Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Przemysław Czarnek zostanie wiceprzewodniczącym rady ds. rozwoju technologii reaktorów HTGR
Monika Majko
Monika Majko 24.08.2021 08:22

Przemysław Czarnek zostanie wiceprzewodniczącym rady ds. rozwoju technologii reaktorów HTGR

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Pawel Wodzynski/East News

Minister Czarnek stoi na czele resortu edukacji i nauki od października 2020 roku, a teraz otrzymał kolejne stanowisko. Jak wynika z nowego rozporządzenia ministra klimatu, Przemysław Czarnek został mianowany wiceprzewodniczącym rady ds. rozwoju technologii wysokotemperaturowych reaktorów atomowych chłodzonych gazem.

Z Programu Polskiej Energetyki Jądrowej wynika, że pierwsza elektrownia jądrowa ma zostać uruchomiona w naszym kraju w 2033 roku. Następnie w odstępach dwuletnich pracę ma zacząć kolejnych sześć reaktorów.

Przemysław Czarnek ma nowe stanowisko

W nowym rozporządzeniu ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki znalazła się informacja, która zaskoczyła Polaków. Obecny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zyskał nową rządową funkcję, która w bardzo luźny sposób wiążę się z jego obecną pracą.

Przemysław Czarnek ma zostać wiceprzewodniczącym rady ds. rozwoju technologii reaktorów HTGR, na której czele stanie z kolei minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Nie wiadomo jednak, czy nowa funkcja szefa resortu edukacji jest dodatkowo płatna.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Polscy naukowcy pracują nad projektem reaktora HTGR

Reaktory HTGR są zaliczane do najnowszej, IV generacji, a do ich chłodzenia wykorzystuje się np. hel. Jak przekonuje Ministerstwo Energii, reaktory te należą do wyjątkowo bezpiecznych i wydajnych.

- Nawet w przypadku awarii wszystkich systemów i utraty chłodziwa, rdzeń wychładza się samorzutnie dzięki wypromieniowywaniu ciepła i konwekcji - podkreśliło ministerstwo.

Dzięki temu możliwe jest postawienie takiego reaktora nawet w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji przemysłowych czy siedzib ludzkich. Łącznie Narodowe Centrum Badań Jądrowych otrzymało od Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Klimatu i środowiska ponad 60 mln zł na podstawowy projekt reaktora. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: RMF 24