Goniec.pl
Nie żyje Józef Kolinek

Pitrex

Nie żyje Józef Kolinek

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Nie żyje Józef Kolinek, wybitny muzyk i pomysłodawca oraz dyrektor artystyczny Letniego Festiwalu "Muzyka w zabytkach Chełmna". Artysta był również wiceprezesem Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, Prezesem Fundacji "Villa Musica", a także członkiem Zarządu Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego.

Wyjątkowo smutne informacje obiegły krajowe media, nie żyje Józef Kolinek. Chełmiński muzyk odszedł w piątek 7 maja 2021 roku w wieku 66  lat. Śmierć twórcy Letniego Festiwalu „Muzyka w zabytkach Chełmna” wstrząsnęła lokalną społecznością.

Nie żyje Józef Kolinek

Józef Kolinek z wyróżnieniem ukończył studia w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie skrzypiec prof. Zenona Płoszaja, a następnie studia menadżerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Po wielu latach grania w czołowych polskich orkiestrach kameralnych muzyk zdecydował się powołać do życia kwartet pod nazwą Prima Vista.

Grupa Józefa Kolinka regularnie występowała nie tylko w rodzimym Chełmnie, ale również na wielu scenach krajowych oraz zagranicznych. Kwartet ma za sobą występy w takich krajach, jak Niemcy, Ukraina, Węgry, Szwajcaria, Grecja, Włochy, Francja, USA, Kanada czy Japonia. 

Grupa nagrała łącznie 17 płyt CD, a trzy z nich otrzymały nagrodę „Fryderyk”. Dwa albumy kwartetu uzyskały status Złotej i Platynowej Płyty. Wybitny chełmiński skrzypek był również pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Letniego Festiwalu „Muzyka w zabytkach Chełmna”, którego 18. edycja odbyła się w zeszłym roku.

- To jemu zawdzięczamy honorowy patronat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - przyznała w 2019 roku Ewa Gerka, ówczesna dyrektorka Muzeum Ziemi Chełmińskiej, cytowana przez portal czaschelmna.pl.

Festiwal w Chełmnie szybko zyskał grono wiernych odbiorców i na stałe wpisał się w harmonogram lokalnych wydarzeń kulturalnych. Do miasta ściągali melomani z całego kraju, którzy mogli poznawać muzykę mistrzów w interpretacji niezwykle zdolnych wykonawców.

Poza tym Józef Kolinek był twórcą również takich wydarzeń i festiwali, jak „Muzyka w barwach jesieni w Ożarowie Mazowieckim”, „Letnie wieczory muzyczne w Kościele-Ogrodzie w Podkowie Leśnej” oraz „Cztery pory roku w Pałacu Czartoryskich w Sieniawie”.

Józef Kolinek za swoje zasługi na polu działalności muzycznej i organizatorskiej w dziedzinie muzyki kameralnej został odznaczony tytułem Zasłużonego Działacza Kultury oraz Medalem „Gloria Artis” i Nagrodą Indywidualną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Współpracownicy skrzypka oraz jego bliscy wspominają go jako człowieka pełnego humoru i energii oraz wybitnego artystę, dla którego muzyka była ogromną pasją.

  • Nie żyje były prezydent Gdańska

  • Aleksandrów Łódzki: dwie osoby nie żyją, dwie trafiły do szpitala po wypadku

  • Chińska rakieta spadła do Oceanu Indyjskiego

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >