Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Orędzie arcybiskupa Gądeckiego. Hierarcha złożył wielkanocne życzenia także po ukraińsku
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 18.04.2022 13:38

Orędzie arcybiskupa Gądeckiego. Hierarcha złożył wielkanocne życzenia także po ukraińsku

abp Stanisław Gądecki
Twitter/Przewodniczący Episkopatu

Metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki wygłosił w niedzielę uroczyste orędzie z okazji Świąt Wielkanocnych. Hierarcha część życzeń złożył w języku ukraińskim. Podkreślał przy tym, że wielkanocne Alleluja „pozostaje w sprzeczności z agresją rosyjską na Ukrainę".

W niedzielę 17 kwietnia chrześcijanie obrządku zachodniego obchodzili Święto Zmartwychwstania Pańskiego. Z tej okazji życzenia wszystkim Polakom i uchodźcom, którzy znaleźli w naszym kraju schronienie, złożył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Wielkanocne Alleluja w sprzeczności z rosyjską agresją

W swoim orędziu abp Gądecki podkreślił na początek, że wiadomość o zmartwychwstaniu Chrystusa, którą przyniósł wielkanocny poranek, jest "starożytna, a jednak ciągle nowa". Jak zaznaczał, zmartwychwstanie to wydarzenie wykraczające poza historię.

- Cały wszechświat raduje się dzisiaj, włączony we wiosnę ludzkości. Choć naszym przeznaczeniem jest śmierć doczesna, Jezus zmartwychwstał, abyśmy nie ulegali rozpaczy, ponieważ śmierć wieczna już została pokonana – powiedział.

Następnie dodał, że na ziemi "wielkanocne Alleluja pozostaje ciągle jeszcze w sprzeczności z płaczem i krzykami pochodzącymi z wielu bolesnych sytuacji: biedy, głodu, chorób, przemocy i wojen”. – Pozostaje w sprzeczności z agresją rosyjską na Ukrainę, od początku której zabito tam tysiące niewinnych ludzi, w tym wiele dzieci, kobiet i starców, niemających nic wspólnego z działaniami wojennymi. Zrównano z ziemią miasta i wsie, bombardowane są szpitale i szkoły – stwierdził. Podkreślił także, że wiele działań Rosjan naznaczone jest mianem ludobójstwa, czego przykładem jest chociażby masowy grób odnaleziony w podkijowskiej Buczy.

Abp Gądecki złożył życzenia w języku ukraińskim

Abp Gądecki nawiązał również do trudnej sytuacji uchodźców z Ukrainy, do których rękę wyciągnęli polscy obywatele. W tym kontekście mówił o aktualności słów Jezusa „byłem przybyszem, a przyjęliście mnie”.

Zdaniem hierarchy, wrażliwość na los uchodźców z Ukrainy winny stać się priorytetem tak dla instytucji państwowych, jak i pozarządowych, w tym także Kościołów i wspólnot religijnych. – Jakże cieszy nas w tych dniach wrażliwość Polaków na uchodźców wojennych z Ukrainy, będąca przejawem naszego człowieczeństwa i chrześcijańskiego ducha – mówił. Orędzie zakończyły serdeczne życzenia, których część wygłoszona została także w języku ukraińskim oraz błogosławieństwo. Całe przemówienie również przetłumaczono na język ukraiński. – Zmartwychwstały kroczy przed nami ku nowemu niebu i nowej ziemi, w której wszyscy będziemy żyć jako jedna rodzina; jako dzieci tego samego Ojca niebieskiego. Dobra nowina wielkanocna jest taka, że Jezus żyje, jest obok mnie i puka do mego serca. Nie ustawajmy nigdy w poszukiwaniu zmartwychwstałego Pana – powiedział abp Gądecki.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Twitter, PAP