Goniec.pl > Polska > Rząd wysyła SMS-y do części Polaków. "Przekroczenie poziomu alarmowego"
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 20.11.2022 15:09

Rząd wysyła SMS-y do części Polaków. "Przekroczenie poziomu alarmowego"

alert RCB ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Mieszkańcy południa Polski otrzymali rządowe alerty, przestrzegające ich przed złą jakością powietrza. W wysłanym komunikacie, RCB zaleca wstrzymanie się z jakąkolwiek aktywnością na zewnątrz w związku z wysokim stężeniem pyłu zawieszonego PM10.

Alert RCB dla mieszkańców południa

- Uwaga! Dzisiaj (20.11) prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz - napisało RCB w wiadomości SMS, którą skierowało do mieszkańców Rybnika oraz Zabrza.

Jak informuje portal TVN Meteo, według przyjętych norm, wspomniany alert zostaje uruchomiony w momencie pojawienia się prognoz mówiących o możliwym przekroczeniu średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 mikrogramów na metr sześcienny.

Według portalu powołującego się na śląskie służby kryzysowe, prawdopodobną przyczyną tak złej jakości powietrza są "warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego". Oznacza to, iż powodem miejscowego smogu są lokalne źródła ciepła.

Największe zanieczyszczenie powietrza pojawi się w godzinach wieczornych oraz nocnych i o poranku, co jest związane z prognozowaną niską temperaturą.

Artykuły polecane przez Goniec.pl

Źródło: tvn24.pl/RadioZET.pl

Tagi: smog alert RCB