Goniec.pl
koronawirus chory duchowny

Fot. Wikimedia Voytek S - Praca własna CC BY-SA 2.5

Koronawirus w kościele. Podjęto decyzję o odwołaniu nabożeństw

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymał jeden z zakonników z klasztoru ojców Benedyktynów pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Po tym, jak duchowny zachorował na COVID-19, służby sanepidu postanowiły objąć kwarant

Wspólnota ojców Benedyktynów w Radomiu potwierdziła, że jeden z zakonników zaraził się koronawirusem. Duchowni przekazali informacje o zamknięciu klasztoru na czas, aż wszyscy kapłani skończą okres kwarantanny. Decyzję podjęły służby sanepidu. Świątynia będzie mogła zostać otwarta dopiero po 17 kwietnia.

W związku z koronawirusem wykrytym u jednego z zakonników sanepid zdecydował, że klasztor ojców Benedyktynów pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej zostanie zamknięty wraz z 9 kwietnia. Gwardian ojciec Czesław Gniecki przekazał przykre informacje na stronie wspólnoty.

Koronawirus w radomskim klasztorze

Zakonnicy z radomskiego klasztoru muszą poczekać do 17 kwietnia na koniec kwarantanny po tym, jak jeden z duchownych zaraził się koronawirusem.

Gwardian ojciec Czesław Gniecki potwierdził, że w dniach 9-17 kwietnia nie odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu we wcześniej ustalonych godzinach. W tym okresie wierni nie będą mogli też skorzystać ze spowiedzi i wziąć udział we mszy świętej w normalnym trybie.

Z komunikatu wynika, że z 9 na 10 kwietnia nie odbędzie się też nocne czuwanie. Duchowni przygotowali jednak specjalne rozwiązania na ten czas.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ojców Benedyktynów dodatkowe msze święte zostaną zorganizowane w dniach 9-10 kwietnia oraz 12-17 kwietnia o godzinie 18:30.

Specjalne msze święte będą odprawiane przez duchownych, którzy nie należą do wspólnoty klasztoru. Wierni w niedzielę 11 kwietnia będą mogli wziąć udział we mszach święty, które będą odprawiane o godzinach 11:00 oraz 18:30 z okazji Uroczystości Bożego Miłosierdzia.

Koronawirus a pierwsze komunie święte

Nadal nie wiadomo, czy koronawirus nie przeszkodzi w organizowaniu uroczystości z okazji pierwszych komunii świętych. Choć eksperci uważają, że ceremonie w kościołach będą mogły się odbyć, to nie wskazane są wielkie imprezy rodzinne.

[EMBED-243]

Niedawno w rozmowie z Beatą Lubecką na antenie Radia ZET wiceminister rozwoju Olga Semeniuk przyznała, że w maju najprawdopodobniej rekomendowane będą uroczystości na otwartej przestrzeni.

Warto przypomnieć, że dzisiaj tj. 12 kwietnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 160 nowych zakażeniach w regionie radomskim. W Polsce łącznie odnotowano 12 013 kolejnych przypadkowych koronawirusa.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Msza

Wiadomości

Zaczęło się dziś rano. Liczenie wiernych w kościołach w całej Polsce

Czytaj więcej >
Straż pożarna wypadek

Wiadomości

Warmińsko-mazurskie: Śmiertelny wypadek drogowy pod Olsztynem. Kierowca zginął na miejscu

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Podlasie: We wsi Dubiny odnaleziono zwłoki niemowlęcia. Trwa ustalanie przyczyn tragedii

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Dolny Śląsk: Poszedł na grzyby i nie wrócił. W lesie znaleziono zwłoki 76-letniego mężczyzny

Czytaj więcej >
Sejm

Wiadomości

PiS wnosi o zmianę regulaminu Sejmu. Członkowie opozycji: "Boi się, że przegra głosowanie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ks. Isakowicz-Zaleski zdradził kulisy działalności o. Rydzyka. Dochodziło do nadużyć

Czytaj więcej >