Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Donald Tusk pożegnał Andrzeja Osękę
Irmina Jach
Irmina Jach 06.05.2021 13:53

Donald Tusk pożegnał Andrzeja Osękę

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
goniec.pl

Donald Tusk bardzo przeżył śmierć wybitnego krytyka sztuki. Tylko najbliższe politykowi osoby wiedziały, jakim wzorem był dla niego Adam Osęka. Były premier jako dziecko miał różnorakie zainteresowania. Prócz piłki nożnej fascynowała go również sztuka.

Donald Tusk pożegnał autorytet malarski

Ojciec Donalda Tuska, dbał o to, by jego syn rozwijał się na różnych polach. Niemal pięć dekad temu podarował przyszłemu szefowi Europejskiej Partii Ludowej nietypową książkę. Niepozorna pozycja stała się dla byłego premiera życiowym drogowskazem.

- Pół wieku temu tata kupił mi „100 najsłynniejszych obrazów”, współautorem której był Andrzej Osęka. Jako dziecko nauczyłem się jej na pamięć i brałem ze sobą w każdą podróż. Stała się dla mnie przewodnikiem na całe życie. Pan Andrzej odszedł, a ja nie zdążyłem mu tego powiedzieć - napisał Donald Tusk na Twitterze.

Informację o śmierci Andrzeja Osęki przekazał ksiądz Marcin Luter. Duchowny stwierdził, że zmarły był nie tylko wybitnym krytykiem sztuki, publicystą i działaczem polityczny, ale także „pisarzem sztuki”. Wszystkie osoby, które miały zaszczyt go poznać, pogrążyły się w głębokiej żałobie.

Andrzej Osęka odszedł w wieku 89 lat. Był absolwentem historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W czasach PRL pracował jako dziennikarz i pisał o sztuce współczesnej. Współpracował z „Po prostu”, „Przeglądem Kulturalnym” oraz tygodnikiem „Kultura”.

Był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Literatów Polskich. Od początku lat 80. należał do NSZZ „Solidarność, gdzie działał w Zespole ds. Kultury Regionu Mazowsze. Otrzymał nagrodę publicystyczną „Kultury” im. Juliusza Mieroszewskiego za rok 1986.

Był współzałożycielem miesięcznika „Kultura Niezależna”. Współpracował z paryską „Kulturą” Jerzego Giedroycia. Przyjął wówczas pseudonim Paweł Morga. Angażował się w działalność polskiej prasy podziemnej. W 1992 roku dołączył do redakcji „Gazety Wyborczej”.

Swoje teksty publikował także w „Dzienniku Polska-Europa-Świat”, „Wprost” i w „Polityce”. Przed dekadą odebrał z rąk ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: Nie żyje