Goniec.pl
Nowe przepisy dla kierujących hulajnogami elektrycznymi

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

20 maja weszły w życie nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych

20 Maja 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Hulajnogi elektryczne w ciągu ostatnich miesięcy znacznie zyskały na popularności. Od czwartku 20 maja miłośnicy tych pojazdów będą musieli przestrzegać nowych przepisów. W życie weszła ustawa regulującą status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Wprowadzono między innymi ograniczenia wiekowe.

Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym, kierujący hulajnogą elektryczną powinien korzystać ze ścieżek rowerowych lub chodnika, a jego prędkość nie może przekraczać 20 kilometrów na godzinę. Osoby niepełnoletnie zostały zobowiązane do posiadania karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Nowe przepisy dla kierujących hulajnogami elektrycznymi

Od dziś dzieci poniżej 10. roku życia mogą jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej. Eksperci z Instytutu Transportu Samochodowego uważają, że nowe przepisy regulujące prawa i obowiązki kierujących urządzeniami transportu osobistego są ważnym kompromisem.

Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy ITS, zaznaczył, że o potencjalnych wadach rozwiązania będzie można mówić dopiero po upływie od sześciu do dwunastu miesięcy od jego wdrożenia. Zwrócił uwagę także na fakt, że żadne przepisy nie gwarantują stuprocentowego bezpieczeństwa - to zależy przede wszystkim od zachowania uczestników ruchu.

Kierujący hulajnogą elektryczną, którzy nie mają możliwości skorzystania z pasa dla pieszych bądź ścieżki rowerowej, mogą poruszać się po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 kilometrów na godzinę, jednak i tam nie będą mogli przekroczyć 20 kilometrów na godzinę.

Hulajnogą elektryczną można będzie wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 kilometrów na godzinę i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Podobne przepisy przewidziano dla kierujących urządzeniami transportu osobistego. Użytkownicy tych pojazdów będą mogli się poruszać wyłącznie po drogach dla rowerów i chodnikach. W przypadku urządzeń wspomagających ruch, takich jak rolki czy deskorolka, nie będą potrzebne żadne uprawnienia. Nie dodano też ograniczeń wiekowych.

Ustawa wprowadza kary za poruszanie się hulajnogą elektryczną lub urządzeniem wspomagającym ruch chodnikiem, lub drogą dla pieszych z prędkością większą niż zbliżoną do prędkości pieszego oraz nieustępowania pierwszeństwa tymże uczestnikom ruchu.

Najwyższy mandat, którego wysokość sięgnie od 300 do 500 złotych, będzie można dostać za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu, lub podobnie działającego środka

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: autokult.pl

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >