Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > PRECOP: największa konferencja klimatyczna poprzedzająca szczyt COP29 w Baku
Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany 24.09.2024 18:27

PRECOP: największa konferencja klimatyczna poprzedzająca szczyt COP29 w Baku

Precop 28
Fot. PTWP

W dniach 2-3 października Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach stanie się sceną najważniejszej debaty klimatycznej w tej części Europy.  PRECOP ma przygotować uczestników do listopadowego szczytu klimatycznego ONZ – COP29 w Azerbejdżanie. Wydarzenie, organizowane corocznie przez United Nations Global Compact Network Poland oraz Grupę PTWP, jest okazją do omówienia kluczowych obszarów globalnej polityki klimatycznej.

Konferencja PRECOP

PRECOP to cykliczne wydarzenie poprzedzające Szczyt Klimatycznych ONZ i przygotowujące do udziału w nim. Od 2022 roku konferencja organizowana jest w Katowicach. Ubiegłoroczna edycja PRECOP 28 zgromadziła 1300 uczestników stacjonarnych oraz 2500 uczestników online. W ponad 30 sesjach wzięli udział wysocy rangą przedstawiciele agend ONZ i Unii Europejskiej, ambasadorzy, politycy, byli prezydenci COP oraz przedstawiciele świata nauki i biznesu. Tegoroczna edycja zapowiada się równie imponująco, z udziałem czołowych ekspertów, polityków, naukowców i liderów biznesu. W programie przewidziano 10 nurtów tematycznych, obejmujących m.in. transformację energetyczną, zielone finansowanie, gospodarkę o obiegu zamkniętym, dekarbonizację przemysłu oraz raportowanie ESG. Uczestnicy będą również analizować postępy w realizacji celów klimatycznych zgodnych z Porozumieniem Paryskim.

PRECOP dla biznesu

W ramach dwudniowej agendy zaplanowano 30 sesji, które poruszą między innymi tematykę zielonych strategii firm i ich konsekwencji, efektywności i transparentności na tym polu, zrównoważonych instrumentów finansowych, gospodarki obiegu zamkniętego, miast w dobie zmiany klimatu, technologii i innowacji dla klimatu, zielonej rewolucji w energetyce czy ESG. 
Transformacja energetyczna to jeden z kluczowych tematów konferencji. W programie można znaleźć m.in. panel „MŚP w zielonej transformacji”, „Dekarbonizacja transportu” czy „Energetyka jądrowa”. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi trendami oraz proponowanymi przez ekspertów rozwiązaniami.

Nie zabraknie również dyskusji na temat instrumentów finansowych wspierających transformację. Odpowiednie finansowanie projektów niskoemisyjnych, regulacje rynkowe oraz nowe podejścia do alokacji kapitału będą kluczowymi elementami tych debat. Temat ESG, w kontekście raportowania i strategii firm, będzie szeroko omawiany z perspektywy nadchodzących zmian regulacyjnych, które będą miały wpływ na działalność biznesu w Polsce i na świecie.

Technologie, innowacje i zielona gospodarka

W ramach panelu „Technologie i innowacje dla klimatu” eksperci będą analizować, jak nowe rozwiązania technologiczne mogą wspierać osiągnięcie neutralności emisyjnej. Wśród tematów znajdą się zarówno innowacje w transporcie, jak i efektywność energetyczna w budownictwie i przemyśle.

Gospodarka o obiegu zamkniętym stanie się istotnym elementem rozmów na temat zrównoważonego rozwoju. Firmy z różnych sektorów będą dzielić się doświadczeniami związanymi z minimalizowaniem odpadów, promowaniem recyklingu oraz optymalizacją procesów produkcyjnych.

Nowością tegorocznej edycji będzie projekt Climate Talks – seria wystąpień dyplomatów, naukowców i aktywistów. Na otwartej scenie będą poruszane tematy związane m.in. z Agendą 2030, rolą aktywistów w walce ze zmianami klimatu, a także potencjałem technologii kosmicznej w przeciwdziałaniu katastrofie klimatycznej.

Gala Green Changer

Kolejnym punktem programu będzie uroczysta gala, podczas której wręczone zostaną nagrody „Green Changer”. Wyróżnienia te przyznawane są osobom i instytucjom promującym aktywność na rzecz klimatu oraz zrównoważonego stylu życia. W poprzednich edycjach nagrodzono m.in. Paulinę Górską, Wiktorię Jędroszkowiak, dr Tomasza Rożka i miasto Katowice.

Z kolei 2 października w Spodku odbędzie się koncert „EARTH 2.0. Był sobie człowiek”, firmowany przez duet Matylda/Łukasiewicz, który przedstawi artystyczną interpretację wyzwań współczesnego świata. Na scenie wystąpią także Maria Peszek, Krzysztof Zalewski, Natalia Przybysz, Błażej Król, Justyna Święs, Matylda i Łukasiewicz oraz Abradab.

Zaproszenie do udziału

Podobnie jak w poprzednich latach, 3. edycja PRECOP jest organizowana przez United Nations Global Compact Network Poland – polskie biuro największej na świecie inicjatywy ONZ ds. współpracy z biznesem wspierającym zrównoważony rozwój oraz Grupę PTWP, organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz konferencji i wydarzeń specjalnych.

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w wydarzeniu, które będzie okazją do podjęcia rozmów o przyszłości naszej planety, spotkania ekspertów oraz wymiany z nimi doświadczeń i pomysłów na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Zapraszamy do REJESTRACJI na wydarzenie.

Artykuł sponsorowany.