Goniec.pl Wiadomości Przywódcy UE odpowiedzieli Putinowi. Jasna deklaracja ws. płacenia za gaz w rublach
ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/AFP/East News

Przywódcy UE odpowiedzieli Putinowi. Jasna deklaracja ws. płacenia za gaz w rublach

25 marca 2022
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

Unia Europejska odpowiedziała na decyzję Władimira Putina w sprawie regulowania płatności za rosyjski gaz w rublach. Przywódcy największych państw członkowskich twierdzą, że ruch ten oznacza zerwanie wcześniej zawartych umów i stanowi wybieg prezydenta Rosji, by uniknąć sankcji nałożonych na jego kraj po wybuchu wojny w Ukrainie.

Od wybuchu wojny w Ukrainie Unia Europejska i pozostałe kraje demokratycznego Zachodu sukcesywnie nakładają sankcje na Rosję. Z kraju wycofało się już mnóstwo przedsiębiorstw, a rosyjski rubel sięgnął dna.

Władimir Putin robi wszystko, co może, by reanimować upadłą walutę . W środę ogłoszono więc uderzającą w odbiorców rosyjskiego gazu decyzję o regulowaniu płatności za surowiec przez tzw. kraje nieprzyjazne właśnie w rublach .

Postanowienie to wzbudziło w Europie spory zamęt i uzasadnione obawy o przerwy w dostawach. Najwięksi przywódcy krajów Unii Europejskiej nie pozostawili sprawy bez komentarza i podczas trwającego szczytu w Brukseli stanowczo określili swoje stanowisko.

Kraje UE odrzucają żądania Putina

Mimo iż niektóre kraje należące do europejskiej Wspólnoty ogłosiły już plany uniezależnienia się od rosyjskiego gazu , nie stanie się to od zaraz. W związku z tym konieczność płacenia za surowiec w rublach może być ogromnym problemem, jaki w odwecie zafunduje Staremu Kontynentowi przywódca Rosji.

Rozwiązanie, choć dopiero co ogłoszone, już wzbudza słuszny opór nawet tych, którzy do tej pory byli powściągliwi w krytyce Kremla, w tym np. Niemców. W czwartek kanclerz Olaf Scholz oświadczył, że waluta, jaką niemieckie firmy muszą płacić za rosyjskie paliwa kopalne, została ustalona w kontraktach i nie ma opcji ich zmiany. – Wszędzie są stałe kontrakty, a waluta, w której mają być opłacane dostawy, jest częścią tych kontraktów. W większości przypadków jest to euro lub dolary – powiedział.

Podobnego zdania był włoski premier Mario Draghi, który stwierdził, że zmiana warunków umowy to nic innego jak jej naruszenie. Przypomnijmy, że podczas ostatniego przemówienia Wołodymyra Zełenskiego we włoskim parlamencie , Draghi zapowiedział, że jego kraj będzie sukcesywnie uniezależniał się od rosyjskiego gazu.

Z kolei przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oznajmiła, że ruch Putina był próbą obejścia unijnych sankcji. – Nie pozwolimy na obejście naszych sankcji. Skończyły się czasy, w których można by użyć energii do szantażowania nas – mówiła.

Rosjanie chcą ratować tonącego rubla

Przeciwna pomysłowi Putina jest, z wiadomych względów, również Polska. Prezes PGNiG Paweł Majewski, pytany o regulowanie płatności do Gazpromu w rublach, oznajmił, że nie widzi takiej możliwości. - Kontrakt, którego szczegółów zdradzać nie mogę, przewiduje sposób regulowania płatności. To nie jest tak, że kontrahent może sobie dowolnie, życzeniowo zmieniać sposób regulowania płatności - powiedział.

Według szacunków Gazprom posiada 40 długoterminowych umów na dostawy gazu do samej Europy. Jak podaje przedsiębiorstwo, 97 proc. wszystkich rachunków opłacanych jest w euro lub dolarach amerykańskich.

Oczywiste jest więc, że proponowany zabieg ma na celu utrudnienie życia kontrahentom i wzmocnienie rosyjskiego rubla. To zresztą nie pierwsza taka próba. Ostatnio np. Rosjanie wymyślili, że przerzucą się na kryptowaluty. Plany te zamierzają jednakże pokrzyżować Unia Europejska i Stany Zjednoczone, które chcą wprowadzić zmiany łatające luki w prawie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: TVP Info, Goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport