Goniec.pl
tornado czechy

facebook.com Michal Hluchý

Czechy: Tornado w regionie Brzecławia i Hodonina. Połowa wsi zrównana z ziemią

24 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Niebezpieczne zjawiska spowodowane przez nagłe załamanie pogody nie oszczędziły również naszych południowych sąsiadów. Jak donoszą media, w regiony Brzecławia i Hodonina uderzyło tornado. Zniszczenia są ogromne, jedna ze wsi została praktycznie zrównana z ziemią.

Służby cały czas pracują na miejscu. Rannych zostało ok. 100-150 osób, a według najnowszych doniesień nie żyje pięć osób. Media pokazują zdjęcia i filmy nadesłane przez mieszkańców.

maciej dowbor aktorka

Maciej Dowbor został obrażony przez internautkę. Poszło o zdjęcie z córką

CZYTAJ DALEJ

Tornado w Czechach

- Potężne tornado uderzyło w czeskie regiony Brzecławia i Hodonina. Straty są ogromne, a według zastępcy burmistrza połowa wsi Hrušky została zrównana z ziemią, ratownicy ogłaszają stan trzeciego stopnia zagrożenia. Brak informacji o ofiarach - przekazał profil Pigułka Świata na Facebooku.

W sieci pojawiło się nie tylko wiele zdjęć dokumentujących skutki przejścia żywiołu, ale pojawiły się też filmy. Na nagraniu z Hodonina widać tylko szkielety budynków, połamane drzewa, zmiażdżone i zniszczone samochody. Wiele domów nie ma dachów, okna są powybijane.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Niestety, front burzowy nadszedł nad Polskę z południowego zachodu, dlatego spodziewano się również wielu zniszczeń także w Czechach, ale mało kto wierzył w pojawienie się tornada. W naszym kraju zarejestrowano dziś jedynie trąbę powietrzną w powiecie nowosądeckim, która uszkodziła kilkadziesiąt budynków.

Jak podaje czeski portal novinky.cz, tornado zniszczyło wieś Lužice, a połowę wsi Hrušky zrównało z ziemią. W Hodonínie również odnotowano ogromne straty, są problemy z prądem. Strażacy ostrzegają ludzi, aby nadal nie wychodzili z domów.

Najnowsze informacje wskazują na to, że ok. 100-150 osób jest rannych. Niestety, lokalne media donoszą także, że pięć osób zginęło.

Uszkodzone są zabytki takie jak kościoły czy zamki. Wszędzie widać szczątki dachów, szkła z okien i cegieł. Niestety strażacy nie mogą interweniować wszędzie, dlatego teraz priorytetem jest ratowanie ludzkiego życia.

Tornado można zaliczyć nawet do kategorii F3 w skali Fujity

Czeska meteorolog Dagmar Honsová tłumaczyła, że ostatnie tornado na terenie kraju odnotowano w maju 2018 roku. Dziś mieszkańcy zniszczonego regionu mogli obserwować, jak rzadkie zjawisko likwiduje wszystko na swojej drodze, kiedy na przykład kilka metrów obok teren pozostaje nietknięty.

Meteorolog powiedziała również, że tornada zazwyczaj osiągają kategorię F2 w skali Fujity - skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy. Oznacza to, że wiatr mógł wiać nawet z prędkością ponad 250 km/h.

Czeskie media podają, że dzisiejsze tornado mogło osiągnąć nawet skalę F3, czyli prędkość wiatru mogła osiągnąć 332 km/h. Oprócz tornada Czesi musieli zmagać się też z nawałnicą gradu i deszczu.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Facebook, YouTube, novinky.cz

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >