Goniec.pl
Stopnie alarmowe CHARLIE-CRP i BRAVO przedłużone przez Mateusza Morawieckiego

Piotr Molecki/East News

Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie przedłużające stopnie alarmowe CHARLIE-CRP i BRAVO

1 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Stopnie alarmowe CHARLIE-CRP i BRAVO zostają utrzymane. Mateusz Morawiecki podpisał niezbędne rozporządzenie utrzymujące II i III stopień alarmowy na terenie całego kraju. Podwyższona gotowość służb i specjalne zasady będą obowiązywać do końca lutego. - Nie lekceważ żadnej informacji o zagrożeniu! Natychmiast powiadom służby - ostrzega MSWiA.

CHARLIE-CRP i BRAVO zostają z Polakami na dłużej. Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie przedłużające okres obowiązywanie stopni alarmowych drugiego i trzeciego stopnia.

Sejm

Karczemna awantura w Sejmie. Błaszczak uciszył marszałek i uderzył w opozycję

CZYTAJ DALEJ

- Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności - wyjaśnia MSWiA w specjalnym komunikacie. Obowiązki i prawa policji, Straży Granicznej, czy Żandarmerii Wojskowej są obecnie poszerzone.

Stopnie alarmowe CHARLIE-CRP i BRAVO przedłużone

- Premier Mateusz Morawiecki podpisał nowe zarządzenia dotyczące przedłużenia obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami, a także trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) na całym obszarze RP - poinformowało MSWiA późnym wieczorem w środę 30 listopada.

Zarówno CHARLIE-CRP, jak i stopień alarmowy BRAVO przedłużone zostały przez Mateusza Morawieckiego do 28 lutego 2023 r. do godziny 23:59. Szef rządu powołał się na przepisy ustawy z 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych.

Co dokładnie znaczy utrzymanie stopni alarmowych na terenie całej Polski? Ma to znaczenie dla codziennego życia Polaków. Służby mają poszerzone kompetencje działań.

Stopień alarmowy BRAVO obowiązuje do końca lutego

MSWiA w komunikacie na temat rozporządzenia podpisanego przez Mateusza Morawieckiego podkreśla, że drugi stopień alarmowy BRAVO ma "charakter prewencyjny".

Resort wskazuje, że utrzymanie go jest bezpośrednio związane z sytuacją geopolityczną. W szczególności mowa o ataku hybrydowym prowadzonym przez Rosję i Białoruś oraz o konsekwencjach wojny w Ukrainie.

- Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany - wyjaśnia MSWiA.

Co oznacza stopień alarmowy BRAVO dla zwykłych Polaków? Do zadań nałożonych na służby w związku z obowiązywaniem drugiego stopnia alertu należą m.in.: wzmożona kontrola dużych skupia ludzi, większa ilość kontroli obiektów użyteczności publicznej i innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych, czy obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów.

Mateusz Morawiecki

Awantura o pieniądze podczas posiedzenia rządu. "Ministrowie są rozgoryczeni"

CZYTAJ DALEJ

Jedną z ważnych zmian jest również wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym. Podpis Mateusza Morawieckiego nie pozbawia jednak rodziców i opiekunów prawa do wejścia na teren placówki w celu odebrania dziecka z zajęć.

CHARLIE-CRP: o co chodzi?

Sprawa ze stopniem alarmowym CHARLIE-CRP jest bezpośrednio związana z cyberbezpieczeństwem Polski. CHARLIE to trzeci stopień alertu. Jest on wprowadzany tylko wtedy, gdy występuje zdarzenie potwierdzający "prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu".

Przy tym stopniu alarmowym więcej pracy mają osoby, których codzienne obowiązki nie rzucają się w oczy przysłowiowym Kowalskim. Mowa o całodobowych dyżurach administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów.

Dodatkowo konieczne jest przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów. MSWiA zwraca uwagę, że stopnie alarmowe nie zostały wprowadzone bez powodu.

Resort wprost wskazuje, że należy zwracać uwagę na wszelkie niestandardowe zachowania. - Na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń - wylicza MSWiA. W przypadku zauważenia wskazanych sytuacji należy skorzystać z numeru alarmowego 112.

Przewodów: zdjęcia z miejsca uderzenia rakiety. Fot.: Pawel Wodzynski/East News; WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

Przewodów. Tak wygląda wieś tuż po wybuchu rakiety. W sieci pojawiły się nowe zdjęcia

Przewodów. Spokojna wieś w powiecie hrubieszowskim nieopodal granicy z Ukrainą trafiła na usta całego świata. Eksplozja rakiety rosyjskiego pochodzenia zabiła dwóch mieszkańców gminy Dołhobyczów. Na miejscu nadal pracują służby, a centrum wsi odcięte jest od świata. Z lotu ptaka wykonano nowe zdjęcia miejsca, gdzie uderzył pocisk.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, mswia

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Zaspy, Limanowa, Facebook, screen

Wiadomości

Małopolska: Zimowy żywioł atakuje, zaspy dochodzą do dwóch metrów

Czytaj więcej >
Adam Pabiś
Kadr z programu "Pytanie na śniadanie"/TVP VOD

Wiadomości

Podawał się za lekarza, występował w mediach jako ekspert. Jest zawiadomienie do prokuratury

Czytaj więcej >
Pixabay.com Henryk Niestrój

Wiadomości

Poszła spać z bolącym ramieniem. Mąż znalazł ją martwą w łóżku, miała zaledwie 41 lat

Czytaj więcej >
Raport Gońca ze Świata. Joe Biden i Xi Jinping

Wiadomości

Raport Gońca ze Świata. Chiński balon nad USA oraz sprawa F-16 dla Ukrainy

Czytaj więcej >
Kadr z programu "Sprawa dla reportera"/TVP VOD

Wiadomości

Mecenas Piotr Kaszewiak mocno o alimentach Marcinkiewicza. Nie gryzł się w język

Czytaj więcej >
Dawid Kubacki
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Polscy skoczkowie nie mieli szczęścia w Willingen. Medaliści olimpijscy z kiepskimi wynikami

Czytaj więcej >