Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Ostrzeżenie przed majówką. Drugi stopień zagrożenia
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 29.04.2024 13:17

Ostrzeżenie przed majówką. Drugi stopień zagrożenia

Zakopane
Fot. Pixabay/Martyna Banasiuk-Gawrońska

Majówka już za pasem, długi weekend zapewne jak co roku zachęci wielu Polaków do kilkudniowych wypadów w góry i nad morze. Zdaniem synoptyków pogoda w nadchodzących dniach ma sprzyjać tego typu wyjazdom. Ratownicy górscy ostrzegają jednak, że na wielu szlakach wciąż panują zimowe warunki. 

Karkonoski GOPR ostrzega przed lawinami

Od kilku lat szczególnie popularnym kierunkiem majówkowych wycieczek są tereny Karkonoszy i położonych u ich stóp miejscowości takich, jak Karpacz i Szklarska Poręba. 

Ciepłe temperatury i słoneczna pogoda, skłonią zapewne wielu amatorów górskich wycieczek. Należy jednak mieć na uwadze, że pogoda w nieco wyższych partiach, może być zgoła inna od tej panującej na dole. 

W szczytowych rejonach Karkonoszy wciąż mamy warunki zimowe!Na terenie działania Grupy Karkonoskiej nadal obowiązuje 1. stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki w wielu miejscach są mocno zaśnieżone, miejscami można napotkać spore zaspy - ostrzegają ratownicy z GOPR Karkonosze

 

Nowy zakaz dla wszystkich Polaków. Ustawa już gotowa

Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Najbardziej niebezpieczna sytuacja panuje w Tatrach, gdzie ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego. 

Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości - czytamy na Portalu Tatrzańskim. 

 

W związku ze znacznym ociepleniem należy spodziewać się lawin gruntowych na wszystkich wystawach - ostrzega TOPR. 

Uważać należy także w Beskidach

Nieco mniejsze zagrożenie, ale również poważne panuje w Beskidach. Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłoszono w rejonie Babiej Góry (Beskid Żywiecki). 

Niskie zagrożenie lawinowe występuje głównie w miejscach, gdzie śnieg z ostatnich opadów - ok 30 cm - jest zgromadzony na starej twardej warstwie. Dotyczy to żlebów, zagłębień terenowych oraz w miejscach, gdzie zostały odłożone większe ilości śniegu - informuje GOPR.
 

Należy również mieć na uwadze, że pogoda w górach potrafi ulegać szybkim zmianom. Dlatego zawsze warto zachować zdrowy rozsądek.

Źródło: Interia/Portal Tatrzański