Goniec.pl
pożar

Facebook/Beata Adamska

Świdnica: Pożar kamienicy w centrum miasta, mieszkańcy ewakuowani

19 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Ogromny pożar w Świdnicy na Dolnym Śląsku. Żywioł strawił dach i poddasze kamienicy przy ul. Rynek 25. Konieczna była ewakuacja wszystkich mieszkańców. W akcji brało udział 18 zastępów straży pożarnej.

Informacja o pożarze dotarła do służb w sobotni wieczór około godziny 21:25. Okazało się, że płonie tzw. Pałac Hochbergów. O zdarzeniu jako pierwszy napisał na Facebooku Urząd Miejski w Świdnicy.

Beata Kozidrak

Beata Kozidrak może liczyć na wsparcie byłego męża. Andrzej Pietras nie ma żalu do piosenkarki

CZYTAJ DALEJ

Pożar kamienicy w centrum miasta

W akcji gaszenia pożaru brało udział 18 zastępów straży pożarnej. Ogień zajął poddasze i dach kamienicy. Konieczna była natychmiastowa ewakuacja mieszkańców budynku oraz przyległych do niego kamienic. Osoby te znalazły tymczasowe schronienie w Galerii Fotografii.

– Płonie kamienica Hochbergów w Rynku. Ogień zajął poddasze oraz dach. Służby ewakuowały mieszkańców, trwa akcja gaszenia budynku. Na chwilę obecną brak informacji na temat osób poszkodowanych – przekazywał w komunikacie Urząd Miejski w Świdnicy.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Około godziny 1:00 w nocy strażakom udało się opanować pożar i uniemożliwić jego rozprzestrzenianie się na sąsiednie budynki. Spaleniu uległo całe poddasze, a dach uległ zawaleniu. Mieszkania w całym budynku są jednak zalane, dlatego miasto zapewniło mieszkańcom lokale tymczasowe.

Jak informował RMF FM dyżurny WSKR, starszy kapitan Aleksander Więcek, do dwóch domów przylegających do kamienicy mogli wrócić już lokatorzy. Jedna osoba została poszkodowana, ponieważ nawdychała się dymu.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia policja. W sieci odnaleźć można wiele nagrań i zdjęć z akcji strażaków.

Historyczny Pałac Hochbergów

Pałac Hochbergów to historyczna kamienica w centrum Świdnicy. W 1741 roku przez dwa dni w budynku mieszkał sam król Prus Fryderyk II Wielki. Później renesansową kamienicę przebudowano, jednak zachowano barokowe drewniane drzwi i bogaty portal z piaskowca z kolumnami i okazałym balkonem. Przed II wojną światową w budynku mieściła się restauracja Alter Fritz.Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: RMF FM, wyborcza.pl

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

nie żyje

Wiadomości

2-letnia Kinga przegrała walkę z nowotworem

Czytaj więcej >

Wiadomości

Była posłanka Halina Sz-R. przed sądem. Grozi jej 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
fot. wikimedia.org

Wiadomości

Poseł zasztyletowany na spotkaniu z wyborcami. Napastnik dźgał nożem

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja apeluje o ostrożność. Plaga kradzieży na cmentarzach

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wiadomości

Lubin: wystawił psa na parapet i zamknął okno. Trafi do więzienia

Czytaj więcej >
W Koszalinie na klatce pogotowie znalazło zwłoki mężczyzny

Wiadomości

Koszalin: Znaleziono zwłoki na klatce schodowej, są zatrzymani

Czytaj więcej >