Goniec.pl
Andrzej Duda

Piotr Molecki/East News

Prezydent: rząd chciał, żeby stan wyjątkowy trwał trzy miesiące

17 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Rząd chciał, aby stan wyjątkowy na granicy z Białorusią wprowadzić na 90 dni. Takie rewelacje zdradził prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla dziennika "Polska Times". Głowa państwa powiedziała także, co sądzi o posłach opozycji, którzy pojawili się w Usnarzu Górnym.

W najnowszym wywiadzie prezydent Andrzej Duda odniósł się do sprawy kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej, gdzie od prawie miesiąca koczują migranci zsyłani na pogranicze przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Dziennikarz pytał głowe państwa m.in. o to, czy miała wątpliwości co do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Odpowiadając na to pytanie, prezydent zdradził, jakie tak naprawdę plany miał polski rząd.

rzad obrady

Europarlament przyjął rezolucję w sprawie praworządności i wolności mediów w Polsce

CZYTAJ DALEJ

Rząd chciał stanu wyjątkowego na 90 dni

- Była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące. Powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas - powiedział prezydent w rozmowie z dziennikarzem "Polska Times".

Decyzja o podpisaniu rozporządzenia wiązała się z odbyciem przez Andrzeja Dudę szeregu konsultacji z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Kamińskim, wojskiem, przedstawicielami służb i szefem Straży Granicznej.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideoPrezydent czekał także na projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który miał zostać wydany po decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.

Andrzej Duda zaznaczył, że zależało mu na tym, aby mieszkańcy terenów przygranicznych nie odczuli negatywnych skutków zaistniałej sytuacji i aby nie zaistniała możliwość prowadzenia działalności dywersyjnej na obszarze objętym stanem wyjątkowym.

Jak zaznaczył prezydent, podejmując decyzję nie chciał on dopuścić do urządzania "politycznej hucpy" i happeningów, utrudniających działania wojska i Straży Granicznej. Swoje postanowienie tłumaczy odpowiedzialnością nie tylko za granicę Polski, ale całej Unii Europejskiej.

Andrzej Duda krytycznie o posłach opozycji

Prezydent skomentował także postawę posłów opozycji, którzy regularnie pojawiali się w Usnarzu Górnym z chęcią niesienia pomocy humanitarnej koczującym migrantom. Wśród nich byli m.in. Klaudia Jachira, Dariusz Joński, Maciej Gdula, Michał Szczerba czy Franciszek Sterczewski. Ci sami posłowie głosowali w Sejmie za uchyleniem stanu wyjątkowego.

Zdaniem opozycji, wprowadzenie stanu wyjątkowego związane jest z chęcią władz do odcięcia obywateli od informacji publicznej i uniemożliwienia mediom dotarcia na pogranicze.

- Po prostu niektórzy politycy chcą sobie pobiegać po granicy pod okiem kamer. Są - jak widać - w Sejmie tacy, którzy gotowi są wszystkie wartości poświęcić tylko po to, żeby zaistnieć i mamy po raz kolejny z tym do czynienia - skwitował zachowanie niektórych posłów prezydent.

Głowa państwa opowiedziała się także za wprowadzeniem mocniejszych sankcji wobec reżimu Łukaszenki, ale nie obywateli Białorusi. Na pytanie, czy spodziewa się, że stan wyjątkowy będzie przedłużony, swoją decyzję uzależnił od wnikliwej analizy w momencie, gdy będzie upływał termin jego wprowadzenia.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: polskatimes.pl

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

marsz niepodległości

Wiadomości

Rafał Trzaskowski podał przyczynę odwołania Marszu Niepodległości

Czytaj więcej >
policja

Wiadomości

Znany miliarder Marek M. zatrzymany

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Wpadka Jarosława Kaczyńskiego. Miał źle założony zegarek

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Rekonstrukcja rządu. Beata Szydło opublikowała zdjęcie

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Polacy ocenili pracę wicepremiera. Kaczyński nie będzie zadowolony

Czytaj więcej >
Pixabay/_Alicja_

Wiadomości

Nie żyje Jan Ścigocki. Kajakarz zginął w wypadku na pasach

Czytaj więcej >