NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Burza uszkodziła urządzenia na kolei. Wystąpiły utrudnienia, pociągi były opóźnione
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 18.08.2023 10:33

Burza uszkodziła urządzenia na kolei. Wystąpiły utrudnienia, pociągi były opóźnione

stacja
Marek BAZAK/East News

W  nocy z 17 na 18 sierpnia nad Warszawą przeszły burze, które doprowadziły do usterki urządzenia sterowania ruchem na Dworcu Zachodnim. Kolejarze uporali się już z ich naprawą, ale skutki awarii są wciąż odczuwalne, a wiele pociągów opóźnionych.

Burza nad Warszawą. Awarie na stacji kolejowej

Mocne burze przeszły nad stolicą Polski wczorajszej nocy, czego skutkiem były poranne awarie kolejowe na stacji Warszawa Zachodnia. Pociągi opóźnione były nawet o kilkadziesiąt minut.

- Na stacji Warszawa Zachodnia służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. usuwają usterkę urządzeń sterowania ruchem kolejowym, która wystąpiła po przejściu burzy - poinformowała w komunikacie Magdalena Janus z zespołu prasowego spółki PKP PLK.

Po policyjnym pościgu auto wjechało w drzewo. Na pokładzie sześcioro dzieci i troje dorosłych

Opóźnienia pociągów

Zespół prasowy PKP poinformował godzinę później, że usterka została naprawiona. - Sytuacja na Warszawskim Węźle Kolejowym powoli stabilizuje się. Przywracana jest rozkładowa organizacja ruchu pociągów. Informacje o zmianach w kursowaniu pociągów podawane są na stacjach i przystankach oraz w pociągach. Prosimy o zwracanie uwagi na komunikaty - podano. 

Szybka Kolej Miejska podała informację o opóźnieniach pociągów linii S1, S10, S3, S4 i S40. Kilka zostało całkiem odwołanych.

- Nie obserwuję zwiększonej liczby pasażerów na peronach, nie mam mowy o chaosie. Gorzej sytuacja wygląda, gdy spojrzeć na tablicę przyjazdów i odjazdów. Na niej widać, że opóźnienia są duże, sięgają nawet kilku godzin - relacjonował przed godziną 9 z Dworca Zachodniego Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Skutki nocnej burzy nad Warszawą

Skutki  burzy były widoczne w Warszawie nie tylko na stacjach kolejowych. Również na drogach strażacy musieli usuwać połamane drzewa, czy odbierać zgłoszenia o zalanych piwnicach. Według IMGW, w ciągu najbliższych dni całą Polsce mogą czekać przelotne burze i opady. Temperatura jednak w dalszym stopniu pozostanie bardzo wysoka do końca miesiąca.

- W wyniku obfitych opadów deszczu doszło do zalania pasa służącego do zawracania oraz łącznicy zjazdowej w ul. Sasanki w kierunku ul. Żwirki i Wigury. Trwa akcja wypompowywania wody. Wyznaczono objazd drogami lokalnym - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Źródło: TVN Warszawa/Goniec