Goniec.pl
Janina Suchorzewska nie żyje

Fot. Unsplash.com/Andres F. Uran (zdjęcie ilustracyjne)

Niepowetowana strata. Nie żyje Janina Suchorzewska

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Zmarła profesor Janina Suchorzewska. Bohaterka była członkinią Szarych Szeregów. Po wybuchu Powstania Warszawskiego działała jako łączniczka. Po wojnie pracowała w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Przedstawiciele uczelni z bólem żegnają&nbs

Pracownicy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego potwierdzili informacje o śmierci Janiny Suchorzewskiej. Profesor była zatrudniona przez uczelnię w latach 1968-2001. Przez wiele lat pełniła funkcję kierownika Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Następnie była kuratorką Zakładu Etyki, Bioetyki i Deontologii AMG.

Profesor Honorowa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zostanie zapamiętana przez kolegów i koleżanki z pracy jako wybitna specjalistka, wartościowa wychowawczyni i nauczycielka akademicka, która ukształtowała wielu lekarzy podczas swojej kariery pedagogicznej.

W wieku 91 lat odeszła Janina Suchorzewska

Janina Suchorzewska specjalizowała się w zakresie anestezjologii oraz intensywnej terapii. Stała się też twórczynią etyki na kierunku lekarskim Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

O śmierci profesor poinformowało również Europejskie Centrum Solidarności na swoim Facebooku. W poruszającym wpisie zaznaczono, że była oddaną lekarką, która „z wielkim zaangażowaniem propagowała idee humanizacji medycyny”.

[EMBED-243]

Na stronie Europejskiego Centrum Solidarności podkreślono również jej bohaterską postawę podczas Powstania Warszawskiego. W tym trudnym okresie profesor działała jako łączniczka. Pozostała zaangażowana także po wojnie.

Działaczka była aktywna również w czasach PRL-u. Niosła pomoc osobom, które odniosły obrażenia w grudniu 1970 roku. Chroniła opozycjonistów, którzy w stanie wojennym byli zagrożeni aresztowaniem.

Bohaterka angażowała się w życie społeczne także w dzisiejszych czasach, zawsze stając przede wszystkim w obronie demokracji. Często odwiedzała Europejskie Centrum Solidarności i oprowadzała po wystawie „Nić. Sploty wolności”. W 2018 roku została też twarzą festiwalu filmowego All About Freedom Festival.

Janina Suchorzewska – bohaterka Powstania Warszawskiego

Zanim Janina Suchorzewska została lekarką, brała udział w Powstaniu Warszawskim. Jej młodość przypadła na bardzo trudne dla Polski czasy. Działaczka przyszła na świat 31 marca 1930 marca w Warszawie.

Gdy wybuchło powstanie, 14-letnia Jania Suchorzewska dołączyła do Szarych Szeregów. Działała w I plutonie Wojskowej Służby Kobiet pod pseudonimem „Myszka”. Była łączniczką szefa sanitarnego na Obwód Śródmieście Armii Krajowej.

We wspomnieniach, którymi dzieliła się między innymi w Muzeum Powstania Warszawskiego, opowiadała to bardzo trudnych warunkach, w jakich musieli pracować lekarze w tym trudnym czasie. Po zakończeniu wojny sama postanowiła pełnić misję medyczną.

Jeszcze za życia Janina Suchorzewska przyjęła Odznakę Honorową PCK, Złoty Krzyż Zasługi, medal „Zasłużonemu AMG”, Medal Komisji Edukacji Narodowej i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Należała też do Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

[EMBED-560]

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • W oknie domu Kaczyńskiego pojawiła się nagroda

  • Krystyna Loska ujawniła wysokość swojej emerytury

  • Salon fryzjerski miał przyciemnione szyby. Prowadzono nielegalną działalność

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Msza

Wiadomości

Zaczęło się dziś rano. Liczenie wiernych w kościołach w całej Polsce

Czytaj więcej >
Straż pożarna wypadek

Wiadomości

Warmińsko-mazurskie: Śmiertelny wypadek drogowy pod Olsztynem. Kierowca zginął na miejscu

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Podlasie: We wsi Dubiny odnaleziono zwłoki niemowlęcia. Trwa ustalanie przyczyn tragedii

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Dolny Śląsk: Poszedł na grzyby i nie wrócił. W lesie znaleziono zwłoki 76-letniego mężczyzny

Czytaj więcej >
Sejm

Wiadomości

PiS wnosi o zmianę regulaminu Sejmu. Członkowie opozycji: "Boi się, że przegra głosowanie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ks. Isakowicz-Zaleski zdradził kulisy działalności o. Rydzyka. Dochodziło do nadużyć

Czytaj więcej >