Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Dramatyczny weekend nad wodą. Utonęło aż 16 osób, służby przypominają, jak bezpiecznie wypoczywać
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 27.06.2022 11:53

Dramatyczny weekend nad wodą. Utonęło aż 16 osób, służby przypominają, jak bezpiecznie wypoczywać

Pixabay
Marek BAZAK/East News

Kąpiel w orzeźwiającym akwenie wodnym w sytuacji, gdy na dworze króluje upał, może być prawdziwą ulgą albo tez śmiertelnym niebezpieczeństwem. Publikowane przez służby statystyki pokazują, że tegoroczne wakacje rozpoczęły się tragicznie dla ratowników, a przed nami kolejne dni z wysokimi temperaturami, zachęcającymi do relaksu nad wodą. Aby uniknąć dramatu, warto stosować się do elementarnych zasad, które mogą uratować nam życie.

Choć co roku przez służby powtarzane są te same apele o rozwagę i bezpieczne wypoczywanie podczas letnich aktywności, wciąz dochodzi do podobnych tragedii pochłaniających rzesze ofiar.

Gdy słupki rtęci w termometrach rosną z godziny na godzinę, rośnie także zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, z czego często nie zdajemy sobie sprawy.

Upały nie służą naszemu samopoczuciu, a ich niekorzystne działanie odbija się zwłaszcza na funkcjonowaniu seniorów, dzieci i osób z chorobami układu krążenia. Więcej wakacyjnych wyjazdów to też więcej wypadków drogowych i przypadków pozostawiania dzieci w rozgrzanych samochodach. Jeśli zaś bezpiecznie dotrzemy do celu, chętnie ruszamy szukać wytchnienia nad wodą.

Ta z kolei może być szczególnie zdradliwa. Pomijając przypadki, gdy ignorujemy zakaz kąpieli obowiązujący ze względu na groźne sinice, niekiedy nie potrafimy w mądry i rozsądny sposób korzystać z tego, co daje nam natura. Fakt ten niezmiennie martwi osoby odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo, które postanowiły przypomnieć, jak uniknąć tragedii.

Tragiczne statystyki. Od piątku utonęło 16 osób

O tym, że z naszą świadomością dotyczącą zasad bezpiecznego wypoczywania jest źle nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy spojrzeć na statystyki Państwowej Straży Pożarnej, ktore mówią, że od piątku w wodzie życie straciło już 16 osób.

Najtragiczniejsza pod tym względem była sobota, kiedy to zginęło 7 śmiałków. Pięć ofiar odnotowano w piątek, w niedzielę zaś utonęły cztery osoby.

Kolejne ofiary wody

Do ogromnych tragedii doszło m.in. w woj. podlaskim. Wynurzający się z jeziora Hańcza 60-letni nurek zasłabł i zmarł mimo przeprowadzonej reanimacji, natomiast w Kanale Bystrym utonął 55-letni mężczyzna kąpiący się w wodzie w towarzystwie kolegi.

Niestety, w drugim z tych przypadków wpływ na zaistnienie dramatu miał alkohol. Tonącemu na ratunek ruszyło kilka osób, które zdołały wyciągnąć go na brzeg. Jego życia nie udało się jednak uratować.

Sobotni wieczór zakończył się z kolei nieszczęśliwie dla rodziny 17-latka, który zniknął pod powierzchnią wody zalewu miejskiego w Zamościu. Ciało chłopaka wydobyli płetwonurkowie po tym, jak jeden z plażowiczów znalazł na brzegu porzucone rzeczy osobiste nastolatka.

Proste zasady ratują życie

Na tragiczne zdarzenia bezzwłocznie zareagowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które opublikowało na swoim profilu na Twitterze grafikę i przypomniało, że pod żadnym pozorem nie wolno pływać po spożyciu alkoholu. Dodatkowo, jeśli wchodzimy do wody, róbmy to tylko w miejscach do tego przeznaczonych, które nadzoruje przeszkolony ratownik.

Do głodnych wiedzy lub po prostu chcących rozsądnie przygotować się do sezonu, pomocną dłoń wyciąga także MSWiA. Resortowe media społecznościowe to kopalnia grafik, z których dowiedzieć się można m.in. by nie wypływać zbyt daleko od brzegu, zwłaszcza po zmroku, nie przeceniać swoich możliwości, a także wystrzegać się kąpieli podczas burz i silnego wiatru.

Niewskazane jest również pływanie bezpośrednio po obiftych posiłkach. Choć piknik na plaży brzmi naprawdę kusząco, z pełnym żołądkiem lepiej położyć się na leżaku niz ryzykować skurczami żołądka w zimnej wodzie.

Oczywiście, działajmy też zespołowo. Miejmy uwagę nie tylko na siebie samych, ale też osoby dookoła nas. - Jeśli jesteś z dzieckiem, nigdy nie spuszczaj go z oczu - przypomina MSWiA.

Przed wycieczką nad wodę, warto zapisać w telefonie numery alarmowe do WOPR - 601 100 100 oraz numer alarmowy - 112.

Wstrząs termiczny śiertelnym zagrożeniem

- Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi - unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi - apeluje z kolei policja.

Gdy woda ma temperaturę poniżej 14 st. Celsjusza powinnismy w ogóle zrezygnować z kąpieli, gdy jest cieplejsza, nie wchodźmy do wody tam, gdzie są gęste wodorosty, wiry wodne albo zimne prądy.

Fani Bałtyku, jeśli chcą miło wpsominać wakacje, powinni pamiętać, by jak ognia unikać wodnych szaleństw w okolicach falochronu. Jadąc po raz pierwszy w nieznane miejsce, nigdy nie skaczmy w nim do wody. Brawura i płytka wyobraźnia mogą skutkować kalectwem, a nawet śmiercią.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, Interia