Czarnek zdradził, co muszą zrobić dzieci, aby dostąpić zbawienia
Przemysław Czarnek podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat współczesnej edukacji. Jego zdaniem "odcięcie człowieka od perspektywy zbawienia" to "dramat dzisiejszych czasów". Minister edukacji i nauki zdradził, co dzieci muszą zrobić, aby dostąpić zbawienia.
Odważnym przemówieniem szef resortu zamknął pierwszy Kongres Edukacji Klasycznej, który odbył się w środę w Zamku Królewskim w Warszawie.
Czarnek: człowiek odcina się od duchowej perspektywy zbawienia
Przemysław Czarnek oznajmił, że po odejściu ze stanowiska szefa resortu chciałby pozostawić po sobie "szkołę, która uczy najważniejszych rzeczy" w sposób "nowoczesny". Co miał na myśli?
- Gdybyście mnie państwo zapytali, czego ja chcę dla swoich dzieci, to w pierwszej kolejności chcę, żeby się zbawiły. Wydaje mi się, że dramatem w czasach dzisiejszych jest odcięcie człowieka od perspektywy zbawienia - tłumaczył.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Jego zdaniem zbawienie jest postrzegane wyłącznie fizycznie, a potrzebne jest spojrzenie całościowe z uwzględnieniem aspektu duchowego. W przeciwnym razie "zapomina się o rzeczach najważniejszych".
Porady ministra edukacji. Przestrzeganie przykazań warunkiem zbawienia
Przemysław Czarnek kontynuował swój wywód i przedstawił kilka wskazówek, dzięki którym dzieci mają szansę dostąpić zbawienia. - One się zbawią tylko wówczas, kiedy nie będą kłamały, kiedy nie będą cudzołożyły, kiedy nie będą zabijały - czyli, kiedy będą przestrzegać 10 przykazań bożych, uniwersalnych rzeczy, które stanowią o dobru człowieka - przekonywał.
Jednak porady dotyczące zbawienia młodego pokolenia to nie jedyny fragment przemówienia ministra, który odbił się szerokim echem w przestrzeni medialnej. W trakcie wystąpienia nazwał spektakl "Dziady", który pojawił się na deskach krakowskiego teatru im. J. Słowackiego, "dziadostwem".
Czarnek: jak się wybiera nic, to tonie się w kłamstwie
Dodatkowo minister podkreślił, że chciałby, aby polskie szkoły ukazywały historię kraju w sposób "absolutnie nowoczesny". Dzięki temu dzieci będą miały szansę "poczuć się uczestnikami wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat".
W trakcie wystąpienia nawiązał także do reformy edukacji, o której informowaliśmy już wcześniej. - Mediom związanym z opozycją nie podobają się pewne rzeczy, które robimy w ministerstwie - jak np. wprowadzenie, co zrobimy od 2023 roku, obligatoryjnego wyboru między religią a etyką - wskazywał.
Jego zdaniem zmiany to kolejny krok w stronę edukacji klasycznej, "bo nie można wybrać nic". - Jak się wybiera nic, to się tonie w tym kłamstwie - wyjaśnił.
Przemysław Czarnek jest przekonany, że ścieżka edukacji klasycznej, która "będzie uczyła człowieka dobra, piękna i prawdy" jest słuszna. To "absolutny warunek dobrej przyszłości naszego pokolenia".
Kongres Edukacji Klasycznej, na którym Przemysław Czarnek zaprezentował swoje spostrzeżenia, to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji. Patronem wydarzenia był prezydent Andrzej Duda.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Radio Zet