Goniec.pl
agrounia

facebook.com Agrounia

Protest AgroUnii w Woli Baranowskiej. Sprzeciwiają się podwyżkom cen nawozów

14 Października 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

AgroUnia zorganizowała kolejny protest. Tym razem zebrali się w Woli Baranowskiej, gdzie sprzeciwiają się rosnącym cenom nawozów. Zablokowali tory, a lider, Michał Kołodziejczak, wszedł nawet na składy. Nie chcą, aby wyjechały z kraju.

Michał Kołodziejczak mówi wręcz o "wojnie gospodarczej". Słowa polityków nie mają nic wspólnego z rzeczywistością - nawozy potrzebne polskim rolnikom są wywożone, a w dodatku osiągają horrendalne ceny.

wszystkich świętych

Wszystkich Świętych może być trudne dla wielu. Ceny wystrzeliły

CZYTAJ DALEJ

AgroUnia protestuje przeciwko podwyżkom cen nawozów

- Jesteśmy w największym miejscu przeładunkowym polskich nawozów, które wyjeżdżają w tej chwili na Ukrainę. [...] Tu jest nasz nawóz, z naszej spółki skarbu państwa. Tutaj jest polifoska, która w tej chwili zdrożała o 150 procent, jest niedostępna w Polsce. To najbardziej popularna polifoska, która wywożona jest na Ukrainę - grzmiał Michał Kołodziejczak.

Lider AgroUnii jest wściekły, że mimo wieloletniego płacenia podatków, nie jest w stanie kupić nawozu. Podał kolejne przykłady: siarczan magnezu zdrożał o 200, 300 procent. Rolnicy są bezradni, uprawy stoją w miejscu.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Michał Kołodziejczak uderzył w polski rząd - jest wściekły, ponieważ rzeczywistość jest kompletnie inna od tego, co mówił minister rolnictwa czy też Jacek Sasin. Według nich polskie nawozy nie wyjeżdżają poza granice kraju, a tymczasem na własne oczy widział załadowane wagony gotowe do trasy. Według lidera AgroUnii za aktualną sytuację winę ponosi grupa Azoty, Anwil i spółki skarbu państwa.

Protestujący pokazali swoją siłę i determinację - biegli za wagonami i zablokowali tory, uniemożliwiając dalszy transport. Sam Michał Kołodziejczak wchodził na wagony i mówił wręcz o "wojnie gospodarczej":

- [...] Nasze fabryki produkują na pełną parę, sami mówią, że muszą podnosić cenę, bo jest drogi surowiec, ale jest też duże zapotrzebowanie, ale oni dużą część eksportują. Dzisiaj, w trakcie tej wojny ekonomicznej, wojny gospodarczej, powinien być całkowicie wstrzymany eksport strategicznych surowców, produktów. A one są wysyłane za granicę - tłumaczył lider AgroUnii.

Podczas protestu do akcji wkroczyła policja. Chcieli wylegitymować rolników obecnych na miejscu. Doszło też do tego, że chwycili za rękę Michała Kołodziejczaka.

Byliśmy na grobie ojca Morawieckiego. Osłupiający widok tuż przed 1 listopada

Slajd 1 z 6

Kornel Morawiecki zmarł 30 września 2019 roku

Odwiedziliśmy grób Kornela Morawieckiego

Kornel Morawiecki to polski polityk, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Zmarł 30 września 2019 roku w Warszawie. Na kilkanaście dni przed dniem Wszytskich Świętych postanowiliśmy odwiedzić jego grób na warszawskich Powązkach. O mogiłę wciąż dbają najbliżsi zmarłego, ustawiając wokół niej kwiaty i znicze fot. TOMASZ GOLLA/AGENCJA SE/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Interia, AGROlajt

Klaudia BochenekAutor

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: klaudia.bochenek@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Morawiecki wspomina rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża

Czytaj więcej >

Wiadomości

Trzebieszów: zakrwawione zwłoki kobiety w samochodzie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz Michał Woźnicki usłyszał wyrok. Obraził dziennikarzy

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Abp Marek Jędraszewski po raz kolejny zaatakował osoby LGBT+

Czytaj więcej >
Zygmunt Gasiuk

Wiadomości

Nie żyje Zygmunt Gasiuk

Czytaj więcej >
Lidl

Wiadomości

Klienci oburzeni ceną oleju w Lidlu. Andrzej Duda: "Olej potaniał"

Czytaj więcej >