Goniec.pl Wiadomości Pogrzeb Benedykta XVI. Bezprecedensowa ceremonia w Watykanie. Papież Franciszek żegna poprzednika
TIZIANA FABI/AFP/East News

Pogrzeb Benedykta XVI. Bezprecedensowa ceremonia w Watykanie. Papież Franciszek żegna poprzednika

5 stycznia 2023
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Pogrzeb Benedykta XVI przejdzie do historii Kościoła katolickiego. O godzinie 9:30 rozpoczęło się ostatnie pożegnanie papieża emeryta, którym przewodzi obecnie urzędujący papież Franciszek. Na uroczystości w Watykanie nie brakuje najważniejszych ludzi z całego świata, ale zwykli wierni podzielili się niecodzienną uwagą.

Pogrzeb Benedykta XVI: pierwszy taki przypadek w historii

Pogrzeb Benedykta XVI rozpoczął się w czwartek o godzinie 9:30. Na Placu św. Piotra pojawiły się tłumy hierarchów, ludzi Kościoła oraz polityków z całego świata.

Pogrzebowi Benedykta XVI przewodniczy papież Franciszek . To pierwszy przypadek w historii Kościoła, gdy obecny następca św. Piotra celebruje ostatnie pożegnanie poprzednika.

- Chcemy wspólnie powiedzieć: Ojcze, w Twoje ręce powierzamy jego ducha . Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze Jego głos! - mówił w czasie homilii na pogrzebie Benedykta XVI papież Franciszek.

Papież Franciszek podczas ostatniego pożegnania papieża emeryta wskazywał na jego "mądrość, łagodność oraz oddanie" . - Wierny Lud Boży, który zgromadzony, towarzyszy i powierza życie tego, który był jego pasterzem. Jak kobiety z Ewangelii przy grobie, jesteśmy tutaj z wonnościami wdzięczności i namaszczeniem nadziei, aby jeszcze raz okazać mu miłość , która nie ginie - dodawał.

Wierni zjechali do Watykanu, nie tylko oni

Watykan w czwartek 5 stycznia jest bez wątpienia zatłoczonym miejscem. Pogrzeb Benedykta XVI zgromadził zarówno zwykłych wiernych z całego świata, jak i prezydentów oraz premierów.

W pogrzebie Benedykta XVI udział bierze aż 400 biskupów oraz 3700 kapłanów . Wśród hierarchów obecnych na Placu św. Piotra znaleźć można m.in. kardynała Stanisława Dziwisza .

- Przyszłyśmy przed plac Świętego Piotra zaraz po godzinie 5, ale spodziewałyśmy się dużo większej liczby osób - oświadczyły cytowane przez portal wp.pl dwie młode kobiety obecne w Watykanie.

Wierni zgromadzeni na placu św. Piotra otrzymują specjalne wydanie dziennika "L’Osservatore Romano" . Jest ono w całości poświęcone Benedyktowi XVI. Co więcej, żałobnicy otrzymują również pocztówkę z wizerunkiem zmarłego 31 grudnia papieża emeryta .

Zmiany w pogrzebie Benedykta XVI

W Watykanie obecny jest Andrzej Duda oraz Mateusz Morawiecki . Kancelaria Premiera udostępniła zdjęcia z pogrzebu Benedykta XVI. Widać na nich, że prezydent nie zajmuje miejsca obok premiera.

Polska delegacja bierze udział w historycznym wydarzeniu . Nie tylko po praz pierwszy papież przewodniczy ostatniemu pożegnaniu swojego przewodnika. Watykan wprowadził w pogrzebie nieznaczne zmiany , gdyż Benedykt XVI jest pierwszym w dziejach emerytowanym papieżem i wymagało to zmiany protokołu.

Jak dokładnie wygląda pogrzeb Benedykta XVI ? Poza kończeniu mszy pogrzebowej papież Franciszek odprawi końcowe obrzędy. Mowa o pokropieniu trumny wodą święconą oraz okadzeniem jej kadzidłem . Następnie głowa Kościoła odmówi ostatnią modlitwę nad ciałem Benedykta XVI .

Benedykt XVI zostanie pochowany w Grotach Watykańskich . Co ważne, moment złożenia ciała papieża emeryta do grobu nie będzie transmitowany . Ta część pogrzebu Benedykta XVI będzie mieć charakter prywatny.

Artykuły polecane przez Goniec.pl :

Źródło: vatican news, wp.pl, goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport