Trzynasta emerytura. Tysiące seniorów nie otrzyma dodatkowej wypłaty
Od piątku 1 kwietniu ruszają wypłaty trzynastej emerytury. Według oficjalnych danych, dodatkowe pieniądze trafią do 9,7 mln emerytów i rencistów. Jak się okazuje, nie wszyscy spełniający oficjalne wymogi otrzymają świadczenie. Jak to możliwe?
Kilkanaście dni temu, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wypłatę trzynastej emerytury. Jest ona przyznawana z urzędu, a sami zainteresowani nie muszą składać dodatkowych wniosków. Co najważniejsze, bonusowe środki pojawią się na koncie wraz z kwietniowymi emeryturami.
- Wiedząc, jak wielkim wyzwaniem cenowym dla wielu gospodarstw domowych są te obecne realia gospodarcze, już wkrótce, wypłacamy 13. emeryturę - oświadczył szef rządu podczas jednej ze swoich konferencji.
Szef polskiego rządu zaznaczył, że dodatkowe środki zostaną przekazane niemal 10 milionom seniorów. Jak się okazuje, nie wszyscy uprawnieni, otrzymają dodatkowe pieniądze.
Warto podkreślić, że ukończenie wieku emerytalnego to za mało, by na koncie pojawiły się dodatkowe środki. By otrzymywać trzynastkę, trzeba spełnić jeden, aczkolwiek zasadniczy warunek.
Trzynasta emerytura. Którzy seniorzy nie dostaną dodatkowego świadczenia?
Chodzi oczywiście o posiadanie prawa do wypłaty emerytury lub renty na dzień 31 marca 2022 r. W praktyce oznacza to, że osoby, które posiadają wiek emerytalny, aczkolwiek nie złożyły wniosku o emeryturę i nie rozwiązały umowy o pracę z pracodawcą, nie otrzymają dodatkowych pieniędzy.
Według oficjalnych statystyk, co roku ten problem dotyczy około 200 tysięcy osób. Nie od dziś wiadomo, że seniorzy chcą, by projekt "trzynastek" przeszedł gruntowną zmianę. Wiele osób domaga się, by dodatkowe świadczenie było wypłacane już po osiągnięciu wieku emerytalnego, a nie przejściu na emeryturę.
Stanowisko rządu w tej sprawie jest jednak jasne i nie zamierza on wprowadzać żadnych istotnych zmian w programie.
Możesz nie otrzymać 13 emerytury. Wiemy w których przypadkach, dodatkowe pieniądze nie wpłyną na twoje konto
Osoby, które dorabiają, będąc na wcześniejszej emeryturze, bądź rencie nie mogą liczyć na wypłatę 13 emerytury. W praktyce takie osoby są objęte limitami, które są nadzorowane przez ZUS. W sytuacji, gdy zarobią więcej niż jest to dopuszczalne, zakład zawiesza wypłatę wcześniejszej emerytury lub renty. Niestety, ale w związku z tym takie osoby tracą również prawo do odbioru „trzynastki”.
Również renciści są narażeni na nieotrzymanie dodatkowego świadczenia. Dotyczy to osób, które otrzymały prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. W sytuacji, gdy renta została przyznana do dnia 31 marca, wówczas muszą się pogodzić z brakiem dodatkowych pieniędzy.
Warto nadmienić, że "trzynastka" to świadczenie wypłacane razem z rentą lub emeryturą. Jeżeli nie są one wypłacane, również i ona nie trafia na konto. W chwili, gdy renta zostanie przedłużona na kolejny okres, wówczas ZUS wypłaci trzynaste świadczenie, tyle że z opóźnieniem.
Warto podkreślić, że w bieżącym, 2022 roku wszystkie trzynastki wyniosą dokładnie 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł na rękę. Polski rząd zwolnił świadczenie z obowiązkowego podatku, aczkolwiek wciąż odlicza od niej składkę zdrowotną.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Dziennikarze zdemaskowali działania Putina. Ujawnili sekret prosto z Kremla
Morawiecki: Rosja stawia na Donbas. Będzie chciała zająć 1/3 terytorium Ukrainy
Biden: USA uwolnią milion baryłek ropy naftowej dziennie. Cel: obniżka cen paliw
Źródło: Fakt.pl / Goniec.pl