Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Burze wracają do Polski. IMGW ostrzega, kilka województw musi się przygotować
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 13.06.2024 12:01

Burze wracają do Polski. IMGW ostrzega, kilka województw musi się przygotować

ulewa
fot. Jan Bielecki/East News

Mimo iż synoptycy na drugą połowę czerwca prognozują w Polsce prawdziwe upały i temperatury nawet powyżej 30 stopni, to najbliższe dni w pogodzie będą jeszcze niespokojne. W czwartek możliwe kolejne burze i ulewy. IMGW wydaje ostrzeżenia dla czterech województw. 

Burze wracają do Polski. Będzie niespokojnie

Na ocieplenie i prawdziwe czerwcowe lato musimy poczekać jeszcze kilka dni. Jak prognozują synoptycy, w czwartek i piątek do Polski powróci niespokojna aura, która przyniesie kolejne burze i ulewy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje w czwartek ochłodzenie.

Dziś na południowym wschodzie opady deszczu o umiarkowanym natężeniu. Na pozostałym obszarze deszcz przelotny, a w pasie od Warmii i Mazur, przez centrum Polski po Dolny Śląsk również burze z porywami wiatru do 65km/h. Temp od 14°C na południowym wschodzie do 21°C w centrum - informują synoptycy.

Tragiczny wypadek w polskiej miejscowości. Dwie osoby spłonęły w aucie

Ostrzeżenia IMGW w czterech województwach

IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą. W czwartek pojawiły się alerty pierwszego stopnia przed burzami, które dotyczą województw:

  • pomorskiego (wschodnia część),
  • warmińsko-mazurskiego (zachodnia część),
  • kujawsko-pomorskiego (północno-wschodnia część),
  • mazowieckiego (powiaty: żuromiński, sierpecki).

Alerty będą obowiązywać w czwartek do 21:00.

ZOBACZ: Polacy muszą się przygotować. Wiemy kiedy uderzą afrykańskie upały

Rozwój burz możliwy będzie w zasięgu płytkiej zatoki, która w godzinach popołudniowych rozciągać się będzie na obszarze od Pomorza/Warmii i Mazur, przez centrum Polski, po Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Prognozowany jest rozwój przeważnie słabych burz wewnątrzmasowych - przewidują eksperci.

Pogoda na czwartek. W Tatrach możliwy śnieg

Burze przyniosą ze sobą opady od 10 do 15 mm na metr kwadratowy, na północy do 20 mm. Lokalnie możliwy grad, a według synoptyków z IMGW, w Tatrach nawet deszcz ze śniegiem i śnieg. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz do 75 km/h. Jak podają synoptycy, warunki biometeorologiczne rano "będą na ogół obojętne".

W ciągu dnia przeważnie obojętna biotropia pogody pogorszy się do niekorzystnej.

ZOBACZ: Uwaga na takie SMS-y. Policja wydała ostrzeżenie