Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Mało kto o pamięta o "Prawie Jana Pawła II". Dotyczy dzieci idących do Pierwszej Komunii
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 19.03.2024 14:30

Mało kto o pamięta o "Prawie Jana Pawła II". Dotyczy dzieci idących do Pierwszej Komunii

komunia święta
Fot. East News/Marek BAZAK

Już w maju, wiele polskich dzieci przystąpi do Pierwszej Komunii. Rodzice już na kilka miesięcy przed pieczołowicie przygotowują się do organizacji uroczystości dla swoich pociech. Jak się okazuje, niektórzy muszą mieć również na uwadze prawo wprowadzone przez papieża Jana Pawła II, znane pod nazwą “Prawa Jana Pawła II”. 

Pierwsza Komunia Święta w 2024

W wielu rodzinach trwają już przygotowania do Pierwszej Komunii. Przeważnie sakrament ten otrzymują uczniowie, którzy uczęszczają do trzeciej klasy szkoły podstawowej. Jest to szczególnie ważny moment dla dzieci z rodzin katolickich, które od tego momentu będą mogły w pełni uczestniczyć we mszy, dzięki przyjmowaniu eucharystii. Jeszcze kilka lat temu sakrament przyjmowali wyłącznie uczniowie klas drugich, dlaczego się to zmieniło? 

Kiedy dziecko może przyjąć Pierwszą Komunię?

Kościół Katolicki określa, że dziecko może przystąpić do Pierwszej Komunii po ukończeniu 8 roku życia. Musi zostać wcześniej ochrzczone, rozumieć, z czym wiąże się przyjęcie sakramentu, oraz sumiennie przygotowywać się do tego wydarzenia na lekcjach religii

Nie ma z kolei górnej granicy wieku, w którym można przyjąć Pierwszą Komunię. W uzasadnionych przypadkach dziecko może zostać dopuszczone do sakramentu wcześniej.

ZOBACZ TAKŻE: Zdradził, co Rydzyk robi ze swoją emeryturą. Spore zaskoczenie

”Prawo Jana Pawła II” o Pierwszej Komunii Świętej

Papież Jan Paweł II w swojej książce ”Wstańcie, chodźmy” opisał kilka warunków, które pozwalają na przyjęcie Pierwszej Komunii przez młodsze dzieci. Jeśli najmłodsi o to zabiegają i są świadomi, z czym wiąże się przyjęcie sakramentu, mogą zostać do niej dopuszczeni. 

Zasada ta działa nawet, jeśli dzieci nie ukończyły 8 roku życia. Dzieje się tak często w sytuacji, gdy chorują, lub znajdują się w sytuacji zagrożenia życia. Nie oznacza to jednak, że sakramentu można udzielić np. trzylatkowi, ponieważ wciąż mają znaczenie wcześniej wymienione warunki.

 

Źródło: mjakmama24.pl