Goniec.pl
obrady sejmu

Piotr Molecki/East News

Kaczyński ma zmartwienie, a Tusk może świętować. Najnowsze wyniki sondażowe

16 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Kantar, Koalicja Obywatelska dogoniła Prawo i Sprawiedliwość. Wszystko to dzieje się w cieniu kryzysu w Zjednoczonej Prawicy i przyjęcia przez Sejm kontrowersyjnej ustawy anty-TVN.

Sondaż został przeprowadzony dwa dni po tym, jak Sejm przyjął nowelę ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którą TVN może wkrótce stracić koncesję na nadawanie w Polsce.

Jacek Jaworek

Jacek Jaworek wyszedł z ukrycia? W akcji kilkudziesięciu policjantów po niepokojącym zgłoszeniu

CZYTAJ DALEJ

Łeb w łeb

Jak wynika z badania, powody do niepokoju może mieć partia rządząca, która od wyborów w 2015 r. pozostawała na czele wszelkich sondaży. Zgodnie z najnowszym badaniem, PiS może liczyć teraz na 26 proc. wszystkich głosów, ale, co istotne, taki sam wynik osiąga Koalicja Obywatelska. W porównaniu z sondażem sprzed miesiąca KO zyskuje 2 pkt procentowe, PiS traci zaś 3 pkt procentowe.

Jeśli chodzi o pozostałe ugrupowania, na Polskę 2050 Szymona Hołowni zagłosowałoby 17 proc. wyborców, co w porównaniu do badania z 13 lipca daje wzrost poparcia o 2 pkt proc. Swój głos na Lewicę oddałoby 10 proc. wyborców.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Konfederacja mogłaby liczyć na 7 proc. poparcia, a PSL 3 proc. Aż 75 proc. ankietowanych wyraża zdecydowaną chęć udziału w wyborach, 12 proc. na pytanie o pójście do urn odpowiada „Raczej tak”.

Kukiz '15 z rekordowo niskim poparciem

Jeszcze w zeszłym miesiącu partia Pawła Kukiza miała 1 proc. poparcia. W najnowszym badaniu wynik ten oscyluje w okolicach zera. Być może jest to pokłosie środowych wydarzeń w Sejmie, kiedy to trzech z czterech posłów tego ugrupowania zagłosowało razem z PiS ws. lex TVN.

Opisywany sondaż został przeprowadzony przez Kantar na zlecenie Koalicji Obywatelskiej. Rezultaty zostały przedstawione na łamach "Onetu".

Rozpad Zjednoczonej Prawicy

Wyniki najnowszego sondażu należy rozpatrywać w szerszym kontekście. Spadek w notowaniach to tylko jeden z wielu sygnałów, że w Zjednoczonej Prawicy nie dzieje się dobrze. Prawdziwy kryzys w koalicji zaczął się wraz z konfliktem o Polski Ład i ustawę anty-TVN, które jawnie krytykowało Porozumienie Jarosława Gowina.

Warto zaznaczyć, że napięcia pojawiały się już wcześniej, gdy w Sejmowych kuluarach huczało od plotek o podburzaniu przez Jarosława Kaczyńskiego niektórych posłów Porozumienia, których kuszono przejściem do Partii Republikańskiej Adama Bielana. Gwoździem do trumny było odwołanie wiceminister Anny Korneckiej, bliskiej współpracowniczki Gowina.

We wtorek 10 sierpnia premier Mateusz Morawiecki zdymisjonował Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i ministra pracy, rozwoju i technologii. O tej decyzji sam zainteresowany dowiedział się z mediów.

W środę zaś zarząd Porozumienia zdecydował się wyjść ze Zjednoczonej Prawicy. Jak się okazało, kilkoro posłów ugrupowania zdecydowało się jednak pozostać w szeregach koalicji PiS-Solidarna Polska, tym samym zdradzając Jarosława Gowina.

Krytyka lex TVN

Jarosław Gowin od początku nie ukrywał swojego sceptycyzmu wobec ustawy anty-TVN. Jak mówił, projekt ten może zaszkodzić relacjom Polski z USA, które i tak nie są najlepsze za rządów PiS.

Po opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy Gowin stwierdził, że podpis prezydenta pod ustawą byłby historycznym błędem, a wraz z przegłosowaniem projektu przekroczona została granica przyzwoitości.

- Po "lex TVN" uważam, że wszelkie mosty zostały spalone. Ta ustawa to dramatyczne uderzenie w wizerunek Polski i nasze interesy gospodarcze, polityczne, a nawet obronne - podkreślił polityk.

Zamieszanie wokół lex TVN

W środę Sejm przegłosował tzw. ustawę anty-TVN. Nie obyło się przy tym bez kontrowersji, jakie towarzyszyły reasumpcji przegranego przez PiS głosowania o odroczenie obrad. „Za” zagłosowali posłowie PiS oraz trzech posłów Kukiz'15 - Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko oraz Stanisław Żuk.

Opozycja zarzuciła wtedy marszałek Elżbiecie Witek złamanie prawa i zapowiedziała wniosek o jej odwołanie oraz zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Marszałek zasłania się ekspertyzami prawników, których jednak nie chce upublicznić.

Największym przegranym można jednak ogłosić Pawła Kukiza, co tylko potwierdza najnowszy sondaż. Wiele osób zarzuciło muzykowi „sprzedanie się” za intratne stanowiska czy to w parlamencie, czy w spółkach skarbu państwa.

W ostatnim wywiadzie dla DGP Jarosław Gowin skomentował kupczenie stanowiskami w polskim Sejmie, stwierdzając, że PiS ma większość, ale to większość chybotliwa i transakcyjna i przed każdym ważnym głosowaniem będzie musiał „jakimiś ustępstwami natury politycznej lub obietnicami korzyści - np. stanowisk w spółkach Skarbu Państwa - odtwarzać tę większość”.

- W taki sposób da się wygrywać poszczególne głosowania, ale nie da się w sposób stabilny i długofalowy rządzić Polską - ocenił.

Kto to powiedział: Kukiz czy Kaczyński? Prawidłowa odpowiedź na szóste pytanie każdego wprawia w osłupienie

Pytanie 1 z 6

O Antonim Macierewiczu: "Jak na razie ten minister to chyba jeden z najlepszych ministrów, jakich pamiętam od '89 roku"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: onet.pl, rmf24.pl

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Lidl

Wiadomości

Klienci oburzeni ceną oleju w Lidlu. Andrzej Duda: "Olej potaniał"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Hartman: Czy patrioci cieszą się z inflacji?

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Ryszard Terlecki nagle trafił do szpitala

Czytaj więcej >

Wiadomości

Prezydent złożył życzenia z okazji inauguracji roku na uczelni o. Rydzyka

Czytaj więcej >
wypadek

Wiadomości

Lubuskie: Wypadek w Jasieniu. Nie żyje 19-latka

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kaczyński powiedział, że spotka się z Tuskiem, jeśli ten przeprosi. Już przeprosił

Czytaj więcej >