Goniec.pl
[II-51]

facebook.com Michal Hluchý

Czechy: Tornado w regionie Brzecławia i Hodonina. Połowa wsi zrównana z ziemią

24 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Niebezpieczne zjawiska spowodowane przez nagłe załamanie pogody nie oszczędziły również naszych południowych sąsiadów. Jak donoszą media, w regiony Brzecławia i Hodonina uderzyło tornado. Zniszczenia są ogromne, jedna ze wsi została praktycznie zrównana z ziemią.

Służby cały czas pracują na miejscu. Rannych zostało ok. 100-150 osób, a według najnowszych doniesień nie żyje pięć osób. Media pokazują zdjęcia i filmy nadesłane przez mieszkańców.

niebieski tekst goniec.pl na białym tle

Maciej Dowbor został obrażony przez internautkę. Poszło o zdjęcie z córką

CZYTAJ DALEJ

Tornado w Czechach

- Potężne tornado uderzyło w czeskie regiony Brzecławia i Hodonina. Straty są ogromne, a według zastępcy burmistrza połowa wsi Hrušky została zrównana z ziemią, ratownicy ogłaszają stan trzeciego stopnia zagrożenia. Brak informacji o ofiarach - przekazał profil Pigułka Świata na Facebooku.

W sieci pojawiło się nie tylko wiele zdjęć dokumentujących skutki przejścia żywiołu, ale pojawiły się też filmy. Na nagraniu z Hodonina widać tylko szkielety budynków, połamane drzewa, zmiażdżone i zniszczone samochody. Wiele domów nie ma dachów, okna są powybijane.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Niestety, front burzowy nadszedł nad Polskę z południowego zachodu, dlatego spodziewano się również wielu zniszczeń także w Czechach, ale mało kto wierzył w pojawienie się tornada. W naszym kraju zarejestrowano dziś jedynie trąbę powietrzną w powiecie nowosądeckim, która uszkodziła kilkadziesiąt budynków.

Jak podaje czeski portal novinky.cz, tornado zniszczyło wieś Lužice, a połowę wsi Hrušky zrównało z ziemią. W Hodonínie również odnotowano ogromne straty, są problemy z prądem. Strażacy ostrzegają ludzi, aby nadal nie wychodzili z domów.

Najnowsze informacje wskazują na to, że ok. 100-150 osób jest rannych. Niestety, lokalne media donoszą także, że pięć osób zginęło.

Uszkodzone są zabytki takie jak kościoły czy zamki. Wszędzie widać szczątki dachów, szkła z okien i cegieł. Niestety strażacy nie mogą interweniować wszędzie, dlatego teraz priorytetem jest ratowanie ludzkiego życia.

Tornado można zaliczyć nawet do kategorii F3 w skali Fujity

Czeska meteorolog Dagmar Honsová tłumaczyła, że ostatnie tornado na terenie kraju odnotowano w maju 2018 roku. Dziś mieszkańcy zniszczonego regionu mogli obserwować, jak rzadkie zjawisko likwiduje wszystko na swojej drodze, kiedy na przykład kilka metrów obok teren pozostaje nietknięty.

Meteorolog powiedziała również, że tornada zazwyczaj osiągają kategorię F2 w skali Fujity - skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy. Oznacza to, że wiatr mógł wiać nawet z prędkością ponad 250 km/h.

Czeskie media podają, że dzisiejsze tornado mogło osiągnąć nawet skalę F3, czyli prędkość wiatru mogła osiągnąć 332 km/h. Oprócz tornada Czesi musieli zmagać się też z nawałnicą gradu i deszczu.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nowa Sól: 3-latka dusiła się na smyczy. Pijana matka nie chciała wzywać pogotowia

  • Polscy piłkarze po meczu ze Szwecją udali się na plażę. Pilnowali ich policjanci

  • Szczęsny powiedział, co działo się w polskiej szatni po odpadnięciu z Euro 2020

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Facebook, YouTube, novinky.cz

Klaudia BochenekAutor

Jestem na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami na świecie i w social mediach. W przeszłości zajmowałam się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęcam eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: klaudia.bochenek@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Minister ogłosił podwyżki dla określonej grupy Polaków. O kogo dokładnie chodzi?

Czytaj więcej >
Pixabay/AndrzejRembowski

Wiadomości

Zakopane: Dramatyczne znalezisko na Krupówkach. W potoku leżały ludzkie zwłoki

Czytaj więcej >
Rzecznik rządu wziął ślub. Na weselu nie zabrakło premiera Mateusza Morawieckiego

Wiadomości

Rzecznik rządu wziął ślub. Na weselu Piotra Müllera nie zabrakło premiera Mateusza Morawieckiego

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wydanie "Wiadomości" TVP przypadły do gustu nawet zagorzałym krytykom. "Paskowy" ostro podsumował Władimira Putina

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w Radosława Sikorskiego, mówił o... slipkach

Wiadomości

Jarosław Kaczyński uderzył w Radosława Sikorskiego, mówił o... slipkach

Czytaj więcej >
Potężny kożuch z piany i limonkowa, parząca w ręce woda. Szokująca relacja właścicielki przystani nad Odrą

Wiadomości

Skażenie Odry. Wstrząsająca relacja właścicielki przystani nad skażoną rzeką. "Woda zmieniła kolor na limonkowy, parzyła w ręce"

Czytaj więcej >