Goniec.pl
Ognisko koronawirusa w Polsce

Google Street View/Bogdan Dariusz III Sobiecki

Ognisko koronawirusa w warszawskim zakonie sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Potwierdzono kolejne duże ognisko koronawirusa w Polsce. Służby objęły kwarantanną dom sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Warszawie, a wcześniej placówki zakonne w Zaborowie i Katowicach. Służby zareagowały błyskawicznie.

4 maja sanepid otrzymał informacje o potwierdzonych zakażeniach w domu zgromadzenia sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach. Okazało się, że zakonnice miały wcześniej kontakt z siostrami z Warszawy i Zaborowa. Ogniska koronawirusa zostały pilnie objęte kwarantanną.

Potwierdzono nowe ogniska koronawirusa w Warszawie, Katowicach i Zaborowie

Po otrzymaniu informacji o zakażeniach w domu sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach, przedstawiciele sanepidu przeprowadzili szczegółowy wywiad i ustalili, że część zamieszkujących placówkę misjonarek brała udział w rekolekcjach w Zaborowie pod Warszawą, w których uczestniczyła zakonnica z Indii.

Wszystkie osoby ze zgromadzeń w Katowicach, Zaborowie oraz Warszawy zostały przebadane. Osoby zakażone COVID-19 skierowano na 14-dniowa izolację, a te z ujemnym wynikiem testu na dwutygodniową kwarantannę.

- W wyniku przeprowadzonych działań w ognisku w Katowicach stwierdzono 27 osób zakażonych i 9 osób z wynikami ujemnymi, które podlegają kwarantannie. Wśród tych 27 osób zakażonych mamy potwierdzone cztery przypadki mutacji indyjskiej - przekazał Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka, cytowany przez portal wpolityce.pl.

[EMBED-243]

W Warszawie i Zaborowie stwierdzono  24 osoby zakażone, a dodatkowo 20 osób poddano kwarantannie. W tych placówkach odnotowano 10 przypadków indyjskiej mutacji wirusa SARS-COV-2. Sanepid na bieżąco monitoruje sytuacje w domach zakonnych objętych kwarantanną.

Kwarantannie poddano również wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonymi zakonnicami, w tym m.in. bezdomnych, którymi opiekują się siostry w Katowicach. Ustalono również dozór policyjny, by nikt z osób objętych kwarantanną nie mógł się wydostać z placówki, ani wejść do środka. 

- Podjąłem decyzję, że zwolnienie z izolacji bądź z kwarantanny będzie możliwe tylko i wyłącznie po wykonaniu testu, który będzie ostatecznie ujemny - przekazał Krzysztof Saczka.

Jak przekazał w rozmowie z PAP dyrektor biura prasowego diecezji warszawsko-praskiej Jakub Troszyński, obecnie wolontariusze dostarczają pod tymczasowo zamknięty dom sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Warszawie jedzenie oraz inne niezbędne środki do życia.

Jedno z miejsc, gdzie swoją działalność prowadzą zakonnice ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości, znajduje się w Domu Świętego Józefa na warszawskim Bródnie. 

  • Zenek Martyniuk w żałobie. Stracił teściową

  • Ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przywilej dla zaszczepionych

  • Widz obraził dziennikarzy TVP Info

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >