Stare polskie banknoty Żródło: NBP

Masz stare polskie banknoty? Wiele z nich są warte duże pieniądze, warto sprawdzić szuflady

25 Kwiecień 2021 Bartłomiej CieślakBartłomiej Cieślak

Stare polskie banknoty straciły swoją wartość nabywczą, nie znaczy to jednak, że są nic nie warte. Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nie setki złotych. Wszystko zależy od stanu banknotu i jego rocznika. Jeszcze większe ceny można dostać za banknoty kolekcjonerskie.

Wiele osób wciąż w zakamarkach swoich mieszkań i domów ma stare polskie banknoty, które były w obiegu przed denominacją złotego z 1995 roku. Chociaż zakupów za ich pomocą zrobić nie możemy, to jednak nie są one całkowicie bezwartościowymi pamiątkami. Niektóre z nich można sprzedać nawet za kilkaset złotych.

Kolekcjonerzy często szukają banknotów kolekcjonerskich, które pokazywały się w ograniczonym nakładzie, ale również zwykłe banknoty mogą przynieść całkiem pokaźny zysk.

Ich ceny można sprawdzić na stronach skupów, a także po prostu na aukcjach internetowych. Wartość poszczególnych banknotów potrafi się znacznie różnić, a na ich ostateczne ceny ma wpływ kilka czynników. Najważniejsze to stan, w jakim są nasze banknoty i rok, z którego pochodzą.

Znaczenie może mieć również np. nietypowy numer seryjny, składający się z tych samych lub następujących po sobie liczb. Czasem na banknotach zdarzają się też błędy, które sprawiają, że ich wartość kolekcjonerska jest o wiele większa.

Nie żyje Krzysztof SurmaNie żyje Krzysztof SurmaCzytaj dalej

Większość monet i banknotów z lat 90. nie przedstawia zbyt dużej wartości. W tym wypadku obowiązuje zasada im starsze, tym droższe. Dobrym przykładem są banknoty o nominale 500 zł. Takie z roku 1982 mają wartość ok. 20 zł, ale ten sam banknot z roku 1974 można sprzedać już za nawet 300 zł.

Im wyższy nominał, tym banknot jest rzadszy, a to również podbija jego cenę. Dlatego też banknoty 2.000 zł osiągają już cenę nawet 500 zł, w zależności od ich rocznika. Ceny za banknoty 20.000 oraz 100.000 zł zwykle mieszczą się w przedziale 250–400 zł. Z kolei banknoty o najwyższym nominale 2 mln zł mogą kosztować nawet 700 zł.

Jeszcze większe kwoty można uzyskać za banknoty kolekcjonerskie. Banknot o nominale 20 zł Legiony Polskie są chętnie kupowane przez kolekcjonerów, którzy są w stanie zapłacić 800-900 zł. Z kolei nawet do 1.500 zł można dostać za banknot o nominale 20 zł Jan Długosz.

Najwięcej pieniędzy, bo nawet po kilka tysięcy złotych, można dostać za zwykłe banknoty, ale o rzadkim numerze seryjnym. To gratka dla kolekcjonerów, którzy chętnie sowicie zapłacą za tak niezwykłe okazy, które trafią do ich kolekcji.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet

Następny artykuł