Goniec.pl
nie żyje

JackPease Photography/flickr.com

Najstarsza osoba na świecie nie żyje. Żyła na przełomie trzech wieków

25 Listopada 2021

Autor tekstu:

Paweł Sekmistrz

Udostępnij:

Odeszła uznawana oficjalnie za najstarszą osobę na świecie Francisca Susano. Filipinka przyszła na świat jeszcze w XIX w. w momencie, gdy kraj był jeszcze pod panowaniem hiszpańskim.

Sekret na długowieczność? Pani Susano twierdzi, że unikała alkoholu jak ognia. Wyrzeczenie z pewnością niełatwe, ale jak najbardziej wykonalne.

Top Model

Znamy zwycięzcę programu "Top Model"

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje najstarsza osoba na świecie

Francisca Susano (znana również jako Lola Iska), mieszkanka Filipin zmarła 22 listopada, przeżywszy 124 lata. Informację o śmierci przekazał urząd miasta Kabankalanu, w którym mieszkała.

Kobieta przyszła na świat 11 września 1897 r. i jest według oficjalnych danych, ostatnią osobą, która przyszła na świat jeszcze w XIX w.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo- Burmistrz Pedro Zayco, Jr., wiceburmistrz Raul Rivera i wszyscy urzędnicy miasta, jak również wszyscy mieszkańcy Kabankalanu, modlą się z rodziną Loli Iski w okresie żałoby. Lola Iska zawsze pozostanie naszą inspiracją i dumą - napisano na stronie urzędu Kabankalanu.


Obecnie trwają procedury, by umieścić Franciscę Susano w Księdze Rekordów Guinessa. Dotychczasowy rekord należał bowiem do Jeanne Calment, która przeżywszy 122 lata zmarła w 1997 r.

Co zrobić, by żyć ponad 120 lat?

Z pewnością każdy z nas chciałby mieć okazję zapytać Franciscę co należy robić, by dożyć tak sędziwego wieku? Okazuje się, że kobieta kilkukrotnie podawała receptę na swoją długowieczność.

Przyznawała, że w jej przekonaniu chodzi przede wszystkim o odpowiednie odżywianie się. Susano podkreślała, że w zdecydowanej większości jadała warzywa.

Spożywanie mięsa ograniczała do niezbędnego minimum i nigdy nie było to mięso wieprzowe. Zaznaczała też, że zawsze stroniła od napojów alkoholowych.

Warto odnotować, że obecnie lista dziesięciu najstarszych osób w historii obejmuje jedynie kobiety. Mężczyzna znajduje się dopiero na 15. pozycji.

Zadziwiające ustalenia, właśnie się okazało. Po śmierci Durczoka TVN będzie miał kłopoty?

Slajd 1 z 6

Do KRRiT wpłynęła skarga dotycząca materiału wyemitowanego w "Faktach" TVN w dniu śmierci Kamila Durczoka. Chodzi o reportaż na temat dziennikarza, który przygotował program informacyjny. / fot. KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News

KRRiT przyjmuje skargę

Jak donosi portal Wirtualne Media, do KRRiT wpłynęła skarga dotycząca materiału wyemitowanego w "Faktach" TVN w dniu śmierci Kamila Durczoka. Chodzi o reportaż na temat dziennikarza, który przygotował program informacyjny. / fot. KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Oficer wywiadu ocenia dalsze działania Aleksandra Łukaszenki

  • Angela Merkel oskarżona przez Beatę Szydło o łamanie zasad UE

  • Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec. "Jesteśmy suwerennym państwem"

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: rmf24.pl

Paweł SekmistrzAutor

Z wykształcenia polonista i filmoznawca. Miłośnik kina - tego dobrego i tego złego również, kociarz i w pełni poprawny romantyk. Przez lata związany z lokalnymi rozgłośniami radiowymi, gdzie udzielał się jako prezenter i dziennikarz. Od 2020 r. był redaktorem portali WTV i Wawa Info. Obecnie pracuje w Goniec.pl, gdzie opisuje wydarzenia z Polski i ze świata. Stale współpracuje również z magazynem "Netfilm". Do szaleństwa zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: pawel.sekmistrz@goniec.pl

Podobne artykuły

ZUS

Wiadomości

Co trzeci Polak na L4 stracił prawo do zasiłku chorobowego

Czytaj więcej >
Policja Śląska

Wiadomości

Jacek Jaworek trafił na listę najbardziej poszukiwanych przestępców Unii Europejskiej

Czytaj więcej >
Iwona Hartwich

Wiadomości

Posłanki opozycji domagają się reasumpcji głosowania ws. Instytutu Rodziny i Demografii

Czytaj więcej >
Pomorze

Wiadomości

Niespodziewana śnieżyca na Pomorzu. Na drogach zrobiło się wyjątkowo niebezpiecznie

Czytaj więcej >
liturgia

Wiadomości

Konferencja Episkopatu Polski wprowadza zmiany dla kobiet w kościołach

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News, Flickr/Совет Федерации, https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

Wiadomości

Oskarżenia Łukaszenki dot. wyborów prezydenckich w Polsce. "Zostały sfałszowane"

Czytaj więcej >