Goniec.pl
Szpital wojskowy w Krakowie

Google Street View 5. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ w Krakowie

Ratownicy pracują w uwłaczających warunkach. Tymczasem szpital remontuje kaplicę za 5 mln złotych

31 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Ratownicy medyczni ze szpitala wojskowego w Krakowie już od lat walczą o remont swojego pomieszczenia służbowego. Do tej pory placówka pozostała głucha na ich apele, jednak znalazła pieniądze na remont szpitalnej kaplicy, którego koszty oszacowano na 5 milionów złotych.

O sprawie poinformowały dziennikarki krakowskiej „Gazety Wyborczej”. Szpital wojskowy w Krakowie ogłosił renowację kaplicy już niemal rok temu, choć ratownicy pogotowia od lat zajmują zrujnowane kilkunastometrowe pomieszczenie i wciąż proszą o jego remont.

Szpital wojskowy w Krakowie nie ma pieniędzy na remont pomieszczenia dla ratowników

5. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ w Krakowie ulokowany jest w starym budynku, a wiele jego pomieszczeń wymaga remontu. Tak jest m.in. w służbowym pokoju należącym do ratowników medycznych oraz kierowców pogotowia.

Zaledwie kilkunastometrowe pomieszczenie musi pomieścić na jednej zmianie 4 ratowników i 4 kierowców karetek. Pokój jest w fatalnym stanie technicznym, ze ścian odpada tynk, a sanitariaty ledwo działają.

- Prysznic jest taki obskurny, że strach pod niego wejść. Praktycznie nie ma się gdzie umyć. Toaleta pamięta chyba czasy Franciszka Józefa. Ściany się sypią. Mamy tutaj koszmarne warunki - wyznał w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” jeden z krakowskich ratowników.

Szpital pozostaje jednak głuchy na apele ratowników, którzy domagają się remontu swojego pomieszczenia służbowego. Placówka utrzymuje, że nie ma finansów, które mogłaby przeznaczyć na ten cel. Okazuje się jednak, że pieniądze znaleziono z kolei na remont szpitalnej kaplicy.

Dyrekcja placówki poinformowała o remoncie kaplicy w sierpniu 2020 roku i do tej pory zainwestowała w nowy dach i wymianę elewacji oraz oświetlenia pomieszczenia. To jednak nie koniec planowanych prac, które mają pochłonąć około 5 milionów złotych. 

Pod informacją o remoncie, którą przedstawiciele szpitala zamieścili w mediach społecznościowych, pojawiły się komentarze od zaskoczonych internautów. Wiele osób wytknęło szpitalowi, że jest on w fatalnym stanie technicznym, a w takiej sytuacji zaskakujące jest priorytetowe remontowanie kaplicy, a nie innych pomieszczeń służących pacjentom i personelowi.

- Remontujemy to, co możemy, pieniądze przekazuje MON - przekazał dziennikarzom płk Mateusz Sidor, rzecznik prasowy Szpitala Wojskowego.

Jak dodał przedstawiciel placówki, kaplica została na razie wyremontowana jedynie z zewnątrz. Płk Sidor podkreślił, że kilka lat temu w pomieszczeniu ratowników medycznych wyremontowano cieknący dach, a na dalsze remonty będą musieli jeszcze poczekać.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Każdy nucił jego hit. Nie żyje B.J. Thomas, przegrał walkę z nowotworem

  • Górniak ze sceny zwróciła się do Ewy Krawczyk. Polały się łzy

  • Zasłanianie ust i nosa co najmniej do końca wakacji? Adam Niedzielski zabrał głos

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet/Gazeta Wyborcza

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >