Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > IMGW wydało żółte alerty, pogoda robi się niebezpieczna. Będzie grzmieć, padać i wiać
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 21.05.2023 14:55

IMGW wydało żółte alerty, pogoda robi się niebezpieczna. Będzie grzmieć, padać i wiać

deszcz para parasol mapa
Unsplash.com/Atilla Bingöl; imgw

Niebezpieczna prognoza pogody IMGW. Meteorolodzy ostrzegają przed burzami. W trakcie wyładowań wiać będzie silny wiatr i spadnie nawet 25 mm wody na każdy metr kwadratowy. - W kolejnych godzinach zjawiska konwekcyjne będą się nasilać - czytamy w żółtym alercie dla Wałbrzycha.

IMGW wydało żółte alerty, wracają burze

Ostrzeżenia I stopnia przed burzami z gradem niszczą wizję spokojnej i słonecznej niedzieli. Niektórzy, zamiast wypoczywać, muszą zabezpieczyć rzeczy przed nadejściem wyładowań i wiatrów. IMGW nie ukrywa, że nie należy bagatelizować zagrożenia.

Południe Polski pożegna weekend burzami. W pasie od powiatu zgorzeleckiego, przez Jelenią Górę, Wałbrzych, aż do powiatu kłodzkiego obowiązują żółte alerty. Pogoda zrobi się gwałtowna.

W poniedziałek do Biedronki ustawią się kolejki. Kultowy produkt znowu w sprzedaży

Burze, wiatr, deszcz, a nawet grad

IMGW ostrzega przed groźny pogodowym popołudniem. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 25 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h - czytamy w specjalnym komunikacie. To jednak nie wszystko. Spadnie również grad. 

- Pierwsze burze pojawiły się w Górach Izerskich, a silne wypiętrzenia obserwowane są także w pasie od Masywu Śnieżnika po Karkonosze. Komórki opadowe powoli przemieszczają się w kierunku północno-zachodnim. Natężenie opadu osiąga około  5-10 mm/h, lokalnie 15 mm/h; miejscami opady gradu. W kolejnych godzinach zjawiska konwekcyjne będą się nasilać - wyjaśnia IMGW.

Burze mogą się przemieścić

Alerty obowiązują aż do godziny 20. Niemniej sytuacja pogodowa jest na tyle dynamiczna, iż IMGW nie wyklucza, że ostrzeżenia zostaną rozszerzone.

Meteorolodzy nie wykluczają, że burze pojawią się również na terenie województw: opolskiego, małopolskiego i śląskiego. Warto na bieżąco śledzić komunikaty wydawane przez synoptyków IMGW.

Źródło: imgw

Tagi: Pogoda burza IMGW