktycznej (to silna reakcja po kontakcie z substancją uczulającą) występuje raz na 1 000 000 przypadków. Jest znacznie rzadsze niż ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań czy zagrożenia życia przy niektórych chorobach zakaźnych." - możemy przeczytać na rządowych stronach.

Za co odszkodowanie z Funduszu Kompensacyjnego?

Suma wypłaconych środków będzie zależała od czasu hospitalizacji pacjenta. Jeżeli NOP zatrzyma nas w szpitalu na okres 30 dni, to możemy liczyć na 10 tys. zł. W przypadku gdy nasza wizyta w szpitalu przedłuży się do ponad 120 dni, możemy załapać się nawet na 100 tys. zł - pisze money.pl.

Na wypłatę w wysokości 3 tys. zł możemy liczyć także w przypadku zatrzymaniu w szpitalu na obserwacji z podejrzeniem alergii na szczepionkę.

Tylko 1 na 10 osób zna wszystkie odpowiedzi. Wielki test wiedzy o Polsce

Pytanie 1 z 7

W którym roku odbył się chrzest Polski?

Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Janusz Cieszyński

Pieniądze

Jest projekt zmian w prawie. Państwo chce przejmować niewykorzystane środki z telefonicznych kart prepaid

Czytaj więcej >
Spis powszechny

Pieniądze

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 kończy się 30 września

Czytaj więcej >
Credit Agricole

Pieniądze

Awaria w Credit Agricole. Klienci płacą dwukrotnie za to samo, trzeba wiedzieć

Czytaj więcej >

Pieniądze

Wielu Polaków dostaje listy z wezwaniem do zapłaty. To nie oszustwo, masz zaledwie tydzień

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Pieniądze

Mateusz Morawiecki dostał list od seniorów. Są zaniepokojeni rozwiązaniami Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 06.07.2020. Prezydent Andrzej Duda podpisal projekt zmiany Konstytucji RP, dotyczacy zakazu adopcji dzieci przez pary jednoplciowie.

Pieniądze

Opłata za śmieci uregulowana. Prezydent podpisał dokument

Czytaj więcej >