Goniec.pl
Pandemia koronawirusa zbiera śmiertelne żniwo

Zdjęcie ilustracyjne Facebook.com/OspKamienica

Dramat w polskim mieście. Strażacy zastępują pracowników karetek

16 Marca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa. Szczególnie krytyczną sytuację odnotowuje się w Małopolsce. 80-letni mieszkaniec Roczyn koło Andrychowa zmarł dziś rano po tym, jak nie uzyskał żadnej pomocy medycznej. Coraz częściej zespoły ratownictwa zas

Do staruszka uskarżającego się na problemy zdrowotne wysłano wóz strażacki. Funkcjonariusze przez ponad godzinę prowadzili reanimację, czekając na przyjazd karetki pogotowia. 80-latek doczekał się przyjazdu ratowników, ale wkrótce zmarł.

Pandemia koronawirusa zbiera śmiertelne żniwo

Do pacjentów - zamiast ambulansów - wysyłane są jednostki ratownicze straży pożarnej lub śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Strażacy robią wszystko, by zapewnić pacjentom bezpieczeństwo.

Powodem takiej sytuacji jest fakt, że liczba zgłoszeń rośnie, a czas oczekiwania do przyjęcia do szpitala znacznie się wydłuża. Zdarza się, że karetki pogotowia muszą jeździć do placówek znacznie oddalonych od miejsca wezwania, szukając wolnych miejsc. Konieczna jest także regularna dezynfekcja pojazdów.

W Małopolsce obecnie wolne jest 669 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Liczba ta wzrosła po tym, jak kolejne szpitale w regionie dostały dyspozycje o zamianie części oddziałów na zakaźne. Niestety, znacznie gorzej wygląda kwestia sprzętu.

Poważnym problem staje się dostępność respiratorów. W całym regionie wolnych jest zaledwie 20 maszyn wspomagających oddychanie. Urządzeń nie ma już nawet w Krakowie. Pacjenci nierzadko transportowani są do placówek w Chrzanowie czy Dąbrowie Tarnowskiej.

Od jutra baza łóżek covidowych ma zostać poszerzona. Miejsc przybędzie za sprawą doposażenia Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof w stolicy województwa. Od piątku zacznie działać także szpital tymczasowy w halach EXPO Kraków.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 14 396 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 372 chorych na COVID-19. Województwo małopolskie plasuje się na czwartej pozycji pod względem ilości przypadków. Wykryto tam 1044 nowych przypadków. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl

Źródło: RMF24

Podobne artykuły

Wiadomości

W całej Polsce odbędą się protesty w obronie TVN

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wszedł do kościoła w czapce. Teraz ścigają go za obrazę uczuć religijnych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wrocław: kierowca wjechał w ekipę sprzątającą po poprzednim wypadku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Anna Kornecka zdymisjonowana. Krytykowała Polski Ład

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rodzina Basi zdradziła jej ostatnie słowa przed tragiczną śmiercią

Czytaj więcej >

Wiadomości

Leżał pod szpitalem i krzyczał z bólu. Wcześniej nie chciano go przyjąć

Czytaj więcej >