500 plus dożywotnio dla seniorów? Tak, ale nie dla wszystkich. ZUS zażąda konkretnych dokumentów
500 plus wypłacane dożywotnio? Tak, ale grupa mogąca ubiegać się o te pieniądze została jasno określona. Na świadczenie wcale nie mogą liczyć młodzi rodzice, wręcz przeciwnie. 500 plus dla seniorów wymaga złożenia w ZUS konkretnych dokumentów. Wyjaśniamy.
500 plus to flagowy program rządu PiS, ale niewiele osób wie, że te pieniądze przysługują także seniorom. Co więcej, ZUS będzie wypłacać konkretnym osobom 500 plus dożywotnio.
Chociaż marzenia o waloryzacji 500 plus zostały oficjalnie pogrzebane, a rząd mami oczy planami połączenia 500 ilu oraz 13. emerytury w jednym świadczeniu, to warto skupić się na tym, co realnie może trafić do kieszeni Polaków.
500 plus dla seniorów, o co chodzi?
Wiadomości na temat 500 plus dla seniorów mogą być dla wielu wielką nadzieją na podreperowanie domowego budżetu w czasach szalejącej inflacji. Nie każdy może jednak liczyć na wypłacanie pieniędzy w ramach tego świadczenia dożywotnio.
500 plus dla seniorów wypłacane dożywotnio przysługuje jako świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Pieniądze te trafią tylko do kieszeni Polaków, których stan zdrowia pozostawia wiele do życzenia.
Lista warunków niezbędnych do przyznania i wypłaty 500 plus dla seniorów jest długa i bardzo konkretna. Nie wystarczy jedynie oświadczenie, ZUS oczekuje dokumentów.
Pieniądze w ramach 500 plus dla seniorów, oto lista wymogów
ZUS wypłaci należne pieniądze w ramach 500 plus dla seniorów, ale nie każdy emeryt może oczekiwać powiększonego przelewu. Wyniki badań są jedynie początkiem długiej listy oczekiwań urzędników.
Aby otrzymać 500 plus dla seniorów w formie dożywotniego świadczenia, trzeba spełnić następujące warunki:
ukończone 18 lat,
być niezdolnym do samodzielnej egzystencji,
posiadać orzeczenie potwierdzające niezdolność do samodzielnej egzystencji,
mieszkać w Polsce,
być obywatelem Polski, mieć prawo pobytu, prawo do stało pobytu, lub mieć zalegalizowany pobyt w Polsce,
nie być uprawnionym do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środku publicznych
nie pobierać świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych wyższych niż 1896,13 zł brutto,
nie być tymczasowo aresztowanym i nie odbywać kary pozbawienia wolności.
Pieniądze nie są wypłacane z urzędu
Wszyscy marzący o dożywotnim otrzymywaniu 500 plus dla seniorów muszą pamiętać, iż w odróżnieniu od 13. i 14. emerytury, świadczenie to nie jest wypłacane przez ZUS automatycznie.
Uprawnione osoby muszą złożyć właściwe dokumenty. Mowa o wniosku o przyznanie świadczenia. Należy dołączyć do niego wspomniane wcześniej orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Dodatkowo ZUS zażąda dołączenia do wniosku o przyznanie dodatkowych pieniędzy w ramach 500 plus dla seniorów jednego z tych formularzy: orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, lub w przypadku zagranicznego świadczenia dokument potwierdzający prawa do niego (wystawiony przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych).
Co ważne, przekroczenie wspomnianego powyżej limitu pobieranych świadczeń w wysokości 1396,13 zł brutto miesięcznie nie skreśla szansy na przyznanie dożywotniego 500 plus dla seniorów. W takich przypadkach ZUS będzie potrącał pieniądze zgodnie ze znaną z 14. emerytury zasadą "złotówka za złotówkę".
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Źródło: radiozet.pl, zus