Groźne zabawki dla dzieci Żródło: pixabay.com, autor: thedanw

Ruszyły kontrole w całej Polsce. UOKiK wziął pod lupę popularne zabawki

7 Kwiecień 2021 Monika MajkoMonika Majko

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął kontrole jakości jednej z popularnych zabawek dziecięcych. Dotychczasowe wyniki inspekcji są niepokojące. Zaapelowano do rodziców, by zwracali uwagę na to, czym bawią się ich pociechy.

Kulki magnetyczne to jedna z najpopularniejszych zabawek dziecięcych, jednak produkt ten może stanowić również śmiertelne niebezpieczeństwo dla najmłodszych. Po wypadku, do którego doszło w Gliwicach, UOKiK ruszył z kontrolami.

Zabawka dla dzieci została poddana kontroli jakości

Do dramatu doszło pod koniec marca br. w Gliwicach. Podczas zabawy 4,5-letnia dziewczynka przypadkowo połknęła kulki magnetyczne, które spowodowały perforację jelit. Dziecko przeszło pilną operację, na szczęście lekarze zdołali uratować mu życie. Niestety, nie zawsze się to udaje.

Magnetyczne kulki mogą wyrządzić dużo szkód w organizmie. Przyciągające się kawałki metalu po połknięciu mogą doprowadzić do rozległych stanów zapalnych, a także pęknięć jelit, a w konsekwencji nawet do śmierci. Lekarze przestrzegają rodziców przed kupowaniem dzieciom potencjalnie niebezpiecznych zabawek.

W związku z doniesieniami o podobnych sytuacjach w całej Polsce Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął kontrole jakości zabawki. Inspektorzy handlowi sprawdzają jakość jej wykonania oraz to, czy spełnia niezbędne normy bezpieczeństwa.

Nie żyje Andrzej SzpakNie żyje Andrzej SzpakCzytaj dalej

Kontrole przeprowadzone zostaną m.in. we Wrocławiu, Łodzi i Warszawie. Urzędnicy dokonali już inspekcji handlowej w Krakowie, a jej wyniki są bardzo niepokojące. Okazuje się, że dostępne tam w sprzedaży kulki magnetyczne nawet pięciokrotnie przekraczają wyznaczone normy namagnesowania.

Według zapowiedzi przedstawicieli urzędu, produkty niespełniające norm zostaną natychmiast wycofane ze sprzedaży przez przedsiębiorców. Jeśli natomiast zabawki nie zostaną wycofane w prawidłowy sposób, UOKiK zapowiedział wyeliminowanie tych niebezpiecznych produktów z rynku.

Również urzędnicy zaapelowali do rodziców o zdrowy rozsądek i zwracanie uwagi na to, czym bawią się najmłodsi. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny podkreślił, że nawet najbardziej atrakcyjne dla dzieci zabawki mogą stanowić dla nich zagrożenie, jeśli będą np. używane w nieprawidłowy sposób.

– Pamiętajmy o tym, aby wobec małego dziecka zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania, a zabawki dobierajmy odpowiednio do jego wieku i etapu rozwoju – wskazał prezes UOKiK, cytowany przez portal fakt.pl.

– Warto czytać etykiety oraz umieszczone na nich ostrzeżenia i informacje, nawet atrakcyjne dla dziecka zabawki powinny zostać zabezpieczone wówczas, gdy zagrażają jego zdrowiu lub życiu – dodał Chróstny.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Fakt

Następny artykuł