Goniec.pl
Stare polskie banknoty

NBP

Masz stare polskie banknoty? Wiele z nich są warte duże pieniądze, warto sprawdzić szuflady

25 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

Udostępnij:

Stare polskie banknoty straciły swoją wartość nabywczą, nie znaczy to jednak, że są nic nie warte. Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nie setki złotych. Wszystko zależy od stanu banknotu i jego rocznika. Jeszcze większe ceny można dostać za banknoty ko

Wiele osób wciąż w zakamarkach swoich mieszkań i domów ma stare polskie banknoty, które były w obiegu przed denominacją złotego z 1995 roku. Chociaż zakupów za ich pomocą zrobić nie możemy, to jednak nie są one całkowicie bezwartościowymi pamiątkami. Niektóre z nich można sprzedać nawet za kilkaset złotych.

Kolekcjonerzy często szukają banknotów kolekcjonerskich, które pokazywały się w ograniczonym nakładzie, ale również zwykłe banknoty mogą przynieść całkiem pokaźny zysk.

Ich ceny można sprawdzić na stronach skupów, a także po prostu na aukcjach internetowych. Wartość poszczególnych banknotów potrafi się znacznie różnić, a na ich ostateczne ceny ma wpływ kilka czynników. Najważniejsze to stan, w jakim są nasze banknoty i rok, z którego pochodzą.

Znaczenie może mieć również np. nietypowy numer seryjny, składający się z tych samych lub następujących po sobie liczb. Czasem na banknotach zdarzają się też błędy, które sprawiają, że ich wartość kolekcjonerska jest o wiele większa.

Większość monet i banknotów z lat 90. nie przedstawia zbyt dużej wartości. W tym wypadku obowiązuje zasada im starsze, tym droższe. Dobrym przykładem są banknoty o nominale 500 zł. Takie z roku 1982 mają wartość ok. 20 zł, ale ten sam banknot z roku 1974 można sprzedać już za nawet 300 zł.

Im wyższy nominał, tym banknot jest rzadszy, a to również podbija jego cenę. Dlatego też banknoty 2.000 zł osiągają już cenę nawet 500 zł, w zależności od ich rocznika. Ceny za banknoty 20.000 oraz 100.000 zł zwykle mieszczą się w przedziale 250–400 zł. Z kolei banknoty o najwyższym nominale 2 mln zł mogą kosztować nawet 700 zł.

Jeszcze większe kwoty można uzyskać za banknoty kolekcjonerskie. Banknot o nominale 20 zł Legiony Polskie są chętnie kupowane przez kolekcjonerów, którzy są w stanie zapłacić 800-900 zł. Z kolei nawet do 1.500 zł można dostać za banknot o nominale 20 zł Jan Długosz. 

Najwięcej pieniędzy, bo nawet po kilka tysięcy złotych, można dostać za zwykłe banknoty, ale o rzadkim numerze seryjnym. To gratka dla kolekcjonerów, którzy chętnie sowicie zapłacą za tak niezwykłe okazy, które trafią do ich kolekcji.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • 11-latek wyszedł z domu i już nie wrócił. Dopiero po 27 latach rodzice poznali prawdę

  • Proboszcz wymyślił „kolędę” w maju. To nie żart, mieszkańcy podzieleni

  • Przeżyła śmierć kliniczną. Opowiedziała, co wówczas czuła

Podobne artykuły

Nowe składki ZUS

Pieniądze

W 2022 roku przedsiębiorców czekają znaczne podwyżki składek ZUS

Czytaj więcej >
300+

Pieniądze

Nowe zasady wypłacania 300+ już od lipca

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Pieniądze

ZUS ma zamiar ukrócić zasiłek macierzyński. Świadczenia nie otrzymasz tak łatwo

Czytaj więcej >
Emerytury czerwcowe

Pieniądze

Senat planuje zamknąć czerwcową lukę emerytalną

Czytaj więcej >
pogrzeb kosztuje fortunę

Pieniądze

Cena pogrzebu w Polsce jest ogromna. Po śmierci rodzina może mieć problem

Czytaj więcej >
Kasety: magnetofon

Pieniądze

Wraca moda na kasety magnetofonowe. Niektóre kosztują dziś krocie

Czytaj więcej >