Goniec.pl
[II-51]

ventusky.com

IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla trzech województw

18 Października 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń pogodowych na najbliższe dni. Synoptycy spodziewają się silnego wiatru. Na południu kraju może zrobić się bardzo niebezpiecznie. Później trudne warunki mogą pojawić się w kolejnych regionach Polski. Szczególnie uważać powinni turyści planujący wypoczynek w obszarach podgórskich.

Z prognozy IMGW wynika, że w środę 20 października w trzech województwach na południu Polski może wiać silny wiatr. Synoptycy wydali alerty pierwszego stopnia dla Śląska, Małopolski oraz Podkarpacia. Mieszkańcy i turyści przebywający w tych regionach powinni przygotować się na pojawienie się niebezpiecznych warunków.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle

Rodzina zrobiła sobie zdjęcie. Widać na nim zaskakujący szczegół

CZYTAJ DALEJ

Jak przekazał IMGW w swojej prognozie, środowy alert pierwszego stopnia dotyczy powiatu żywieckiego, cieszyńskiego oraz bielskiego w województwie śląskim. Ostrzeżeniem objęto również Bielsko-Białą. Alert obowiązuje też w powiecie oświęcimskim, wadowickim, suskim, nowatorskim, tatrzańskim, limanowskim, nowosądeckim oraz Nowy Sącz w województwie małopolskim. Na Podkarpaciu wydano ostrzeżenie dla powiatu bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, krośnieńskiego, jasielskiego i Krosna.

Prognoza alertów pogodowych IMGW na czwartek

Synoptycy z IMGW prognozują wystąpienie trudnych warunków również w czwartek 21 października. Tego dnia silny wiatr może pojawić się już dużej części kraju. Alertem pogodowym pierwszego stopnia objęto całe województwo pomorskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie oraz dolnośląskie. Nadal niebezpiecznie może być także na południu Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W czwartek ostrzeżenie pierwszego stopnia będzie obejmowało także powiat oświęcimski, wadowicki, suski, nowotarski, tatrzański, limanowski, gorlicki, nowosądecki oraz Nowy Sącz w Małopolsce. W województwie śląskim alert będzie obowiązywał w powiecie żywieckim, cieszyńskim, bielskim i Bielsku-Białej.

Oprócz tego IMGW wydało na czwartek ostrzeżenie dla powiatu bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, krośnieńskiego, jasielskiego oraz Krosna w województwie podkarpackim. Należy pamiętać, że synoptycy przekazali orientacyjną prognozę pogody, która ma służyć przede wszystkim wcześniejszemu informowaniu o ryzyku wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych.

Alert pierwszego stopnia w prognozie pogody IMGW

Warto pamiętać, że alert pierwszego stopnia, który został wydany przy okazji prognozy pogody, oznacza możliwość pojawienia się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Mogą one spowodować straty materialne, a także zagrożenie zdrowia i życia. Oprócz tego mogą przyczynić się do utrudnień w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub ich odwołania.

W związku z ryzykiem wystąpienia silnych wiatrów zaleca się przebywanie w domu i unikanie otwartych przestrzeni. Na czas obowiązywania alertu pierwszego stopnia należy też zabezpieczyć wszystkie rzeczy znajdujące się na balkonach, parapetach i tarasach, które mogłyby zostać porwane przez wiatr. Parkując samochód, najlepiej jest unikać zostawiania pojazdu pod drzewem.

W najbliższe dni szczególną ostrożność powinni zachować turyści, którzy przebywają w regionach podgórskich. W razie pogorszenia się pogody należy jak najszybciej zejść ze szczytu i kierować się w stronę niższych partii gór. Ukrywanie się pod jedynym drzewem w okolicy również może być niebezpieczne. W przypadku zagrożenia trzeba jak najszybciej powiadomić służby. Niedawno przekazaliśmy też prognozę pogody na Wszystkich Świętych.

prognoza-pogody

Fot. RCB

Łezka sama napływa do oka. Poruszający widok grobu Pawła Królikowskiego przed Wszystkimi Świętymi

Grób Pawła Królikowskiego znajduje się w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: IMGW

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

Flickr/Kris

Wiadomości

Strzały podczas policyjnej interwencji w Warszawie. Służy apelują o pomoc, wydano list gończy

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ewakuacja szkoły w Głogoczowie. Ponad 400 uczniów i nauczycieli musiało pilnie opuścić budynek

Czytaj więcej >
Zaskakująca decyzja prezydenta ws. Antoniego Macierewicza. Były szef MON otrzyma Order Orła Białego

Wiadomości

Zaskakująca decyzja prezydenta ws. Antoniego Macierewicza. Były szef MON otrzyma Order Orła Białego

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Pomorskie: 17-letni motorowerzysta potrącił psa i uderzył w drzewo. Nastolatek poniósł śmierć na miejscu

Czytaj więcej >
Longinówka: Dwaj spadochroniarze runęli na ziemię. Jeden z nich nie żyje, drugi jest w ciężkim stanie

Wiadomości

Longinówka: Dwaj spadochroniarze runęli na ziemię. Jeden z nich nie żyje, drugi jest w ciężkim stanie

Czytaj więcej >
Przedszkolanki nie mogły powstrzymać się od rasistowskich uwag na temat dziecka. Wszystko nagrało się na telefonie jednej z matek; Źródło: Pixabay/FeeLoona

Wiadomości

Rasistowskie uwagi warszawskich przedszkolanek. Kobiety nie wiedziały, że wszystko się nagrywa

Czytaj więcej >