Goniec.pl
policja

Jan BIELECKI/East News

Kontrowersyjny projekt zmian kar dla pijanych kierowców. W grze konfiskata pojazdu

17 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Ministerstwo sprawiedliwości chce zaostrzyć kary dla pijanych kierowców. Już wkrótce kierowca na "podwójnym gazie" będzie musiał liczyć się z konfiskatą samochodu, a w niektórych przypadkach nawet długoletnim więzieniem.

Zaostrzenie przepisów to pokłosie tragicznych wypadków, jakie spowodowali pijani kierowcy w ostatnim czasie. Resort sprawiedliwości nie ma litości dla nietrzeźwych przestępców i chce iść dotkliwie karać. Gdyby nowe przepisy już obowiązywały, tylko w pierwszej połowie 2021 r. zatrzymano by 40 tysięcy osób, którym należałoby odebrać samochody.

rzad obrady

Europarlament przyjął rezolucję w sprawie praworządności i wolności mediów w Polsce

CZYTAJ DALEJ

Pijani kierowcy na celowniku Ministerstwa Sprawiedliwości

Zgodnie z projektem, kierowcy, którzy spowodują wypadek i wypiją alkohol przed przyjazdem policji lub też odjadą z miejsca wypadku i wytłumaczą się późniejszym spożyciem wysokoprocentowego napoju w wyniku stresu, muszą liczyć się z utratą prawa jazdy na co najmniej trzy lata lub nawet dożywotnim zakazem prowadzenia auta.

Takie rozwiązanie pozytywnie oceniają niektórzy eksperci, którzy przypominają, że przypadki, gdy kierowcy piją alkohol tuż po wypadku nie są rzadkością i powinni być traktowani jak nietrzeźwi sprawcy wypadków.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Wśród popierających pomysł jest prof. Ryszard Stefański z Uczelni Łazarskiego, który jednak krytykuje pomysł konfiskaty samochodów ze względu na jego wątpliwe konstytucyjnie podstawy. Jak mówi, kara może okazać się nieproporcjonalna do popełnionego przestępstwa. Ponadto, rozwiązanie tylko nieco przestraszy pijanych kierowców, którzy nie obawiają się i tak wysokich kar więzienia.

Nowe kary dla pijanych kierowców

Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało dużo ostrzejsze kary dla pijanych kierowców. Według projektu zmian, jeżeli kierowca w wydychanym powietrzu będzie miał ponad półtora promila alkoholu, to straci samochód. Straci go również, jeżeli spowoduje wypadek, będąc nietrzeźwym, czyli mając ponad pół promila alkoholu.

Większe będą również kary więzienia. Jeśli pijany spowoduje śmiertelny wypadek, spędzi w więzieniu co najmniej 5 lat, a jeśli dojdzie do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu - minimalnie 3 lata.

Jest jednak małe zastrzeżenie. Jeśli kierowca udowodni, że stan nietrzeźwości mógł być spotęgowany lekami lub inną analogiczną sytuacją, auto nie zostanie mu odebrane. Pojazdy mają być konfiskowane od razu i pozostawać w rękach policji do czasu zapadnięcia ostatecznego wyroku.

Wyższe grzywny i punkty karne

Jeśli chodzi o wykroczenia drogowe, to maksymalna wysokość grzywny wzrośnie z 5 tys. do 30 tys. zł. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h będzie skutkowało minimalnym mandatem w wysokości 1,5 tys. zł. Jeśli sprawca ponownie popełni takie wykroczenie w ciągu dwóch lat, zostanie ukarany grzywną nie niższą niż 3 tys. zł.

Ministerstwo proponuje także uzależnienie usunięcia punktów karnych od uregulowania mandatu. Za naruszenie przepisów kierowca będzie mógł zyskać nawet 15 punktów karnych. Limit nie ulegnie zmianie. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie dwóch lat od dnia zapłaty grzywny.

Jeśli wszystko pójdzie po myśli ministerstwa, przepisy będą mogły wejść w życie w przyszłym roku. Mają być one konsultowane z ekspertami, którzy nie ukrywają, że pomysł konfiskaty aut może sprawdzić się w przypadku drogowych recydywistów.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: RMF FM

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

W pożarze w wieżowca we Wrocławiu zginęła jedna osoba

Wiadomości

W pożarze wrocławskiego bloku zginął mężczyzna

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wiadomości

Kaczyński do dziennikarza: "Pan zabiega o interesy agresywnych państw"

Czytaj więcej >
Ewakuacja

Wiadomości

Wrocław: Pożar wieżowca mieszkalnego. 100 osób ewakuowanych

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Prezydencka minister stanęła w obronie Agaty Dudy

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów

Czytaj więcej >
Bytów: zakład pogrzebowy pomylił ciała nieboszczyków

Wiadomości

Bytów: W zakładzie pogrzebowym pomylono trumny

Czytaj więcej >