Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Ponowne przeliczenie emerytury. Kto może skorzystać? Wystarczy jeden wniosek
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 05.02.2023 18:40

Ponowne przeliczenie emerytury. Kto może skorzystać? Wystarczy jeden wniosek

ZUS i pieniądze
Iberion

Zapisy regulujące przejście na emeryturę pozwalają seniorowi korzystanie z wielu możliwości gwarantujących uzyskanie wyższego świadczenia. Jego wyliczenie nie ma charakteru sztywnego i spełniając określone warunki każdy emeryt może złożyć wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury, otrzymując dodatkowe środki.

Ponowne przeliczenie emerytury. Kto może skorzystać?

Trwająca na sklepowych półkach inflacja w szczególności odciska swoje piętno na seniorach, którym daleko jest do najwyższej emerytury, jaką ZUS wypłaca wybranym sędziwym obywatelom w Polsce.

Z tego też powodu, zwłaszcza ci seniorzy, których rząd zakwalifikował do rozliczenia waloryzacyjnego kwotowego, z pilna uwagą śledzą kolejne komunikaty płynące ze strony ministerstwa rodziny i polityki społecznej w związku z ewentualną 15. emeryturą. Niewiele jednak wskazuje, by w najbliższych miesiącach nic poza obietnicą wyborczą mogło poszerzyć portfele seniorów.

Niektórzy z nich mogą jednak skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury. Sprawie warto jest się przyjrzeć uważniej, tym bardziej, iż w ubiegłym roku GUS opublikował nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, będącego podstawą do przyznawania emerytur na wnioski złożone pomiędzy 1 kwietnia 2022 a 31 marca 2023. 

Dane te sprawiają, iż seniorzy, którzy chcą przejść na emeryturę w obecnych warunkach otrzymają odczuwalnie więcej aniżeli osoby, które się na to zdecydowały rok wcześniej. Według nowych wskaźników bowiem, kobieta w wieku 60 lat otrzyma dziś o 3,7% wyższe świadczenie niż w ubiegłym roku, zaś 65-letni mężczyzna aż o 4,1%.

Zważywszy, iż samo ustalenie wysokości wypłacanego świadczenia nie ma charakteru sztywnego, każdy senior, który spełnia określone warunki, może poprosić o ponowne wyliczenie wysokości świadczenia za sprawą złożenia odpowiedniego wniosku.

Nim jednak to uczyni, musi on wypełniać założenia przyjęte w przepisach. Wniosek taki może służyć osoba, która w momencie składania pierwotnego wniosku o przyznanie emerytury nie była w posiadaniu wszystkich dokumentów za okres ubezpieczenia.

Kolejną grupą seniorów mogących skorzystać z nowego przelicznika są wszyscy ci, którzy po przyznaniu emerytury dalej prowadzili działalność zarobkową i opłacali składki na ubezpieczenie społeczne. Jak zwracają uwagę dziennikarze Interii, ponownym przeliczeniem świadczenia winny zająć się w szczególności osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r., bowiem ich emerytury przeliczane są wg. tzw. "starych zasad".

Ponowne przeliczenie emerytury. Co należy zrobić?

Ostatnia wymieniona grupa powinna zatem wraz z wnioskiem załączyć dokumentację, której ZUS nie posiada w swoich zbiorach, jak np. świadectwo pracy lub zaświadczenie o zatrudnieniu, uprawniające do przyznania świadczenia.

Z kolei wszyscy seniorzy, którzy przeszli na emeryturę przed wejściem w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny (1 października 2017 r.), mogą złożyć wnioski o przeliczenie średniego dalszego trwania życia na podstawie obowiązujących wytycznych w dniu osiągnięcia 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Dzięki temu zabiegowi swoje świadczenie można powiększyć nawet o kilkadziesiąt złotych więcej.

Dokumentem, którego winni szukać seniorzy chcący skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury jest formularz ERPO, który należy złożyć do ZUS-u. Co istotne, nawet jeśli przypuszczenia seniora okazałby się błędne i wyliczone świadczenie byłoby niższe od pierwotnie otrzymywanego, to ZUS i tak będzie wypłacał emeryturę w takiej kwocie, jaka była na początku.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: interia.pl