Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ludzie od Rydzyka będą uczyć dzieci w szkołach. Minister Czarnek przygotował "niespodziankę"
Patryk Przybyłowski
Patryk Przybyłowski 21.06.2021 09:36

Ludzie od Rydzyka będą uczyć dzieci w szkołach. Minister Czarnek przygotował "niespodziankę"

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Jakub Kaminski/East News

Minister Czarnek już jakiś czas temu zapowiedział, że obowiązkowe będzie uczęszczanie dzieci na religię bądź etykę. Właśnie dowiedzieliśmy się, że nowy zaciąg etyków będzie szkolił się m.in. w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej powiązanej z Tadeuszem Rydzykiem. Przyszłych edukatorów, zupełnym przypadkiem, wykształcą również inne uczelnie o zabarwieniu katolickim. Ministrowi edukacji i nauki bardzo nie podoba się obecna sytuacja, w której rodzice mogą zadecydować o tym, aby ich dzieci nie uczęszczały ani na religię, ani na etykę. Dlatego ministerstwo chce wprowadzić zmianę, na której mocy wybranie jednej z dwóch powyższych opcji będzie obligatoryjne.

Etyki będą uczyć m.in. absolwenci szkoły Rydzyka

- Będziemy chcieli zlikwidować to, co wiele lat temu zostało wprowadzone, czyli możliwość wyboru jednego z trzech wariantów: albo religia, albo etyka, albo nic. To "nic" stało się dość powszechne na przykład w dużych miastach. I właśnie to "nic" służy temu, by odbywały się podobne zbiegowiska, które kompletnie bezrefleksyjnie podchodzą do życia - tłumaczył Przemysław Czarnek na łamach "Gazety Polskiej".

Problemem na ten moment jest jednak niedobór kadrowy nauczycieli etyki, jednak i tutaj MEiN znalazło rozwiązania. Do kilku uczelni w kraju wysłano propozycje utworzenia specjalnego kierunku dla tego typu edukatorów. Jak łatwo się domyślić, większość z tych uczelni ma charakter katolicki.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Wybór między religią a etyką tylko pozorny?

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że na liście znalazły się: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Akademia Ignatianum, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Szczeciński oraz Uniwersytet Wrocławski.

Jakie były kryteria wyboru uczelni, które będą szkolić etyków? Tego nie wie nikt, a przynajmniej nikt nie chce powiedzieć otwarcie. MEiN zdecydowało się milczeć na pytanie przesłane przez dziennikarzy DGP.

Wiadomo jednak, że ministerstwu zależy na czasie, ponieważ odpowiednie kierunki na wspomnianych uczelniach mają ruszyć już od najbliższego roku akademickiego. Limit miejsc na każdym z nich ma wynosić 150 osób, a cykl zajęć przewidziano na 3 semestry.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna