Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > "Dwa potężne wybuchy" w okolicy Radomia. Policja i wojsko wydały komunikat
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 23.08.2023 09:56

"Dwa potężne wybuchy" w okolicy Radomia. Policja i wojsko wydały komunikat

odrzutowiec
PAWEL JASKOLKA/AGENCJA SE/East News

We wtorek 22 sierpnia mieszkańcy Radomia i okolicznych miejscowości informowali w mediach o potężnych wybuchach, które słyszano nawet 70 km dalej. Lokalna policja i wojsko wydały już w tej sprawie oficjalne komunikaty.

"Wybuchy" wzbudziły niepokój mieszkańców Radomia i okolic

Głośne huki i rzekome wybuchy słyszane były nawet w Opolu Lubelskim, około 70 km od Radomia. Na antenie radia RMF FM o wszystkim informował jeden z mieszkańców tego regionu. - Jestem z okolic Puław, Opole Lubelskie. Dzisiaj około godziny 18 było tu słychać dwa potężne wybuchy. Nikt w gminie nie wie, co to za wybuchy - relacjonował w radiu jeden ze słuchaczy.

Po blisko dwóch godzinach od całego zajścia głos w sprawie zabrała policja w Radomiu oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wydano komunikaty.

Nieoficjalne: policja wie, kim jest przechodzień ze sprawy Patryka Perettiego

Komunikat radomskiej policji

Policja Radomska na swoim Facebooku wyjaśniła, czym tak naprawdę był hałas i huk, który mogli usłyszeć mieszkańcy miasta. - Około godz. 18:15 słychać było z zewnątrz dwa głośne huki następujące po sobie w krótkim odstępie czasu. Żadna ze służb nie otrzymała informacji o zdarzeniu skutkującym w obrażenia i uszkodzenia na terenie miasta i powiatu radomskiego - napisała radomska policja w swoim komunikacie.

- Z informacji uzyskanych od Dyżurnego Obrony Powietrznej - Szefa Zmiany I Regionalnego Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania Kraków Balice - okazuje się, że huki te były wywołane przez dwa samoloty odrzutowe F-16 RP, które wykonywały zaplanowane loty ćwiczebne i przeszły granice dźwięku, co spowodowało hałas przypominający wybuchy -  poinformowano.

"Niezapowiedziani goście"

Tego samego dnia, po godzinie 21.00 komunikat wydało również Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. - Nasze F-16 poleciały pilnie powitać niezapowiedzianych gości. Dzisiaj tuż po godz. 18:20 na Lubelszczyźnie i Mazowszu słychać było następujące po sobie dwie "eksplozje'. Te 'wybuchy' to tzw. sonic boom - czyli efekt przekroczenia bariery dźwięku przez samoloty - napisano w komunikacie.

“Straszny huk jakby jakaś bomba wybuchła. Musieli bardzo nisko lecieć” - pisał w komentarzu do policyjnego komunikatu jeden z internautów i świadków zdarzenia.

Źródło: Goniec/RMF FM