Goniec.pl
bon energetyczny

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Opóźnia się data wprowadzenia bonu energetycznego

22 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zdradził na antenie TVN24, że hucznie zapowiadany bon energetyczny trafi do beneficjentów nie w grudniu, jak pierwotnie zakładano, ale znacznie później. Zapomogą dla najbardziej dotkniętych inflacją ma zostać objętych nawet trzy miliony gospodarstw domowych.

Głośno zapowiadane "inflacyjne 500 plus" to odpowiedź rządu na szalejącą inflację i ulga dla dotkniętych rekordowymi podwyżkami. Jak wcześniej zapowiadano, zapomoga miała trafić do Polaków już w grudniu 2021 roku, jednak coraz częściej słychać głosy, że wsparcie rządowe pojawi się znacznie później.

Kamil Stoch

Kamil Stoch zabrał głos po odpadnięciu w pierwszej serii w Niżnym Tagile

CZYTAJ DALEJ

Rekompensaty z opóźnieniem

Bon energetyczny ma na celu zamortyzować gospodarstwom domowym drastyczny wzrost cen gazu, ciepła, prądu, paliw. Polacy już dziś łapią się za głowę, patrząc na swoje rachunki, a w przyszłym roku ma być jeszcze gorzej.

W związku z tym rząd postanowił ulżyć najbardziej dotkniętym podwyżkami, czyli najuboższym, którzy najwięcej płacą za artykuły podstawowe. Według szacunków, w przyszłym roku na utrzymanie wydamy bowiem całą pensję więcej.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Jakiś czas temu hucznie zapowiedziano wprowadzenie bonu energetycznego oraz całego pakietu antyinflacyjnego, mającego zahamować wzrost cen. Jak się jednak okazuje, nie wszystko idzie zgodnie z planem, bo władze coraz dalej odkładają debiut rozwiązania mającego pomóc Polakom.

Jak poinformował w TVN24 wicepremier Henryk Kowalczyk, pieniądze mają przysługiwać uprawnionym od stycznia 2022 roku, ale sam program ruszy nawet miesiąc lub dwa później.

- Rekompensaty mogą zacząć być wypłacane od 1 stycznia, ale równie dobrze można je wprowadzić i w lutym lub marcu z mocą od 1 stycznia. […] Jeśli cena prądu spowoduje duży ubytek w jego budżecie, to wtedy otrzyma częściową rekompensatę - powiedział polityk.

Więcej osób otrzyma bon energetyczny?

Początkowo zakładano, że zapomogę otrzymać ma około 2 mln gospodarstw domowych w Polsce, a kryterium przyznawania będzie dochód w tych gospodarstwach. Kowalczyk powiedział jednak, że bon może przysługiwać nawet 3 mln osób.

Jak mówiła kilka dni temu minister klimatu, Anna Moskwa, grono beneficjentów bonu energetycznego zostało rozszerzone, tak by objąć „wszystkie grupy potrzebujące”.

Aby uzyskać pomoc, dochód w gospodarstwie jednoosobowym nie może przekroczyć 1563 złote, natomiast w wieloosobowym - 1115 złotych na osobę.

Na bon energetyczny docelowo rząd chce przeznaczyć do 3 mld zł. Korzystający z niego będą otrzymywać od 324 zł do 876 zł w skali roku, czyli od 27 zł do 73 zł miesięcznie.

Normalnie aż braknie słów. Warunki, w jakich mieszka Kasia Tusk, zapierają dech

Slajd 1 z 7

/fot. instagram.com/makelifeeasier_pl

Kuchnia

W swojej kuchni Kasia Tusk postawiła na elegancję i funkcjonalność. Jasne pomieszczeni dodatkowo oświetla światło dzienne, które wpada do środka przez ogromne okiennice. Z białymi szafkami kuchennymi i jasnym marmurowym blatem kontrastuje podłoga, którą influenserka wyłożyła kafelkami tworzącymi czarno-białą mozaikę. /fot. instagram.com/makelifeeasier_pl

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Oficer wywiadu ocenia dalsze działania Aleksandra Łukaszenki

  • Angela Merkel oskarżona przez Beatę Szydło o łamanie zasad UE

  • Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. "Jesteśmy suwerennym państwem"

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio ZET, strefabiznesu.pl

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Pieniądze

Ceny w Polsce będą rosnąć aż do Bożego Narodzenia

Czytaj więcej >
koszyk

Pieniądze

Zrobili zakupy na stacjach benzynowych i porównali ceny. Paragony pokazały całą prawdę

Czytaj więcej >
pilne

Pieniądze

NBP ogłosiło decyzję ws. stóp procentowych. "Szczyt inflacji w styczniu"

Czytaj więcej >

Pieniądze

Rząd wydłuża termin ważności bonu turystycznego

Czytaj więcej >
5 tys. złotych kary za niezłożenie deklaracji o źródłach ciepła do CEEB

Pieniądze

Budujesz dom? Na zgłoszenie pieca masz nie rok, a dwa tygodnie

Czytaj więcej >
GUS

Pieniądze

Największy wzrost inflacji od 20 lat

Czytaj więcej >