Goniec.pl
Pawel Wodzynski/East News

Piotr Molecki/East News

Spór PAŻP z kontrolerami zakończony. Nie będzie wakacyjnego paraliżu nad polskim niebem

29 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Osoby, które planowały spędzić wakacje za granicą mogą odetchnąć z ulgą. Udało się wypracować porozumienie, które kończy batalię między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej (PAŻP) a kontrolerami ruchu lotniczego. Choć turyści mają powody do radości, to nadal brakuje odpowiedzi na wiele pytań w sprawie tego sporu.

Pierwszą pozytywną informacją na temat sporu między PAŻP a kontrolerami było wstępne porozumienie. Zostało zawarte 28 kwietnia, dzięki czemu pasażerowie mogli zrealizować swoje majówkowe plany. Był to ostatni moment, aby przekonać do pozostania w pracy około 180 z 200 kontrolerów.

Rezygnacje były związane z odrzuceniem wypowiedzeń zmieniających. Dokumenty w sposób jednostronny wprowadzały nowy regulamin wynagrodzeń. Kontrolerzy, którzy nie zgodzili się na te warunki, mieli odejść z pracy po upływie okresu wypowiedzenia. W trakcie sporu ze stanowiska prezesa PAŻP odszedł Janusz Janiszewski.

"Rz": KPRM bezprawnie ofiarowało Rydzykowi 3 mln złotych. Miażdżący raport NIK ujrzał światło dzienne

KPRM bezprawnie ofiarowało Rydzykowi 3 mln złotych. Miażdżący raport NIK ujrzał światło dzienne

CZYTAJ DALEJ

"Żmudne", ale "owocne" dyskusje. Jest porozumienie między PAŻP a kontrolerami"

Turyści, którzy zakupili bilety lotnicze obawiali się, że ich plany pokrzyżuje paraliż nieba i z niecierpliwością czekali na ten dzień. Po długiej batalii udało się osiągnąć porozumienie między PAŻP a kontrolerami ruchu lotniczego.

Prezes Agencji Anita Oleksiak przyznała, że dyskusje były "żmudne i owocne". - Każda ze stron chciała dojść do porozumienia. Do stołu negocjacyjnego usiedliśmy ze świadomością tej pracy i chęcią osiągnięcia kompromisu - tłumaczyła.

Jak wskazała, porozumienie "w zakresie regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy" zostało "uzgodnione i podpisane". - Wdrażamy postulaty w dziedzinie szeroko zakrojonej kultury bezpieczeństwa, to proces ciągły i dotyczący najważniejszego obszaru funkcjonowania PAŻP - oświadczyła, po czym wyszła z sali, nie odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Tymczasem wątpliwości jest sporo. W dalszym ciągu nie wiadomo, jak wyglądają nowe warunki płacowe. Niejasne jest także, z kim zostało zawarte porozumienie - czy z ZZ KRL, czy ze wszystkimi 14 związkami.

Podwyżki dla kontrolerów. Resort infrastruktury uspokaja pasażerów

W trakcie ostatnich konsultacji projektu regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy jedną z głównych kwestii były podwyżki. Wspomniał o nich poseł Jerzy Polaczek. - W przypadku początkującego kontrolera łącznie daje to szacunkowo 37 tys. 899 zł, w przypadku instruktora z 10-letnim stażem to około 45 tys. zł, a dla senior kontrolera wyszło mi ponad 65 tys. zł - wskazał.

W 2024 r. kontrolerzy będą zarabiali jeszcze więcej. - Młody kontroler zarobi 40 tys. 453 zł, kontroler-instruktor 51 tys. zł 863 zł, senior-kontroler z 25-letnim stażem 68 tys. 163 zł. W 2025 r. początkujący kontroler zarobi 44 tys. 724 zł, kontroler-instruktor 56 tys. 799 zł, senior kontroler z 25-letnim stażem 74 tys. 130 zł - przekonywał w trakcie posiedzenia sejmowej podkomisji transportu lotniczego.

Jarosław Kaczyński

Kierowcy Jarosława Kaczyńskiego łamią przepisy. Dwór prezesa czuje się całkowicie bezkarny

CZYTAJ DALEJ

Do tych wyliczeń odniósł się Andrzej Fenrych, wiceprzewodniczący ZZ KRL. - Myślę, że pan poseł Jerzy Polaczek chciał zrobić wrażenie, podając kwoty - przyznał. - Zapomniał dodać, że są to kwoty brutto - kontynuował. Jego zdaniem wyliczenia są "prawdopodobnie" słuszne. - Czy mają sens? Tak PAŻP wycenia pracę kontrolerów ruchu lotniczego - stwierdził.

Po oświadczeniu prezes PAŻP na komentarz zdecydował się Tomasz Tomala, szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury. - Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy planują korzystać z transportu lotniczego. [...] Wszystkie operacje lotnicze będą miały zapewnioną obstawę - oznajmił.

Jak wskazał, uzgodnione postanowienia "mieszczą się w zakresie możliwości finansowych agencji". Choć przyznał, że "negocjacje nie były łatwym wyzwaniem", to trzeba było je przeprowadzić "z myślą o pasażerach i strategicznej roli Polski i przestrzeni powietrznej".

Choć to właśnie w pasażerów uderzył konflikt, to nie wolno zapominać o samych kontrolerach. Ich praca jest wyczerpująca, wymaga ogromnej koncentracji i odpowiedniego przygotowania. Za wykonywanie tak odpowiedzialnych zadań godziwe wynagrodzenie po prostu im się należy i nie powinien dziwić fakt, że domagają się sprawiedliwego traktowania.

Śmiertelny wypadek tuż przy kapliczce

Najpierw uderzył w inne auto, potem wbił się w kapliczkę. Tragiczny wypadek w centrum Polski

Tragiczny wypadek w Bujnach Szlacheckich. - W wyniku tego zdarzenia śmierć poniósł 52-letni kierowca - podała policja z Bełchatowa. Zobacz zdjęcia z miejsca wypadku.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: money.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Flickr/Kris

Wiadomości

Strzały podczas policyjnej interwencji w Warszawie. Służy apelują o pomoc, wydano list gończy

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ewakuacja szkoły w Głogoczowie. Ponad 400 uczniów i nauczycieli musiało pilnie opuścić budynek

Czytaj więcej >
Zaskakująca decyzja prezydenta ws. Antoniego Macierewicza. Były szef MON otrzyma Order Orła Białego

Wiadomości

Zaskakująca decyzja prezydenta ws. Antoniego Macierewicza. Były szef MON otrzyma Order Orła Białego

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Pomorskie: 17-letni motorowerzysta potrącił psa i uderzył w drzewo. Nastolatek poniósł śmierć na miejscu

Czytaj więcej >
Longinówka: Dwaj spadochroniarze runęli na ziemię. Jeden z nich nie żyje, drugi jest w ciężkim stanie

Wiadomości

Longinówka: Dwaj spadochroniarze runęli na ziemię. Jeden z nich nie żyje, drugi jest w ciężkim stanie

Czytaj więcej >
Przedszkolanki nie mogły powstrzymać się od rasistowskich uwag na temat dziecka. Wszystko nagrało się na telefonie jednej z matek; Źródło: Pixabay/FeeLoona

Wiadomości

Rasistowskie uwagi warszawskich przedszkolanek. Kobiety nie wiedziały, że wszystko się nagrywa

Czytaj więcej >