Goniec.pl > Polska > Lubuscy Łowcy Burz udostępnili zdjęcie błyskawic nad Morzem Bałtyckim
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 13.07.2021 19:24

Lubuscy Łowcy Burz udostępnili zdjęcie błyskawic nad Morzem Bałtyckim

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
East News ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER (zdjęcie ilustracyjne)

W poniedziałek 12 lipca nad Polską przeszły gwałtowne burze. Wyładowania atmosferyczne zaobserwowano między innymi w północnej części kraju. Nad Morzem Bałtyckim pojawiły się niesamowite zjawiska. Do mediów społecznościowych trafiło zdjęcie z widokiem zapierającym dech w piersiach. Pioruny przecięły niebo.

Z całej Polski napływają fotografie, na których możemy zobaczyć skutki burz, które przeszły wczoraj nad krajem. W wielu miejscowościach doszło do podtopień ulic, zalań prywatnych posesji, a silne porywy wiatru łamały drzewa i gałęzie. Utrudnienia pojawiły się w wielu powiatach.

Choć burze sprawiły wiele problemów mieszkańcom, a strażacy zmagali się z ich skutkami przez cały dzień, w niektórych miejscach pojawiły się także zjawiska warte obserwacji. Nad Morzem Bałtyckim doszło do licznych wyładowań atmosferycznych, które przecięły niebo. Elektryzujące zdjęcie trafiło na profil Lubuskich Łowców Burz.

Efektowna burza nad Morzem Bałtyckim

Lubuscy Łowcy Burz opublikowali na swoim Facebooku zdjęcie zrobione z łodzi, która znajdowała się na Morzu Bałtyckim. Niebo nad Zatoką Gdańską zostało rozświetlone przez liczne pioruny. Wygląda, jakby jedna z błyskawic uderzyła prosto w wodę.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Fani ekstremalnych zjawisk pogodowych otrzymali zdjęcie od Stowarzyszenia Entuzjastów ORP Ślązak i Sympatyków Marynarki Wojennej. W ciągu ostatnich dni osoby, które pasjonują się obserwowaniem niecodziennych nawałnic i szkwałów, nie mogły narzekać.

Zaskakujące zdjęcia dotarły również od mieszkańców Torunia. Część z nich przyznała, że jeszcze w życiu nie widziała podobnych chmur. Obłoki zdawały się przemieszczać tuż nad dachami budynków, wywołując niepokój. Zjawisko zapowiadało nadchodzącą nawałnicę.

Jak się okazało, były to chmury szelfowe, które towarzyszą szkwałowi. Zostały zaobserwowane także między innymi przez mieszkańców warszawskiego Ursynowa. Niestety w wielu miejscach doprowadziło to do licznych utrudnień.

Opłakane skutki burz

Burze sprawiły, że w wielu regionach służby musiały pracować przez cały dzień. Zgodnie z przekazanymi statystykami do godziny 20:00 strażacy interweniowali aż 419 razy na terenie województwa mazowieckiego. Zgłoszenia dotyczyły przede wszystkim podtopień ulic oraz połamanych drzew, które blokowały drogi oraz uszkodziły samochody.

Intensywne ulewy doprowadziły także do zalania piwnic, garaży oraz prywatnych posesji. Blisko 300 zgłoszeń otrzymali także strażacy z województwa kujawsko-pomorskiego. Skutki żywiołu dotknęły również mieszkańców Mazur.

Łącznie służby interweniowały wczoraj tj. 12 lipca niemal dwa tysiące razy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej objął ostrzeżeniem pierwszego i drugiego stopnia Podkarpacie, Pomorze oraz Małopolskę.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Facebook Lubuscy Łowcy Burz; Mazowiecka Straż Pożarna

Tagi: Pogoda IMGW