Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie przedłużające stopnie alarmowe CHARLIE-CRP i BRAVO
Stopnie alarmowe CHARLIE-CRP i BRAVO zostają utrzymane. Mateusz Morawiecki podpisał niezbędne rozporządzenie utrzymujące II i III stopień alarmowy na terenie całego kraju. Podwyższona gotowość służb i specjalne zasady będą obowiązywać do końca lutego. - Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby - ostrzega MSWiA.
CHARLIE-CRP i BRAVO zostają z Polakami na dłużej. Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie przedłużające okres obowiązywanie stopni alarmowych drugiego i trzeciego stopnia.
- Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności - wyjaśnia MSWiA w specjalnym komunikacie. Obowiązki i prawa policji, Straży Granicznej, czy Żandarmerii Wojskowej są obecnie poszerzone.
Stopnie alarmowe CHARLIE-CRP i BRAVO przedłużone
- Premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe zarządzenia dotyczące przedłużenia obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami, a także trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) na całym obszarze RP - poinformowało MSWiA późnym wieczorem w środę 30 listopada.
Zarówno CHARLIE-CRP, jak i stopień alarmowy BRAVO przedłużone zostały przez Mateusza Morawieckiego do 28 lutego 2023 r. do godziny 23:59. Szef rządu powołał się na przepisy ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.
Co dokładnie znaczy utrzymanie stopni alarmowych na terenie całej Polski? Ma to znaczenie dla codziennego życia Polaków. Służby mają poszerzone kompetencje działań.
Stopień alarmowy BRAVO obowiązuje do końca lutego
MSWiA w komunikacie na temat rozporządzenia podpisanego przez Mateusza Morawieckiego podkreśla, że drugi stopień alarmowy BRAVO ma "charakter prewencyjny".
Resort wskazuje, że utrzymanie go jest bezpośrednio związane z sytuacją geopolityczną. W szczególności mowa o ataku hybrydowym prowadzonym przez Rosję i Białoruś oraz o konsekwencjach wojny w Ukrainie.
- Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany - wyjaśnia MSWiA.
Co oznacza stopień alarmowy BRAVO dla zwykłych Polaków? Do zadań nałożonych na służby w związku z obowiązywaniem drugiego stopnia alertu należą m.in.: wzmożona kontrola dużych skupia ludzi, większa ilość kontroli obiektów użyteczności publicznej i innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych, czy obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów.
Jedną z ważnych zmian jest również wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym. Podpis Mateusza Morawieckiego nie pozbawia jednak rodziców i opiekunów prawa do wejścia na teren placówki w celu odebrania dziecka z zajęć.
CHARLIE-CRP: o co chodzi?
Sprawa ze stopniem alarmowym CHARLIE-CRP jest bezpośrednio związana z cyberbezpieczeństwem Polski. CHARLIE to trzeci stopień alertu. Jest on wprowadzany tylko wtedy, gdy występuje zdarzenie potwierdzający "prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu".
Przy tym stopniu alarmowym więcej pracy mają osoby, których codzienne obowiązki nie rzucają się w oczy przysłowiowym Kowalskim. Mowa o całodobowych dyżurach administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów.
Dodatkowo konieczne jest przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów. MSWiA zwraca uwagę, że stopnie alarmowe nie zostały wprowadzone bez powodu.
Resort wprost wskazuje, że należy zwracać uwagę na wszelkie niestandardowe zachowania. - Na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń - wylicza MSWiA. W przypadku zauważenia wskazanych sytuacji należy skorzystać z numeru alarmowego 112.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Katar 2022. Czesław Michniewicz nie wytrzymał. Jedno pytanie wyprowadziło go z równowagi
Katar 2022. Robert Lewandowski podsumował awans Polaków do 1/8 finału MŚ. Wystarczyły dwa słowa
Kolęda 2022. Szokujące wymagania księdza ze Śląska. Jest komentarz katowickiej kurii
Źródło: goniec.pl, mswia