Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Od śmierci Franciszka minęły godziny, a tu awantura w Watykanie. Kardynałowie są wściekli, huczy o tym cały świat
Krzysztof Górski
Krzysztof Górski 22.04.2025 17:38

Od śmierci Franciszka minęły godziny, a tu awantura w Watykanie. Kardynałowie są wściekli, huczy o tym cały świat

kardynałowie
Fot. EvandroInetti_via ZUMA Wire / SplashNews.com/Splash/East News

W poniedziałek, 21 kwietnia 2025 roku, cały świat obiegła przykra wiadomość o śmierci papieża Franciszka. W związku z tym w Watykanie uruchomiono szereg specjalnych procedur. Okazuje się jednak, że niektóre decyzje podjęte przez Stolicę Apostolską nie przypadły do gustu części kardynałów, którzy nie kryją swojego oburzenia.

Wystawiono trumnę z ciałem papieża

We wtorkowy poranek, 22 kwietnia, w kaplicy Domu Św. Marty, gdzie mieszkał Ojciec Święty, odbyła się ceremonia złożenia jego ciała do trumny. Na miejscu straż pełni Gwardia Szwajcarska, a na modlitwę przybyli tam najbliżsi współpracownicy Franciszka. Z kolei Urząd Celebracji Liturgicznych poinformował, że w środę o godz. 9:00, rozpocznie się ceremonia przeniesienia w procesji trumny do bazyliki Świętego Piotra, gdzie zostanie wystawiona, by papieżowi mogli oddać hołd wierni.

Zagraniczne media zwracają uwagę na “zamieszanie”, jakie panuje w Watykanie po śmierci głowy Kościoła. Na słowa krytyki wobec niektórych decyzji zdecydowała się również część kardynałów.

Niesłychane, jak będzie wyglądał dzień żałoby narodowej. Mało kto o tym wie, Polacy będą w szoku IMGW bije na alarm, zacznie się za kilka godzin. Potężne burze i grad to nie wszystko, zrobi się niebezpiecznie

Odbyła się pierwsza kongregacja kardynałów

Również we wtorkowy poranek miejsce miała pierwsza po śmierci papieża Franciszka kongregacja kardynałów (zgromadzenia). Najważniejszym celem takich spotkań jest podjęcie decyzji dotyczących następnych kroków w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej. Jedną z nich jest ustalenie daty pogrzebu.

Kongregacje w Auli Synodu zwołał dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. W liście do kardynałów wyjaśnił, że w spotkaniach mogą uczestniczyć zarówno elektorzy, którzy nie ukończyli 80 lat oraz ci, którzy nie wezmą udziału w konklawe. Decyzja o zwołaniu zgromadzenia dzień po śmierci papieża Franciszka nie spodobała się części purpuratów, dlaczego?

Kardynałowie krytykują decyzję Watykaniu

Głos w sprawie zabrał m.in. emerytowany biskup Hongkongu kard. Joseph Zen, który zwrócił uwagę na pewien istotny problem. W opublikowanym w mediach społecznościowych oświadczeniu duchowny skrytykował postępowanie Stolicy Apostolskiej. "Kardynał Zen chciałby wiedzieć, dlaczego pierwsza sesja kongregacji generalnej musi rozpocząć się tak wcześnie" - napisał.

Jak starcy z peryferii mają przybyć na czas? Jest uprzejme słowo (w liście Dziekana Kolegium Kardynalskiego) przypominające im, że nie są zobowiązani do uczestnictwa, ale czy mają do tego prawo: tak czy nie? - pyta kardynał Zen.

ZOBACZ: Polka wspomina pierwsze spotkanie z papieżem Franciszkiem. Jej słowa chwytają za serce

Z kolei katolicki portal Silere Non Possum pisze o "pewnym rozczarowaniu panującym wśród zagranicznych kardynałów, którym papież Franciszek poświęcił szczególną uwagę podczas swojego pontyfikatu, wynosząc do godności kardynalskiej licznych przedstawicieli Kościołów lokalnych pięciu kontynentów". Serwis zwraca też uwagę, że duchowni z obu Ameryk i Afryki nie byli w stanie przybyć do Watykanu na czas, “co rodzi pytania o (...) możliwość pełnego uczestnictwa całego Kolegium w decyzjach dotyczących przeniesienia ciała, daty pogrzebu itp.” Warto dodać, że w przeszłości, np. po rezygnacji Benedykta XVI, kongregacje rozpoczęły się dopiero po kilku dniach.