Goniec.pl
Koronawirus: odmiana brytyjska

pixabay_Tumisu

Brytyjska mutacja koronawirusa - jakie są jej objawy, czym różni się od starszego wariantu?

19 Marca 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Brytyjska odmiana koronawirusa jest groźniejsza niż ta, z którą walczyliśmy do tej pory. Ponad połowa zakażeń w Polsce jest wywoływana właśnie przez nią. Warto zatem wiedzieć, jakie daje objawy

Dane dotyczące epidemii koronawirusa z ostatnich dni, które dostarczyło Ministerstwo Zdrowia, są przytłaczające. Już 3 dzień z rzędu mamy ponad 25 tysięcy zakażeń. Za dużą część z nich odpowiedzialna jest brytyjska mutacja patogenu. Tłumaczymy, jakie objawy mogą pojawić się, gdy ją złapiemy.

Brytyjska mutacja różni się od klasycznego wariantu wirusa. Daje nieco inne objawy, a także jest bardziej śmiertelna 

Najnowsze badania wykazały, że brytyjski szczep koronawirusa jest niebezpieczniejszy od klasycznego wariantu. Zakażenie nią może dawać nieco inne objawy. Bardzo niepokojący jest również fakt, że w przypadku tej odmiany rośnie ryzyko zgonu pacjenta.

Dwa dni temu Minister Zdrowia poinformował, że mutacja brytyjska jest odpowiedzialna za aż 54% wszystkich zakażeń w kraju. To ponad dwukrotnie więcej niż dwa tygodnie temu. 

Według obserwacji ekspertów brytyjska mutacja koronawirusa jest bardziej zakaźna oraz ma nieco inne objawy od starej. Niektóre badania wskazują, że może być ona również bardziej śmiertelna. Warto zatem znać jej objawy, aby w porę zareagować. 

Podstawowymi objawami, które mogą wystąpić podczas zakażenia brytyjskim wariantem koronawirusa, są gorączka, kaszel, zmęczenie, problemy z oddychaniem oraz utrata węchu i smaku. Symptomy są zatem podobne do tych, które występują przy klasycznej wersji. Różnica leży jednak gdzie indziej.

W przypadku mutacji brytyjskiej u pacjentów częściej obserwuje się ból gardła i mięśni, a rzadziej problemy z węchem i smakiem. Dodatkowo, jak wspomina doktor Sutkowski, brytyjski wariant patogenu wywołuje wyższe gorączki oraz może powodować dolegliwości żołądkowe jelitowe.

- Część objawów pozostała oczywiście, bo to jest jednak ta sama choroba, ale wirus w wersji brytyjskiej to więcej dolegliwości, takich jak: bóle gardła, bóle głowy, utrzymująca się wysoka - wyższa niż wcześniej - temperatura. Częściej też obserwujemy dolegliwości żołądkowo-jelitowe. - powiedział dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych

Bardzo niepokojącym spostrzeżeniem dotyczącym brytyjskiego wariantu koronawirusa jest to, że jest o wiele groźniejszy dla młodych pacjentów, niż starszy wariant. Coraz więcej dzieci trafia do szpitali.

 Coraz młodsi i otyli pacjenci, którzy jednocześnie uważają się za zdrowych, trafiają na oddział covidowy - mówi dr Krzysztof Czarnobilski ze szpitala MSWiA w Krakowie

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl

Źródło: Medonet

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >