Goniec.pl
[II-51]

goniec.pl

Donald Tusk pożegnał Andrzeja Osękę

3 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Donald Tusk za pośrednictwem mediów społecznościowych oddał hołd człowiekowi, który miał ogromny wpływ na jego dzieciństwo i młodość. Odszedł Adam Osęka, krytyk sztuki, publicysta i działacz "Solidarności". Polityk nie zdążył po

Donald Tusk bardzo przeżył śmierć wybitnego krytyka sztuki. Tylko najbliższe politykowi osoby wiedziały, jakim wzorem był dla niego Adam Osęka. Były premier jako dziecko miał różnorakie zainteresowania. Prócz piłki nożnej fascynowała go również sztuka.

Donald Tusk pożegnał autorytet malarski

Ojciec Donalda Tuska, dbał o to, by jego syn rozwijał się na różnych polach. Niemal pięć dekad temu podarował przyszłemu szefowi Europejskiej Partii Ludowej nietypową książkę. Niepozorna pozycja stała się dla byłego premiera życiowym drogowskazem.

- Pół wieku temu tata kupił mi „100 najsłynniejszych obrazów”, współautorem której był Andrzej Osęka. Jako dziecko nauczyłem się jej na pamięć i brałem ze sobą w każdą podróż. Stała się dla mnie przewodnikiem na całe życie. Pan Andrzej odszedł, a ja nie zdążyłem mu tego powiedzieć - napisał Donald Tusk na Twitterze.

Informację o śmierci Andrzeja Osęki przekazał ksiądz Marcin Luter. Duchowny stwierdził, że zmarły był nie tylko wybitnym krytykiem sztuki, publicystą i działaczem polityczny, ale także „pisarzem sztuki”. Wszystkie osoby, które miały zaszczyt go poznać, pogrążyły się w głębokiej żałobie.

Andrzej Osęka odszedł w wieku 89 lat. Był absolwentem historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W czasach PRL pracował jako dziennikarz i pisał o sztuce współczesnej. Współpracował z „Po prostu”, „Przeglądem Kulturalnym” oraz tygodnikiem „Kultura”.

Był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Literatów Polskich. Od początku lat 80. należał do NSZZ „Solidarność, gdzie działał w Zespole ds. Kultury Regionu Mazowsze. Otrzymał nagrodę publicystyczną „Kultury” im. Juliusza Mieroszewskiego za rok 1986.

Był współzałożycielem miesięcznika „Kultura Niezależna”. Współpracował z paryską „Kulturą” Jerzego Giedroycia. Przyjął wówczas pseudonim Paweł Morga. Angażował się w działalność polskiej prasy podziemnej. W 1992 roku dołączył do redakcji „Gazety Wyborczej”.

Swoje teksty publikował także w „Dzienniku Polska-Europa-Świat”, „Wprost” i w „Polityce”. Przed dekadą odebrał z rąk ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
  • Śmierć przyjaciela zdruzgotała Michała Wiśniewskiego. W nocy opublikował smutne wspomnienie

  • Matylda Damięcka w piękny sposób pożegnała zmarłego Bronisława Cieślaka

  • Tragiczny wypadek na A4. Dwie osoby zginęły na miejscu

Irmina JachAutor

Wydawca portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

goniec.pl

Wiadomości

"Kłamią, manipulują i lekceważą nasz naród". Emerytka miażdży rząd PiS-u

Czytaj więcej >
Dawid Mirkowski

Wiadomości

Policja poszukuje Dawida Mirkowskiego. Jest podejrzany o udział w zabójstwie na Nowym Świecie

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Dlaczego Agata Duda nie zabiera głosu publicznie? Młodszy brat tłumaczy

Czytaj więcej >

Wiadomości

Fatalny wypadek na A4 pod Wrocławiem. Doszło do zderzenia trzech ciężarówek

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Właśnie ujawnili oświadczenie majątkowe Jarosława Kaczyńskiego. Lepiej usiąść przed lekturą

Czytaj więcej >

Wiadomości

Chińskie media obrały za swój nowy cel Andrzeja Dudę. Propaganda sugeruje, że prezydent "mobilizuje wojska"

Czytaj więcej >