Goniec.pl
Obostrzenia w Polsce

Jakub Kaminski/East News

Minister zapowiada kontrole sanepidu

14 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Już od 15 maja zniesione zostaną kolejne obostrzenia, wprowadzone z powodu wysokiego zagrożenia epidemicznego w kraju. Od soboty lokale gastronomiczne będą mogły otworzyć ogródki restauracyjne dla swoich klientów, jednak ich działalność wciąż będzie musiała być prowadzona w ścisłym reżimie sanitarnym. Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział wzmożone kontrole służb w tym zakresie.

Od soboty znikają kolejne obostrzenia, w tym nakaz zasłaniania nosa i ust na świeżym powietrzu oraz zakaz stacjonarnej obsługi klientów lokali gastronomicznych. Rzecznik rządu Piotr Müller przypomniał jednak Polakom, że nie oznacza to całkowitego zniesienia restrykcji.

Służby będą kontrolować przestrzegania obowiązujących obostrzeń sanitarnych

Choć już w ten weekend nastąpi długo oczekiwany pierwszy etap „odmrożenia” gastronomii, to restauracje i kawiarnie wciąż będą funkcjonować z pewnymi ograniczeniami. Jak przypomniał rzecznik rządu Piotr Müller, łagodzenie obostrzeń nie oznacza całkowitego zniesienia ograniczeń.

Lokale będą mogły obsługiwać klientów stacjonarnie w ogródkach restauracyjnych, jednak pomiędzy gośćmi będzie musiał obowiązywać bezpieczny dystans, a klienci i pracownicy restauracji zostaną zobowiązani do przestrzegania reżimu sanitarnego.

Piotr Müller podkreślił w czasie niedawnej konferencji prasowej, że w związku z łagodzeniem obostrzeń i częściowym otwarciem lokali gastronomicznych, służby sanitarne będą monitorować sytuację i pilnować, czy przedsiębiorcy nie przekraczają uprawnień.

[EMBED-243]

- Oczywiście zarówno inspekcja sanitarna, jak i inne służby, ale głównie inspekcja sanitarna, będą weryfikowały działania w odpowiednich zasadach bezpieczeństwa w tych podmiotach, które podejmują działalność już w tym okresie - przekazał rzecznik rządu, cytowany przez portal fakt.pl.

Rzecznik rządu podkreślił jednak, że siłą rzeczy wraz ze zniesieniem części restrykcji, zakres kontroli służb będzie znacznie mniejszy. W dodatku to nie jedyne złagodzenie restrykcji, jakie ma wejść w życie jeszcze w tym miesiącu.

Od 15 maja zniknie również obowiązek zakrywania nosa i ust na świeżym powietrzu, jeśli warunki pozwalają na utrzymanie bezpiecznego dystansu społecznego od innych osób. Dodatkowo już od 17 maja do szkół powrócić mają uczniowie starszych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

Od 21 maja pracę w reżimie sanitarnym wznowią instytucje kultury, tj. kina i teatry. Od piątku 28 maja swoje lokale dla klientów ponownie udostępnią siłownie, kluby fitness i solaria.

Z kolei dzień później nastąpić ma kolejne złagodzenie obostrzeń dotyczących działalności branży gastronomicznej. Restauracje, kawiarnie i puby będą mogły przyjmować klientów w środku, pod warunkiem, że jednocześnie w lokalu będzie zajętych nie więcej, niż połowa dostępnych miejsc.

  • Syn Krawczyka przerwał milczenie. Odważne wyznanie w programie "UWAGA TVN"

  • Nie żyje aktor Ferdynand Matysik

  • OGAE Poll wskazało faworyta Eurowizji. Szanse Brzozowskiego określono na zero

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >