Goniec.pl Zdrowie Duże zmiany w aptekach już od 1 lipca. Tych recept nie będzie można już zrealizować
Fot. materiały własne

Duże zmiany w aptekach już od 1 lipca. Tych recept nie będzie można już zrealizować

25 czerwca 2024
Autor tekstu: Mateusz Wyderka

Już od 1 lipca czekają nas duże zmiany w aptekach. W życie wejdą bowiem nowe przepisy dotyczące recept. Niektóre z nich, wystawione przez lekarza według starego schematu, będą automatycznie odrzucane. Co trzeba wiedzieć?

Od lipca recepty na nowo

Wraz z 1 lipca zmienią się przepisy dotyczące możliwości wystawiania tzw. recept rocznych. Dotychczasowy system wystawiania tego typu zaleceń przestanie obowiązywać. Gabinety lekarskie będą musiały przystosować się do nowych zmian i przejść pewne modyfikacje pod kątem systemu oraz oprogramowania.

Założeniem nowych regulacji jest uproszczenie tego procesu zarówno dla lekarza , jak i samego pacjenta. Większej kontroli podlegać ma również liczba przepisanych leków.

ZUS wypłaci emerytom 324 zł. Nie trzeba nawet składać wniosku

Nowy sposób opisywania recept

Zmiany te są efektem wcześniejszych reform dotyczących wystawiania i realizacji recept rocznych. Od 1 marca 2024 r. obowiązuje bowiem inny sposób, w jaki lekarze opisują dawkowanie leku na e-receptach.

ZOBACZ: Nowa opłata w sklepach, dotknie wszystkich klientów. Wiemy, ile będzie wynosić

Nowe regulacje uniemożliwiają pacjentom wykupienie leku z recepty na cały rok podczas jednej wizyty w aptece. Farmaceuta może wydać nam lek na maksymalnie 120 dni. Możliwość kupna kolejnej partii zyskamy dopiero po kolejnych 90 dniach.

Argumenty resortu zdrowia

Zdaniem ministerstwa zmiany te są konieczne w przypadku, gdy na wystawionej przez lekarza recepcie, jednostka dawkowania leku wpisana jest w sposób nieczytelny, błędny lub w ogóle nie została określona.

Tym samym dawkę będzie mogła określić według posiadanej przez siebie wiedzy osoba wydająca lek w aptece . Nowe zasady zostały ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023r. poz. 1938).

Ponadto w przypadku, gdy na recepcie nie wpisano sposobu dawkowania (a w przypadku wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego – sposobu stosowania), wpisano go w sposób nieczytelny lub błędny, proponuje się, aby osoba wydająca mogła wydać ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, która nie jest większa od ilości zawartej w czterech, a nie jak obecnie w dwóch, najmniejszych opakowaniach określonych w wykazie – w przypadku produktu, środka lub wyrobu podlegającego refundacji, albo w czterech, a nie jak obecnie w dwóch, najmniejszych opakowaniach dostępnych w obrocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - podaje w uzasadnieniu resort.

Wiemy, kim jest malarz z hitowego nagrania Gońca. Młody mężczyzna zachwycił całą Polskę
Przebadali mięso z Lidla. Ujawnili niepokojące wyniki, teraz sieć się tłumaczy
Obserwuj nas w
autor
Mateusz Wyderka

Redaktor portalu Goniec.pl. Magister prawa i teatrolog. Pasjonat Włoch, opery i dobrego kina. Nie wyobrażam sobie domu bez książek.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport