Goniec.pl

Pawel Wodzynski/East News

Donald Tusk zabrał głos ws. Lotosu. "Ład Kaczyńskiego jest bardziej rosyjski"

9 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Donald Tusk skomentował na Twitterze najnowsze doniesienia w sprawie sprzedaży części aktywów Lotosu spółkom zagranicznym. Jedna z nich jest politycznie związana z Moskwą. Zdaniem lidera Platformy Obywatelskiej potwierdzenie tych spekulacji będzie oznaczało, że przeliczyli się nawet "najwięksi pesymiści", a "Ład Kaczyńskiego jest bardziej rosyjski".

Tymczasem Orlen ma już tylko niespełna tydzień, aby spełnić warunki dotyczące ostatecznego przejęcia Lotosu. Wymogi przedstawiła Komisja Europejska.

Tusk: Ład Kaczyńskiego bardziej rosyjski, niż sądzili najwięksi pesymiści

W niedzielne popołudnie Donald Tusk zabrał głos w sprawie doniesień na temat sprzedaży części aktywów Lotosu. Pierwsze ustalenia w tej sprawie przekazało Radio Zet.

Z informacji rozgłośni wynika, że część gdańskiej spółki ma trafić w ręce Aramco - koncernu z Arabii Saudyjskiej. Natomiast węgierski MOL ma przejąć od Lotosu większość stacji benzynowych. Z tym koncernem współpracuje prezydent Rosji Władimir Putin.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

To właśnie ten wątek lider PO podkreślił w swoim wpisie. "Jeśli PiS naprawdę sprzedał stacje Lotosu węgierskiej firmie MOL, politycznie związanej z Moskwą, to znaczy, że Ład Kaczyńskiego jest bardziej rosyjski, niż sądzili najwięksi pesymiści", czytamy na Twitterze.

KE stawia warunki ws. przejęcia Lotosu

W 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła Orlenowi warunki, od których zależy ostateczne przejęcie Lotosu. Instytucja unijna wskazała na konieczność zbycia około 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu w Gdańsku. Dzięki temu nabywca zyska prawo do przejęcia prawie połowy produkcji paliwa.

Poza tym KE domaga się zbycia 389 stacji benzynowych. To aż 80 proc. wszystkich stacji, które posiada gdańska spółka.

Nowe światło na tę sprawę rzucają najnowsze doniesienia Radia Zet. Jednak Orlen powstrzymuje się od komentarzy w tej sprawie. Głos zabrała tylko rzeczniczka koncernu Joanna Zakrzewska.

W komentarzu pod twitterowym wpisem Mariusza Gierszewskiego z Radia Zet przekazała, że nadal trwają negocjacje z potencjalnymi partnerami. "Ich efekt ma być korzystny zarówno dla Grupy Orlen, jak i całej polskiej gospodarki. O wiążących decyzjach w tej sprawie poinformujemy, jak zawsze, w raportach giełdowych", czytamy w mediach społecznościowych.

Tymczasem Orlen ma już niewiele czasu, aby spełnić warunki stawiane przez KE. Ostateczny termin mija bowiem w piątek 14 stycznia 2022 r. 

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Radio ZET: W 2022 roku Jarosław Kaczyński pozbędzie się Zbigniewa Ziobry

  • "Fakty" TVN skrytykowały Polski Ład cytując Jarosława Kaczyńskiego

  • Już wiadomo, kiedy Kamil Stoch wróci do Pucharu Świata. Adam Małysz ujawnił

Źródło: Twitter, wp.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Donald Tusk zdradził, co zrobi najpierw jako premier. "Rządzenie nie będzie należało do przyjemności"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Popłoch na Kremlu. Rosjanie nie spodziewali się ataku na własne terytorium
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rozpędzone BMW huknęło w rowerzystę, mężczyzna aż wyleciał w powietrze. Porażające nagranie trafiło do sieci
Czytaj więcej >

Wiadomości

Prezydent i premier chcą unijnej komisji ds. rosyjskich wpływów. "Nie ma się czego bać"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Abp Wiktor Skworc prosi wiernych o wybaczenie. W przeszłości tuszował pedofilię
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mariusz Kamiński ogłosił nowe sankcje na Białoruś. To odpowiedź na wyrok ws. Poczobuta
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]