Goniec.pl > Polska > Alert RCB i ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem. Możliwe przerwy w dostawie prądu
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 04.04.2022 16:24

Alert RCB i ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem. Możliwe przerwy w dostawie prądu

pilne goniec
goniec.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła wiadomości SMS do mieszkańców dwóch województw. Alert związany jest z silnym wiatrem, który wiał będzie w poniedziałek w nocy oraz we wtorek nad ranem. Dynamiczna pogoda może spowodować przerwy w dostawie prądu.

Początek kwietnia zaskoczył mieszkańców Polski intensywnymi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem, a także niskimi temperaturami i przymrozkami w nocy. Dynamiczne warunki atmosferyczne towarzyszyć nam będą również i w tym tygodniu.

Alert RCB. Uwaga na silny wiatr!

W poniedziałek 4 kwietnia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa postanowiło rozesłać wiadomości z alertem dotyczącym silnego wiatru do mieszkańców województw:

- pomorskiego (powiaty: Gdynia, lęborski, pucki, Słupsk, słupski i wejherowski);

- zachodniopomorskiego (powiaty: gryficki, kamieński, kołobrzeski, Koszalin, koszaliński, policki, sławieński i Świnoujście).

Wichury osiągające średnio prędkość 40-55 km/h, a w porywach nawet do 100 km/h, mogą spowodować nagłe przerwy w dostawie energii elektrycznej.

- Uwaga! Dziś, w nocy i jutro rano silny wiatr (04/05.04). Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz wolno stojące rzeczy - brzmi treść wiadomości.

IMGW także ostrzega

Również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem. W północnych powiatach woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego obowiązują alerty drugiego stopnia. W poniedziałek w wielu regionach obowiązuje też pierwszy, niższy stopień alertów przed silnym wiatrem.

Dotyczy on niektórych powiatów województw zachodniopomorskiego i pomorskiego, a także województw lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i dolnośląskiego.

Jak przewidują synoptycy, średnia prędkość wiatru wyniesie od 25 km/h do 45 km/h, w porywach do 80-90 km/h.

Alerty IMGW przed silnym wiatrem
Alerty IMGW przed silnym wiatrem

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Tagi: alert RCB IMGW