Andrzej Osęka nie żyje Żródło: Facebook.com Piotr Osęka

Nie żyje Andrzej Osęka, legendarny polski dziennikarz

1 Maj 2021 Mateusz SidorekMateusz Sidorek

W mediach potwierdzono już przykrą informację – nie żyje Andrzej Osęka. Publicysta i krytyk sztuki zmarł w wieku 89 lat. W latach 80. był aktywnym działaczem „Solidarności”. Został już pożegnany przez najbliższych, którzy przypomnieli, że w wybitny sposób opowiadał i pisał o kulturze. Został odznaczony przez prezydenta RP.

Wiadomość o śmierci Andrzeja Osęki przekazano za pośrednictwem mediów społecznościowych. Te przykre informacje potwierdzili już ksiądz Andrzej Luter oraz syn zmarłego, Piotr Osęka. Duchowny z sentymentem wspomniał o tym, jak wybitnie o malarstwie i rzeźbie potrafił pisać Osęka.

Andrzej Osęka przyszedł na świat 3 grudnia 1932 roku w Warszawie. Dziennikarz zdobył wykształcenie na Uniwersytecie Warszawskim w 1955 roku. O sztuce zaczął pisać już w czasach PRL. W latach 80. działał też po stronie opozycji.

Nie żyje Andrzej Osęka

Pierwsze kroki dziennikarskiej kariery Andrzej Osęka stawiał w magazynie „Po prostu”. Później został członkiem redakcji „Przeglądu Kulturalnego”, następnie tygodnika „Kultura”. Należał także do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Związku Literatów Polskich.

W latach 70. i 80. dziennikarz współtworzył nieformalny klub dyskusyjny Doświadczenie i Przyszłość. W 1980 roku wstąpił do NSZZ „Solidarność”. Tam działał w Zespole do spraw Kultury Regionu Mazowsze.

Bydgoszcz: Policja pilnie szuka kobiety z nagrania. Wyłudziła od seniorki 20 tys. złBydgoszcz: Policja pilnie szuka kobiety z nagrania. Wyłudziła od seniorki 20 tys. złCzytaj dalej

Publicysta należał też do Komitetu Kultury Niezależnej. Wraz z Martą Fik w 1983 roku założył miesięcznik „Kultura Niezależna”, który działał do 1991 roku. Pod pseudonimem „Paweł Morga” działał na rzecz paryskiej „Kultury” i pisał do prasy podziemnej na łamach „Tygodnika Mazowsze”.

Za działalność w roku 1986 roku został wyróżniony nagrodą publicystyczną „Kultury” im. Juliusza Mieroszewskiego. Po zakończeniu okresu PRL nadal był zaangażowany w publicystkę i krytykę kulturalną.

Andrzej Osęka po 1989 roku

Po upadku Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Andrzej Osęka znalazł pracę w „Gazecie Wyborczej”. Dziennikarz stał się członkiem redakcji w 1992 roku.

Później publicysta regularnie wydawał teksty na łamach najbardziej znanych magazynów – „Polityki”, „Dziennika Polska-Europa-Świat” i „Wprost”.

Dziennikarz dołączył też do rady programowej stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita. W 2011 roku doczekał się wielkiego wyróżnienia. Prezydent Bronisław Komorowski wyróżnił go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jego syn został cenionym historykiem, który zajmuje się najnowszymi dziejami Polski. Dziennikarz miał też starszego brata – Janusza Osękę, który został pisarzem i satyrykiem. Nie przekazano informacji dotyczących ostatniego pożegnania Andrzeja Osęki.

Andrzej Osęka 1932 - 2021 Krytyk sztuki, publicysta, działacz opozycji lat osiemdziesiątych. Żegnaj Tatusiu Opublikowany przez Piotra Osękę & nbsp; Sobota, 1 maja 2021

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza; Facebook

Następny artykuł